صادرات كیوی آزاد شد

صادرات كیوی آزاد شد

به گزارش لوازم فلزی سازمان توسعه تجارت اعلام نمود كه با آخر محدودیت ها، بار دیگر صادرات كیوی مجاز خواهد بود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، بر مبنای اطلاعات عرضه شده از جانب این سازمان، از نیمه مهر ماه، تولیدکنندگان و صادرکنندگان می توانند نسبت به صادرات کیوی اقدام نمایند و احیانا تا ماه های ابتدایی سال آینده، محدودیت جدیدی در این حوزه وضع نخواهد شد.
سازمان توسعه تجارت در توضیح چرایی اجرایی شدن این سیاست های محدودکننده، اعلام نموده است: صادرات محصول کیوی برپایه ضوابط فنی و کیفی اعلام شده از جانب وزارت جهاد کشاورزی و تصمیمات میز صادرات کیوی و با هدف استحصال محصولی باکیفیت و صیانت از جایگاه این محصول کشور در بازارهای هدف طی دوره چهار ماهه ۱۵ تیر لغایت ۱۵ مهرماه هر سال ممنوع می شود.
آمارهای رسمی از تجارت غیرنفتی ایران نشان داده است که کیوی یکی از محصولات مهم صادراتی ایران در بین محصولات کشاورزی به حساب می آید و این محصول به ۲۵ کشور جهان صادر می شود.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، در سال های اخیر با عنایت به افزایش قیمت ارز و محدود شدن واردات، دولت تلاش کرده، عرصه صادرات را به شکلی مدیریت کند که در کنار حفظ بازارهای بین المللی، نیازهای داخل هم تامین گردد. ازاین رو در بعضی ماه های سال، صادرات برخی محصولاتی که در داخل هم مصرف بالایی دارند، محدود یا متوقف می شود و بعد از بازگشت نظم به بازارها یا تضمین تأمین نیاز داخل، امکان از سرگیری صادرات آنها به وجود می آید. محصولات کشاورزی مانند: گوجه فرنگی و خرما جز کالاهایی بوده اند که در سال های اخیر برای دوره هایی صادرات آنها متوقف شده است.
فعالان بخش خصوصی این سیاست دولت را مفید نمی دانند و معتقدند بخش نامه های کوتاه مدت، نه امکان برنامه ریزی دراز مدت را می دهد و نه جبران خسارت سرمایه گذاری را می کند که در شرایط نبود محدودیت مبادرت به صادرات کرده اما در دوره هایی اجازه صادرات پیدا نمی کند.
بعضی از فعالان اقتصادی افزایش هزینه تعرفه صادرات و گران شدن صادرات در دوران را حساس را، گزینه جایگزین مطلوب برای ممنوعیت صادراتی می دانند.
منبع:

1399/07/18
21:33:50
5.0 / 5
1381
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی