جهانگیری:

وزارت نیرو برای تأمین آب آشامیدنی در تابستان برنامه ریزی كند

وزارت نیرو برای تأمین آب آشامیدنی در تابستان برنامه ریزی كند

چهل و یکمین جلسه شورایعالی آب بامداد امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در این نشست ضمن اشاره به گزارش وزارت جهاد کشاورزی در مورد اقدامات انجام شده برای تدوین الگوی کشت ملی، از تلاشهای صورت گرفته برای تدوین و عرضه این گزارش قدردانی کرد و اظهار داشت: سند الگوی کشت موضوعی است که سالها در کشور مطرح بوده که خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی مطالعات و بررسی های گوناگونی را انجام داده و این سند امروز تدوین شده است.
معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به محدودیت منابع و مولفه های تولید در همه بخش ها، عنوان کرد: در بخش کشاورزی هم همانند سایر بخش ها با محدودیت منابع نظیر آب و خاک مواجه هستیم و مهم ترین پیام سند الگوی کشت هم این است که بتوانیم از منابع محدود، بهترین استفاده را انجام دهیم تا بیشترین بازده را داشته باشیم.
وی ادامه داد: اجرای الگوی کشت ملی باید منجر به این شود که از هر متر مکعب آب در بخش کشاورزی بهترین استفاده صورت گیرد و محصولات کشاورزی هم با بالاترین بازدهی تولید شود.
جهانگیری با اشاره به اینکه بخش کشاورزی مهم ترین مصرف کننده آب در کشور است، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم با اقداماتی نظیر اجرای الگوی کشت حتی 15 درصد در مصرف آب بخش کشاورزی صرفه جویی نماییم، اثرگذاری این کاهش مصرف بیشتر از صرفه جویی در بخش های صنعت و شرب نمایان خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به اینکه تدوین و اجرای الگوی کشت در کشور یک تکلیف قانونی می باشد، تصریح کرد: رمز موفقیت اجرای این طرح تفاهم میان ذینفعان طرح است و مشارکت اساتید دانشگاه و صاحب نظران هم در این حوزه می تواند در موفقیت اجرای طرح موثر باشد.
وی از معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی خواست طرح الگوی کشت ملی تدوین شده را در دسترس اساتید دانشگاه و صاحب نظران این حوزه قرار داده و نظرات و دیدگاه های آنان را دریافت کند تا بعد از جمع بندی و تایید نهایی این طرح، شاهد همراهی و مشارکت دانشکده های کشاورزی و صاحب نظران این حوزه باشیم.
جهانگیری همینطور با تکیه بر اینکه بررسی مسائل و ابعاد اجتماعی اجرای طرح الگوی کشت ملی هم از اهمیت فراوانی برخوردار است، اظهار داشت: گاهی شاهد آن هستیم که برخی طرح های خوب با دقت بالا تدوین می شود اما به علت آنکه مسائل اجرایی و ابعاد اجتماعی آن دیده نمی گردد، طرح با موفقیت به اجرا نمی رسد.
معاون اول رئیس جمهور با تکیه بر اینکه باید نحوه تعامل با مردم، کشاورزان و ذینفعان طرح به دقت بررسی شود، اضافه کرد: اجرای این طرح نیازمند پیوست های رسانه ای و فرهنگی است و نقش صدا و سیما هم در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ذینفعان طرح بسیار پراهمیت است.
او همینطور ضمن اشاره به گزارش رئیس سازمان هواشناسی کشور در مورد پیشبینی بارش ها طی هفته ها و ماه های پیش رو، اظهار داشت: لازم است وزارت نیرو از الان برای مدیریت منابع آب و بخصوص تأمین آب آشامیدنی در تابستان سال آینده برنامه ریزی کند تا دغدغه ای برای تأمین آب آشامیدنی وجود نداشته باشد.
در این نشست که وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و رئیس سازمان هواشناسی کشور هم حضور داشتند، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گزارشی از اقدامات انجام شده در مورد تدوین الگوی کشت ملی و الزامات پیاده سازی این طرح عرضه کرد و به تشریح دستاوردهای اجرای الگوی کشت ملی پرداخت.
در این گزارش ضمن اشاره به نتایج مثبت و بهبود حاصل شده از اجرای فاز یک این طرح، ایجاد وفاق ملی برای عملیاتی نمودن طرح الگوی کشت ملی مورد تاکید قرار گرفت.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی همینطور گزارشی از میزان مصرف آب بخش زراعت به تفکیک محصول عرضه کرد و اظهار داشت: در تدوین این طرح بهره وری آب بعنوان یک مبحث پراهمیت مدنظر قرار گرفته و برای هر استان الگوی کشت مجزا تهیه شده است.
در ابتدای این جلسه هم رئیس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از آخرین وضعیت هوا و پیشبینی بارش برای هفته های پیش رو عرضه کرد و اظهار داشت: در هفته های پیش رو میزان بارش ها کمتر از نرمال می باشد اما انتظار می رود از اواخر بهمن ماه شاهد بارش های نرمال باشیم.
منبع:

1399/11/06
17:56:33
0.0 / 5
1139
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی