در گزارش لوازم فلزی مطرح شد؛

انحصار استقلال وكلا را مخدوش كرده است

انحصار استقلال وكلا را مخدوش كرده است

به گزارش لوازم فلزی کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه مصوبه مجلس منجر به انحصارشکنی در کسب وکارها خواهد شد، اظهار داشت: باوجود فضاسازی برخی وکلا مقابل این مصوبه، انحصار موجود است که استقلال وکلا را مخدوش کرده است.


علی مروی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره وجود انحصار در کسب وکار حقوقی کشور گفت: طرحی که مجلس برای حذف انحصار از کسب و کارهای حقوقی در کشور تصویب کرده طرح خوبی است و گرچه این طرح درباره همه کارهای درآمدزاست و هیچ اسمی از حرفه خاصی نیامده اما برخی وکلا تلاش زیادی برای رد آن در شورای نگهبان می کنند. این در حالیست که وکالت باید رفع انحصار شود.
وی اضافه کرد: این طرح با اصلاح مواد یک و ۷ قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴، اهتمام دارد جلوی سوءتفسیر قانون را بگیرد و انحصار را حذف کند.
مروی اظهار داشت: معنا ندارد از جیب مردم هزینه تحصیل فارغ التحصیلان دانشگاهی همچون حقوق پرداخت گردد اما در ادامه، فارغ التحصیلان پشت سد انحصار بیکار باشند.
وی اضافه کرد: فعالان حوزه وکالت برای موجه کردن انحصار این حوزه (با اعمال ظرفیت محدود در اعطای مجوز) پشت دغدغه های به جا و صحیحی مانند ضرورت صلاحیت سنجی وکلا پنهان شده اند. اما واقعیت این است که با گذاشتن حد نصاب نمره در آزمونی که توسط نهادی غیرذینفع برگزار می شود، صلاحیت را باید تضمین نمود نه اینکه اعطای مجوز را محدود کنند.
انحصار، استقلال وکلا را خدشه دار کرده است
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: همین طور می گویند وکالت حرفه (Profession) است و نه کسب وکار (Business). از اینکه کسب وکار ترجمه دقیقی برای Business نیست بگذریم، باز هم این حرف ارتباطی به دفاع از انحصار وکلا ندارد. هر حرفه ای فقط اگر در استخدام حکومت باشد (مانند قضات یا معلمین)، انحصار در مورد آن معنا ندارد.
مروی اشاره کرد: تا زمانی که وکیل در قبال ارائه خدمت پول بگیرد، یعنی بازار آن خدمت به وجود آمده و باید از آن بازار انحصارزدایی شود. با دفاعیات شعاری و لوث مانند بازار کردن وکالت و … هم این امر تطهیر نمی گردد. قانونگذاری باید مبتنی بر واقعیت های زندگی مردم باشد و نه شعارهای کلیشه ای و خسته کننده.
وی اضافه کرد: خجالت آور است که نیروهای خدماتی بعضاً مالیات بدهند اما گیرندگان حق الوکاله های نجومی به سبب این تعارضات منافع و غیرشفاف ماندن، فرار مالیاتی داشته باشند. این مسائل خلاف شرع است، نه رفع انحصار از وکالت! در مقابله با انحصار بعضاً به جایی می رسیم که باید بدیهیات را هم بارها تکرار نماییم.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: در بعضی از اظهارات نیز می بینیم که فعالان این حوزه، مقابله با انحصار را در مقابل استقلال وکلا قرار می دهند! اولاً همیشه رانتهایی مثل همین انحصار است که استقلال یک حرفه یا شخص را خدشه دار می کند چونکه برای حفظ این رانت مجبور است امتیاز بدهد؛ برای مثال عینی این مساله هم می توان به دادن پروانه وکالت به بعضی از نمایندگان مجلس و سیاسیون بدون برگزاری آزمون اشاره نمود.
وی اضافه کرد: ثانیاً، هر چه بازار خدمات وکالت عمیق تر و تعداد وکلا بیشتر باشد، اتفاقاً تضمین استقلال وکلا هم آسان تر خواهد بود.
مروی اشاره کرد: تا رفع انحصار از اقتصاد کشور مسیری طولانی در پیش داریم اما بسیار مهمست که این خاکریز فتح شود.

1399/09/27
11:12:44
5.0 / 5
1256
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی