در گفت وگو با لوازم فلزی اعلام شد

اشتغال تعاونی ها از مرز ۱ و هفت دهم میلیون نفر گذشت

اشتغال تعاونی ها از مرز ۱ و هفت دهم میلیون نفر گذشت

به گزارش لوازم فلزی رئیس اتاق تعاون ایران از ثبت اتحادیه تعاونی های دانش بنیان اطلاع داد و اظهار داشت: بنگاههای تعاونی در كشور برای بیشتر از یك میلیون و ۷۷۱ هزار نفر اشتغالزایی داشته اند.


بهمن عبدالهی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به آمار تشکیل تعاونی های دانش بنیان در کشور اظهار نمود: بر مبنای آمارهای موجود تا آخر سال ۱۳۹۸، تعداد ۹۴ تعاونی دانش بنیان در کشور راه اندازی شده و تلاشها در جهت توسعه فعالیت های نوآورانه و دانش بنیان بوده است.
تاسیس اتحادیه تعاونی های دانش بنیان به زودی
وی از ثبت اتحادیه سراسری تعاونی های دانش بنیان در آینده بسیار نزدیک اطلاع داد و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ توسعه فعالیت های نوآورانه و دانش بنیان با شدت بیشتری در اتاق تعاون در حال پیگیری است به نحوی که محور فعالیت تمامی حوزه های موجود را بحث دانش بنیان بودن شامل می شود.
رئیس اتاق تعاون ایران از شناسایی ۹۴ هزار و ۱۴۶ تعاونی فعال تا آخر سال گذشته اطلاع داد و اظهار داشت: این تعداد تعاونی برای یک میلیون و ۷۷۱ هزار و ۳۴۵ نفر اشتغالزایی داشته اند.
افزایش گرایش به تعاونی های خدماتی و کشاورزی
به قول عبدالهی، هر تعاونی به صورت متوسط برای ۱۷.۸ نفر شغل بوجود آورده و بیشترین گرایش طبق آمارهای موجود تا آخر سال ۱۳۹۸ در حوزه "خدمات و کشاورزی" با سهم ۵۲ درصد بوده است.
وی با اشاره به توسعه و تقویت صادرات تعاونی ها اظهار نمود: با عنایت به آنکه در قواعد بین المللی شرکت های دارای ساختارهای مردمی تر، از شمول تحریم ها دورتر هستند و بخش تعاون بخش مردمی اقتصاد به حساب می آید، یکی از تأکیدات برای توجه دولت به بخش تعاون، از این منظر است تا نقش تعاون در توسعه صادرات غیرنفتی در دوران تحریم برجسته تر شود ولی متاسفانه این ظرفیت از دید دولت مغفول مانده است.
راههای توسعه صادرات غیرنفتی تعاون
عبدالهی اضافه کرد: به علت محدودیت های مرزی در شرایط کرونا و دیگر چالشهای موجود می توان با روش هایی مثل پیمانهای پولی دوجانبه و یا استفاده از ارزهای رمز پایه، صادرات غیرنفتی بخش تعاون را توسعه داد.
به اعتقاد رئیس اتاق تعاون ایران، وجود بخشنامه های مکرر و عدم ثبات آنها در حوزه تجارت خارجی یکی از اشکالات پیش رو برای استفاده از ظرفیت های بخش تعاون کشور است.
منبع:

1399/06/24
13:42:32
5.0 / 5
1582
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , دولت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی