دهنوی :

كل زنجیره فولاد باید وارد بورس كالا شود

كل زنجیره فولاد باید وارد بورس كالا شود

عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه باید تمام زنجیره فولاد به بورس کالا وارد شود، اظهار داشت: امروز کل زنجیره فولاد تماماً در بورس کالا نیست و خرید و فروش ها هم شفافیت ندارند.محسن دهنوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سؤال که آیا با تصمیم اخیر وزیر صمت در خصوص کاهش قیمت پایه فولاد در بورس کالا موافقید؟، اظهارکرد: شمش فولاد برای بیشتر صنایع ما حکم ماده اولیه را دارد و صنعت ما نیازمند به فولاد است. از طرفی مشتقات فولاد، مانند میل­گرد و تیرآهن، در ساختمان­سازی استفاده می­ شود.
دهنوی اظهار داشت: شاید یکی از عواملی که سبب شده در یکی دو سال گذشته ساخت خانه کاهش پیدا کند؛ بازار پر التهاب فولاد باشد؛ چون که به علت التهاب و نوسان قیمت فولاد، سازنده قادر به پیش ­بینی قیمت خرید بعدی نیست.
وی اضافه کرد: قیمت فولاد وابسته به دو عامل است، عامل اول نرخ جهانی فولاد است و عامل دوم قیمت ارز در کشور. دلیل این وابستگی، صادراتی بودن فولاد است. به طور مثال اگر قیمت جهانی و صادراتی فولاد ایکس باشد، متقاضی داخلی هم باید همان مبلغ را جهت خرید فولاد پرداخت کند وگرنه فروشنده تمام فولاد خویش را صادر می­ کند. نکته جالب توجه این است که صادر کننده فولاد معاف از مالیات است در حالیکه عرضه کننده به بازار داخلی مشمول مالیات می ­گردد.
عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: تولید کننده شمش فولاد و یا مشتقات دیگر فولاد، برق و گاز و سنگ آهن ارزانقیمت دریافت می­ کند و بعد از تولید محصول، آن محصول را با قیمت صادراتی به فروش می ­رساند. به طور خلاصه ورودی کارخانه ­های فولاد ارزان است و خروجی آن­ها صادراتی است.
دهنوی خاطرنشان کرد: گفتنی است که صنعت فولاد ما جزو مهم­ترین صنایع ماست و در شرایط تحریم بسیار به یاری ما آمده است. این صنعت یکی از نشانه ­های خودباوری ما و خنثی­سازی تحریم­هاست و می ­تواند نقطه مهم و آغازین صنعتی شدن کشور باشد. پس بدیهی است که قصد ما از بیان تمام این مطالب، تقویت و پیشرفت این صنعت بزرگ و مهم می باشد.
وی اظهارکرد: صنعتگر در داخل ایران است و در این کشور کار می­ کند اما باید هزینه صادراتی پرداخت کند تا بتواند در بازار پر التهاب چند وقت اخیر فولاد اولیه خویش را تأمین کند. ریشه ­یابی وزیر صمت صحیح است. خیلی از تغییر و تحولات قیمت در داخل بازار اعمال می­ گردد چون که نسبت عرضه به تقاضا متعادل نیست. به طور خلاصه نظام عرضه و تقاضای مناسبی نداریم بطوری که معمولا عرضه کم و غیر شفاف است و همینطور بخشی از تقاضای موجود سرمایه ­ای است.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: این کار اخیر وزیر صمت برای کنترل قیمت فولاد را یک مقدمه در نظر می ­گیرم چونکه برای اصلاح بازار فولاد باید کارهای ریشه­ ای، مهم و بزرگ بسیاری انجام دهیم، کارهایی در جهت تصحیح بازار عرضه و تقاضا. باید به سمتی حرکت نماییم که در هنگام افرایش عرضه یا افزایش تقاضا، خود وزارت صمت یا زیر مجموعه ­های آن، بازار را متعادل کنند.
دهنوی تصریح کرد: اما چرا با مجهز بودن و مناسب بودن شرایط بورس کالا، نتوانستیم جلوی التهاب بازار فولاد را بگیریم؟ به علت اینکه کل زنجیره فولاد تماماً در بورس کالا نیست و بخشی که وارد بورس کالا شده هم کاملا در آن نیست، خرید و فروش ما شفاف نیست که باید شفاف ­سازی صورت بگیرد، با تغییر در انگیزه ها این امر شدنی است. بورس کالا منشا اصلاح زنجیره فولاد و نظم دادن به عرضه و تقاضا است که سبب کاهش التهاب بازار می­شود.
وی در پاسخ به این سؤال که به نظر شما برای کاهش التهابات قیمتی در زنجیره فولاد چه باید کرد؟، اظهار داشت: برای پیشگیری از کاهش و افزایش ناگهانی قیمت باید به چند نکته دقت نماییم. باید فروش کارخانه ­های فولاد شفاف باشد؛ حداقل باید به نسبت رانت و امتیازی که از دولت می ­گیرند در بورس کالا عرضه کنند. هرچند که امکان دارد این نکته هم مشکلی را حل نکند ولی ما باید به سمت شفاف سازی تمام خرید و فروش ها در بورس کالا برویم که این مورد خوش عاقبت خواهد بود.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: در گام بعدی باید تمام زنجیره فولاد به بورس کالا وارد شود برای این کار باید به سمت مدیریت درست برویم. بعنوان مثال چرا به سمت توسعه زنجیره ارزش­ افزوده نمی ­رویم؟ چرا به سمت تولید آلیاژها و ضخامت­ های خاص نمی ­رویم؟ جواب این است که در همان ابتدای چرخه، به علت بالا بودن قیمت صادرات و سود بالا، بیشتر فولاد تولیدی را در همان ابتدا صادر می ­کنیم.
دهنوی تصریح کرد: دلیل دیگر را می ­توان معاف بودن صادر­کنندگان مواد خام و نیمه خام نام برد در حالیکه فروش همان محصول به صنعتگر داخلی، فروشنده را مشمول مالیات می­ کند. این نوع قوانین سبب شده است که تولید کننده فولاد همان ابتدا محصول خویش را صادر کند و سود و منفعت بیشتری ببرد.
وی اظهار نمود: حداقل حجم خرید در بورس کالا باید بگونه ای تنظیم شود که متقاضی خرد هم بتواند نیاز خویش را تأمین کند. با این کار عمق بازار را افزایش می ­دهیم. ما باید با تغییر قوانین مالیاتی و حمایتی زنجیره ارزش ­افزوده را تکمیل نماییم. درکنار تمامی این فعالیت ها هدف بزرگ­تر کشور بایستی گسترش و توسعه کارخانه­ های فولادی باشد چون که زیر ساخت و نقدینگی وجود دارد. ما در منطقه­ در حال توسعه هستیم و این مورد نیاز جدی اساسی به فولاد دارد.

1399/10/19
12:47:22
0.0 / 5
820
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی