گزارش لوازم فلزی

كوشش برای ارزان سازی مسكن با بهره گیری از روش های رانتی؟!

كوشش برای ارزان سازی مسكن با بهره گیری از روش های رانتی؟!

لوازم فلزی: در صورتیكه وزارت صنعت با عرضه فولاد و قیر خارج از ساز و كار بورس كالا مخالف است، وزیر راه و شهرسازی می گوید توانسته دستور رئیس جمهور برای انجام این كار را كسب كند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم معارفه نماینده جدید ولی فقیه در بنیاد مسکن در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره گرانی مصالح ساختمانی و راهکار وزارت راه و شهرسازی برای ارزان کردن برخی نهاده های ساختمانی پُر مصرف، بعد از آنکه نظارت بر قیمت فروش و عرضه مصالح ساختمانی را وظیفه ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت دانست، اظهار داشت: از رئیس جمهور درخواست کردیم تا دو قلم کالای ساختمانی پُر مصرف فولاد (میلگرد و تیرآهن) و قیر را برای اجرای پروژه های عمرانی و طرح ملی مسکن در خارج از مکانیزم کشف قیمت بورس کالا خریداری نماییم.
جاده یک طرفه وزارت راه به ستاد تنظیم بازار
به گفته وزیر راه و شهرسازی، رئیس جمهور دستورات لازم در این خصوص را به وزارت صنعت و ستاد تنظیم بازار ابلاغ کرده است.
اگرچه منظور وزیر راه و شهرسازی، عرضه قسمتی از محصولات فولادی و قیر که برای کاهش قیمت تمام شده ساخت و ساز مسکن در پروژه های طرح اقدام ملی مورد استفاده قرار می گیرد، در خارج از بورس کالا بود و بخش دیگر که برای سایر مصارف استفاده می شود، در همان بورس کالا به فروش می رسند، اما بلافاصله بعد از این اظهار نظر وزیر راه و شهرسازی بود که مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت از مخالفت شدید این وزارتخانه با عرضه تمام یا قسمتی از محصولات فولادی و قیر در خارج از ساز و کار بورس کالا آگاهی داد.
معاون صنایع وزارت صمت: با عرضه هر میزانی از قیر و میلگرد خارج از بورس کالا مخالفیم
صادقی نیارکی اظهار داشت: علت اینکه وزارت صمت تاکید بر عرضه محصولات در بورس کالا را دارد این است که شرکت های تولیدکننده فولاد از مزایای بورس استفاده کنند و در همین راستا باید کل تولید کارخانجات فولاد در بورس قیمت گذاری و ارائه شود.
وی اضافه کرد: وی ادامه داد: قیمت کالاهای عرضه شده در بورس تابع مکانیسم های قیمت جهانی است و نمی گردد با عرضه کم و وجود تقاضای زیاد قیمت را ذیل قیمت جهانی تعیین نماییم و مدعی کشف قیمت باشیم و خارج از بورس با هر قیمتی که مورد نظر است عرضه را انجام دهیم.
کارشناسان: هر گونه خروج از شفافیت بورس، ایجاد رانت می کند
همچنین خیلی از کارشناسان نیز تلاش وزیر راه و شهرسازی برای ستاندن مصوبه فروش فولاد و قیر در خارج از ساز و کار کشف قیمت با بورس کالا را، تلاشی برای تخصیص رانت به برخی از پیمانکاران خاص و مفسده زا بودن این اتفاق عنوان کردند.
به گفته کارشناسان، برخی پیمانکاران یا انبوه سازانی که میلگرد و قیر را با قیمت دستوری و پایین تر از قیمت کشف شده در بورس کالا دریافت می کنند، بعضاً ممکنست مبادرت به فروش آن در بازار آزاد کنند که یک اقدام رانتی از طرف وزیر راه خواهد بود.
این در حالی است که اخیراً مجلس شورای اسلامی بار دیگر عرضه قیر رایگان به پیمانکاران راه روستایی را که در قانون بودجه امسال حذف شده بود، تصویب کرده و اجرای دوباره آنرا با قید دو فوریت به قانون بودجه سال جاری خواهان شدند؛ اما به سبب مغایرت آن با اصل ۵۷ قانون اساسی، با مخالفت شورای نگهبان روبه رو شد؛ چونکه قوانین بودجه سنواتی باید با لایحه دولت اصلاح گردد نه طرح های نمایندگان.
مشاور وزیر راه: طرح جهش تولید مسکن تصویب شود، عرضه غیر بورسی میلگرد و قیر به بخش مسکن قانونی می شود
سید حسین میرشفیع مشاور وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره اینکه آیا این اقدام وزیر راه و شهرسازی، قانونی می باشد یا خیر؟ گفت: اگر طرح دو فوریتی «جهش تولید مسکن» در مجلس به تصویب برسد، امکان قانونی انجام این درخواست وزیر راه فراهم خواهد شد.
وی درباره رانتی بودن این اقدام نیز اضافه کرد: مقرر است متناسب با نیاز و مصرف پروژه قیر و فولاد را چه خودمان و چه کسی که مقرر است ساخت و ساز کند، اختصاص داده می شود.
مشاور وزیر راه و شهرسازی افزود: هم اکنون سیستم های کنترلی خوبی وجود دارد و دیگر آن دورانی که هر سازنده ای هر مقداری که بخواهد، نهاده های ساختمانی دریافت کند، گذشته است.
میرشفیع تصریح کرد: ما اگر بخواهیم قیر برای پروژه عمرانی اختصاص دهیم، متناسب با مصرف پروژه به پیمانکار قیر می دهیم؛ در قانون هم پیش بینی های لازم شده است؛ اگر هم فولاد برای ساختمان مسکونی بخواهیم اختصاص بدهیم، ابتدا تناژ میلگرد و تیرآهن لازم در هر بنا برمبنای متر مربع آن برآورد می شود، سپس اختصاص می یابد؛ بدین سبب جایی برای فروش مازاد این نهاده ها در دیگر بازارها باقی نمی ماند.
رئیس کمیسیون عمران مجلس: علت گرانی میلگرد، فروش آن در بورس کالاست
محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز درباره طرح جهش تولید مسکن اضافه کرد: تامین مصالح ساختمانی از دیگر مؤلفه های اساسی در تولید انبوه مسکن می باشد، در شرایط فعلی قیمت مصالح به سبب عرضه این محصولات در بورس افزایش شایان توجهی یافته و قیمت های فعلی سازندگان توان تولید مسکن را نخواهند داشت.
وی اشاره کرد: بدین جهت در طرح جهش تولید انبوه مسکن مقرر شد که وزارت راه و شهرسازی قبل از عرضه مصالح به بورس، محصولات و تجهیزات مورد نیاز را در اختیار انبوه سازان قرار دهد تا قیمت تمام شده مسکن کاهش شایان توجهی یابد.
معاون مسکن (فروردین ۹۹): عرضه همه مصالح ساختمانی باید به بورس کالا برود
تلاش وزارت راه و شهرسازی برای غیر بورسی شدن خرید و فروش مصالح ساختمانی در حالی است که محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ابتدای امسال در گفت و گو با خبرنگار مهر، از مذاکره این معاونت با سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف انتقال خرید و فروش سایر مصالح ساختمانی به بورس کالا در کنار میلگرد و تیرآهن و با تابلوی مستقل مصالح ساختمانی آگاهی داده بود.
وی اضافه کرد: مقرر است تامین منابع مالی و عرضه مصالح ساختمانی در بازار سرمایه صورت گیرد.
محمودزاده تاکید کرد: هم اکنون از میان کل نهاده های ساختمانی، فقط فولاد در بورس کالا عرضه می شود که کالایی فراتر از میلگرد و تیرآهن را شامل می شود؛ ما خواهان راه اندازی تابلوی جدیدی در بورس کالا با عنوان مصالح ساختمانی هستیم که بتوان با قیمت کمتری پروژه های مسکونی اجرایی شوند.
وی در این خصوص که با توجه به این که منطق بازار سرمایه، اساساً کشف قیمت برمبنای عرضه و تقاضاست، نه قیمت گذاری، آیا ممکنست عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا، به افزایش قیمت ها منجر شود؟، بیان داشت: ایجاد بستر عرضه مصالح ساختمانی در بازار سرمایه که تا قبل از این وجود نداشته، در مقیاس کلان می تواند تأثیر قیمتی خودرا داشته باشد.
به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، بورس کالا مجوزهای عرضه مصالح ساختمانی تحت تابلوی مستقل را از سازمان بورس و اوراق بهادار ستاندن کرده است که زمان اجرایی شدن آنرا سازمان بورس اعلام خواهدنمود.


منبع:

1399/07/06
12:59:55
5.0 / 5
1537
تگهای خبر: بازار , بودجه , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی