مناطق كویری همچنان در تیررس زمین خواران

مناطق كویری همچنان در تیررس زمین خواران

آبان ماه سال جاری بیشترین تعداد تعرض به زمینهای دولتی به ترتیب در جنوب كرمان، بوشهر و ایرانشهر اتفاق افتاده و از نظر مساحت هم استانهای تهران، فارس و لرستان در رتبه های اول تا سوم قرار گرفتند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، آمار و ارقامی که سازمان ملی زمین و مسکن از رفع تصرف اراضی ملی و دولتی در آبان ماه ارائه کرده حاوی دو نکته است؛ اول اینکه زمینهای واقع در مناطق کویری همچنان مورد هدف زمین خواران قرار دارد و دیگر اینکه بجز معدوی از استانها، هیچ نقطه کشور از تعدی به انفال و زمینهای عمومی در امان نبوده است.
آنطور که جواد خردمند، فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن اعلام نموده ۲۶۲ فقره تصرف و رفع فوری آنها در زمین های دولتی به مساحت بیشتر از ۱۱۴ هکتار در آبان سالجاری اتفاق افتاده است.
او بیشترین تعداد تصرف ها به اراضی دولتی را در ارتباط با جنوب کرمان با ۴۳ فقره در زمین هایی به مساحت ۳۹ هزار و ۹۱۰ مترمربع، بوشهر ۳۹ فقره در زمین هایی به مساحت ۴۹ هزار و ۲۸۰ مترمربع و ایرانشهر ۳۵ فقره در زمین هایی به مساحت ۵۶ هزار و ۹۰۰ مترمربع اعلام نمود.
از نظر مساحت تعرض به اراضی دولتی هم استان تهران با وقوع ۳۱ فقره تصرف در زمین هایی به مساحت ۵۲۲ هزار و ۷۹۵ مترمربع، فارس با ۱۴ فقره تصرف در زمین هایی به مساحت ۱۷۳ هزار و ۴۳۰ مترمربع، لرستان با پنج فقره تصرف در زمینی به مساحت ۶۲ هزار و ۲۶۹ مترمربع و ایرانشهر با ۳۵ مورد تعرض به اراضی دولتی در زمین هایی به مساحت ۵۶ هزار و ۹۰۰ مترمربع، بیشترین مساحت تعرض به اراضی دولتی را به خود مختص کرده است.
وقوع ۹ مورد تصرف از ۴۴ هزار و ۸۷۰ مترمربع زمین در استان اصفهان و ۱۲ مورد تصرف از ۳۰ هزار و ۹۸۷ مترمربع اراضی استان یزد بعنوان دو استان کویری کشور هم از توجه سودجویان به مناطق کویری حکایت دارد.
در ماه گذشته در استان های اردبیل، زنجان، سمنان، شرق سمنان، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچگونه تصرفی در اراضی دولتی رخ نداده است. همینطور استان های مرکزی با یک مورد تعرض به ۱۰۰ مترمربع اراضی دولتی، کرمانشاه با یک مورد تعرض به ۶۰ مترمربع اراضی دولتی، قم با یک مورد تعرض به ۱۲۰ مترمربع اراضی دولتی، همدان با دو مورد تعرض به ۱۵۰ مترمربع اراضی دولتی، کمترین تعرض به اراضی دولتی در آنها به ثبت رسیده است.
بر مبنای اعلام خردمند، تعرض به اراضی دولتی در استان های مختلف و عملکرد یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن برای آبان سال جاری، شامل رفع یک مورد تصرف در زمینی به مساحت ۸۵۰ مترمربع در آذربایجان شرقی، رفع دو مورد تصرف در ۶۵۰۰ مترمربع اراضی در استان آذربایجان غربی، رفع ۹ مورد تصرف از ۴۴ هزار و ۸۷۰ مترمربع زمین در استان اصفهان و رفع سه مورد تصرف از ۲۰۰۰ مترمربع اراضی در استان البرز است.
همینطور رفع ۳۴ مورد تصرف از ۵۶ هزار و ۹۰۰ مترمربع اراضی در ایرانشهر، رفع شش مورد تصرف از ۵۰۰۰ مترمربع اراضی در ایلام، رفع ۳۹ مورد تصرف از ۴۹ هزار و ۲۸۰ مترمربع اراضی در استان بوشهر، رفع ۳۱ مورد تصرف در ۵۲۲ هزار و ۷۹۵ مترمربع اراضی استان تهران، رفع ۴۳ مورد تصرف از ۳۹ هزار و ۹۱۰ مترمربع اراضی در استان جنوب کرمان، رفع چهار مورد تصرف از زمینی به مساحت ۲۳ هزار و ۱۴۱ مترمربع اراضی در استان چهارمحال و بختیاری، رفع یک مورد تصرف از ۲۰۰ مترمربع اراضی در خراسان جنوبی، رفع چهار مورد تصرف از ۴۸ هزار و ۵۶۴ مترمربع اراضی در خراسان رضوی، رفع دو مورد تصرف به اراضی دولتی استان خراسان شمالی در زمینی به مساحت ۳۵۰ مترمربع و رفع ۱۲ مورد تصرف به اراضی دولتی استان خوزستان در زمینی به مساحت ۵۶۵۵ مترمربع، بخش دیگری از عملکرد یگان حفاظت در استان ها بوده است.
در عین حال رفع هفت مورد تصرف به اراضی دولتی سیستان و بلوچستان در زمینی به مساحت ۹۶۲۰ مترمربع، رفع ۱۴ مورد تصرف به زمینی به مساحت ۱۷۳ هزار و ۴۳۰ مترمربع در استان فارس، رفع یک مورد تصرف از ۱۲۰ مترمربع اراضی دولتی استان قم، رفع دو مورد تصرف از اراضی دولتی به مساحت ۲۴۸ مترمربع در کردستان، رفع ۱۰ مورد تصرف از ۸۰۴۰ مترمربع اراضی استان کرمان، رفع یک مورد تصرف از اراضی استان کرمانشاه به مساحت ۶۰ مترمربع، رفع سه مورد تصرف از ۴۵ هزار و ۲۱۰ مترمربع اراضی استان گلستان، رفع دو مورد تصرف از اراضی دولتی استان گیلان در مساحت ۴۲۰۰ مترمربع، رفع سه مورد تصرف از ۴۱۵۷ مترمربع اراضی لارستان، رفع پنج مورد تصرف از ۶۲ هزار و ۲۶۰ مترمربع اراضی استان لرستان، رفع یک مورد تصرف از ۱۰۰ مترمربع اراضی استان مرکزی، رفع هفت مورد تصرف از ۱۴۳۰ مترمربع اراضی هرمزگان، رفع دو مورد تصرف از ۱۵۰ مترمربع اراضی استان همدان و رفع ۱۲ مورد تصرف از ۳۰ هزار و ۹۸۷ مترمربع اراضی استان یزد، عملکرد یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن در مردادماه سال جاری بوده است.
منبع:

1399/09/07
23:51:35
5.0 / 5
1050
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی