افزایش تقاضای صدور پروانه فعالیت در حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات

افزایش تقاضای صدور پروانه فعالیت در حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات

به گزارش لوازم فلزی سامانه جامع خدمات و محصولات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات با حذف مراجعات فیزیكی، ضمن افزایش ۱۰ برابری تقاضا، مورد استقبال بخش خصوصی قرار گرفت.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، بیتا کیامهر- مدیرکل نظام مدیریت امنیت اطلاعات (نما)، ضمن تصریح حذف رجوع حضوری شرکت های متقاضی دریافت پروانه در حوزه خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، از استقبال چشم گیر متقاضیان در مورد الکترونیکی شدن فرایند ارزیابی و صدور پروانه و ثبت تقاضاها در کشور اطلاع داد.
وی در تشریح سابقه و خاستگاه قانونی اعطای پروانه فعالیت خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات به بخش خصوصی چنین بیان نمود: بیشتر از یک دهه است که سازمان فناوری اطلاعات ایران بر مبنای اسناد و راهبردهای ملی همچون سند استراتژیک امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (سند افتا) و برنامه های پنج ساله توسعه ای، جهت حمایت و گسترش خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در کشور و ساماندهی شرکت های توانمند در این عرصه، مبادرت به ارزیابی و صدور پروانه فعالیت نموده است.
مدیرکل نما افزود: در همین راستا سامانه جامع خدمات و محصولات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در چارچوب خدمت دولت به کسب و کار(G۲B) در مهر ماه سال قبل کار خویش را شروع کرد و مورد بهره برداری قرار گرفت.
کیامهر ایجاد سامانه arzyabi.ito.gov.ir را اقدامی پرارزش بخصوص برای بخش خصوصی مستقر در خارج از استان تهران و به خصوص در شرایط حال حاضر کرونا معرفی نمود و اظهار داشت: پیش از این متقاضیان ناگزیر بودند، به همراه زونکن و به صورت حضوری از سراسر کشور درخواست خویش را جهت انجام فرایند ارزیابی به اداره کل نظام مدیریت امنیت اطلاعات ارائه کنند. اما با راه اندازی این سامانه، نیازی به حضور فیزیکی نیست و متقاضیان می توانند از راه سامانه، مدارک خویش را بارگذاری کنند.
وی افزود: چنانچه برای برخی شرکت ها جهت ارزیابی فنی، انجام مصاحبه مورد نیاز باشد، با عنایت به شرایط کرونا، این مصاحبه به صورت غیرحضوری و از راه بستر ویدیو کنفرانس صورت می گیرد.
مدیرکل نما همینطور خاطرنشان کرد: از آغاز راه اندازی سامانه در شرایط غیرکرونا هم به منظور صرفه جویی در زمان و هزینه رفت و آمد شرکت های خصوصی در استان ها، این مصاحبه از راه ویدیو کنفرانس انجام می شد و بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت. سازوکار انجام این کار در استان ها به این صورت است که شرکت متقاضی با رفتن به ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات مستقر در استان ها می تواند مبادرت به انجام مصاحبه از راه دور کند.
کیامهر در مورد جزئیات و شرایط دریافت پروانه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، این مجوز را جزو پروانه های حایز اهمیت در حوزه فناوری اطلاعات دانست که به صورت مجانی صادر و تمدید می شود و اضافه کرد: پروانه خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات شامل چهار گرایش فنی، عملیاتی، آموزشی و مدیریتی است. همچون شرایط عمومی برای متقاضیان دریافت پروانه معرفی حداقل سه کارشناس، دارا بودن حداقل یک گواهی آموزشی مرتبط در هر گرایش، سابقه فعالیتهای شرکت و پذیرش و رعایت مفاد مندرج در «تعهدنامه خدمات افتا» است.
او همینطور تصریح کرد: صدور این مجوز به علت وجود فرایند ارزیابی مشترک با مرکز افتای ریاست جمهوری بعنوان دستگاه همکار به صورت متوسط حدود دو ماه طول می کشد که درصدد رساندن آن به حداقل زمان ممکن هستیم. شرکت هایی که حایز شرایط تمدید پروانه باشند و پیش از زمان انقضا، جهت درخواست تمدید پروانه، از راه سامانه اقدام نمایند، در رسیدگی به فرایند تمدید پروانه، ملاحظاتی در نظر گرفته شده که سبب تسریع در صدور پروانه آنها می شود.
مدیرکل نما در مورد میزان اهمیت دریافت پروانه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و چشم انداز توسعه ای توضیح داد: مطابق با اسناد بالادستی، کلیه دستگاه های اجرایی به منظور استفاده از خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات همچون طراحی و استقرار سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)، پیاده سازی مرکز عملیات امنیت و تیم پاسخ به رخداد، پیاده سازی امنیت فیزیکی و محیط پیرامونی، امن سازی و مقاوم سازی سامانه­ ها، زیرساخت ها و سرویس ها، آزمون و ارزیابی امنیتی، نصب و پشتیبانی محصولات فضای تولید و تبادل اطلاعات، آموزش امنیت، ممیزی انطباق استانداردهای امنیت اطلاعات و ارتباطات، موظف به استفاده از خدمات قابل ارائه توسط شرکت های دارای پروانه هستند.
کیامهر اضافه کرد: لیست این شرکت ها با عنایت به تاریخ اعتبار پروانه آنها از راه درگاه معاونت امنیت به آدرس SEC.ITO.GOV.IR به روز رسانی شده و قابل دسترسی است. هم اکنون ۳۱۶ گواهی معتبر در حوزه خدمات ارائه شده که تعداد آنها با عنایت به استقبال شرکت­ های خصوصی در حال افزایش می باشد. همینطور دریافت گواهی انطباق سیستم مدیریت امنیت اطلاعات بعد از پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)، از الزامات بوده و لازم است بیشتر از جانب دستگاه های دولتی مورد توجه قرار گیرد.
منبع:

1399/07/13
13:35:12
5.0 / 5
1424
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی