مهر خبر می دهد؛

تعرفه خدمات انبارداری و نگهداری كالا در بنادر ۲۵ درصد افزایش یافت

تعرفه خدمات انبارداری و نگهداری كالا در بنادر ۲۵ درصد افزایش یافت

به گزارش لوازم فلزی شورایعالی ترابری ضمن افزایش ۲۵ درصدی تعرفه نگهداری کالا در انبارهای بنادر، از ستاد تنظیم بازار خواست تا مصوبه خود در خصوص محاسبه هزینه انبارداری کالا در بنادر معادل تنها ۳۰ روز را لغو کند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، شورایعالی ترابری ضمن افزایش ۲۵ درصدی تعرفه نگهداری کالا در انبارهای بنادر، از ستاد تنظیم بازار خواست تا مصوبه خود در خصوص محاسبه هزینه انبارداری کالا در بنادر معادل تنها ۳۰ روز را لغو کند.
پیش از این خبرگزاری مهر در گزارشی درباره تاثیر پایین بودن تعرفه انبارداری در افزایش کالاهای باقی مانده در انبارها و هم سوء استفاده برخی واردکنندگان از این مصوبه برای احتکار کالا و افزایش قیمت آن، هشدارهای لازم را داده بود. محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هم در یک برنامه زنده تلویزیونی در اواسط آذر ماه از اقدام برخی واردکنندگان در خصوص عدم تخلیه کالاهای وارداتی انتقاد و اعلام نموده بود برخی واردکنندگان حاضر به ترخیص کالاهای خود از انبارهای بنادر نیستند.
مصوبات نشست ۲۱۵ شورایعالی ترابری
نشست ۲۱۵ شورایعالی هماهنگی ترابری کشور با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و مشارکت اعضا و مدعوین به صورت غیرحضوری (از طریق ویدئو کنفرانس) برگزار شد.
در این نشست به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی، تصمیم ذیل به تصویب اعضا رسید:
درخواست سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص تعدیل تعرفه های خدمات بندری در سال ۱۴۰۰( نامه شماره ۳۰۷۰۰/ ص مورخ ۹۹/۰۹/۰۸) مطرح و با بیان نقش و اهمیت حمل و نقل دریایی و بنادر در تجارت و اقتصاد کشور، به نتایج ناشی از تحریم های اقتصادی در سه سال گذشته و بیماری کرونا پارسال بر عملکرد بنادر اشاره شد.
ضمن مقایسه ای از افزایش هزینه ها شامل زیرساختی و سرمایه گذاری، تأمین، تعمیر و نگهداری تجهیزات، نیروی انسانی و جاری و عملیاتی با افزایش میزان تعرفه ها، با برشمردن تبعات ناشی از عدم به روزرسانی نرخ خدمات بندری، موارد زیر پیشنهاد و درخواست شد:
لغو مصوبه کارگروه تنظیم بازار در مورد مصوبه انبارداری کالای اساسی بر اساس سی روز
افزایش تعرفه های ریالی خدمات انبارداری به میزان ۲۵ درصد و سایر خدمات به میزان ۳۵ درصد
پس از بحث و اظهارنظر اعضا در مورد پیشنهادهای مطروحه، با توجه به وظایف و اختیارات شورا برای نرخ گذاری خدمات ترابری و همینطور انقضای اعتبار ابلاغیه شماره ۷۰۱۱۸ شورایعالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۹۷/۰۵/۲۷ در انتهای سال ۱۳۹۸ (مبنی بر اجبار تأیید ستاد تنظیم بازار بر هر گونه تصمیم گیری در مورد نرخ و ضوابط قیمت گذاری و خدمات)،
جمع بندی زیر حاصل شد:
- با توجه به اینکه تعرفه تصاعدی انبارداری بیشتر از ۳۰ روز، با هدف پیشگیری از انبارش کالاها در بنادر وضع شده است، مقرر شد برای لغو یا تغییر مصوبه کارگروه تنظیم بازار پیگیری لازم از دبیرخانه ستاد تنظیم بازار توسط دبیرخانه شورا صورت گیرد.
-افزایش تعرفه های ریالی خدمات انبارداری به میزان ۲۵ درصد و افزایش تعرفه های خدمات خَن کاری، باربری و سایر خدمات بندری به میزان ۳۵ درصد برای اعمال در سال ۱۴۰۰ تصویب گردید.
خاطرنشان می شود «خَن کاری» در صنعت حمل و نقل دریایی به عملیات پاک سازی آب و روغن مخلوط شده در اتاقک های موتورخانه کشتی ها یا پای اسکله ها و هنگام تخلیه آب اتاقکِ خَن به دریا گفته می شود که برای حفظ محیط زیست انجام می شود.
معمولاً بنادر در دنیا از شناورها یا صاحبان کالا برای خَن کاری تعرفه هایی دریافت می کنند.


منبع:

1399/11/06
14:43:27
0.0 / 5
1060
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی