وزیر جهاد كشاورزی خبر داد

افزایش ۳ و نیم میلیون تنی محصولات كشاورزی خوزستان در طرح ۵۵۰ هزار هكتاری

افزایش ۳ و نیم میلیون تنی محصولات كشاورزی خوزستان در طرح ۵۵۰ هزار هكتاری

خوزستان وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در خوزستان اظهار داشت: پیش از اجرای پروژه، میزان تولیدات کشاورزی منطقه ۱.۷ میلیون تن بود که امروز به ۵.۲ میلیون تن رسیده است یعنی افزایش ۳.۵ میلیون تنی در عملکرد داشته ایم و ارزش زمین بالا رفته است.کاظم خاوازی در جلسه شورای اقتصاد مقاومتی که امروز (۱۲ بهمن ماه) با حضور معاون اول رئیس جمهور در استانداری خوزستان برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن دهه فجر، اظهار نمود: بزرگترین پروژه ای که در بخش کشاورزی اجرا شده، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری است و مردم از اجرای این طرح رضایت دارند. البته بخشی از این پروژه اشکالات فنی دارد که جهاد نصر در حال رفع این نقصها است.

به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: پیش از اجرای پروژه، میزان تولیدات کشاورزی منطقه ۱.۷ میلیون تن بود که امروز به ۵.۲ میلیون تن رسیده است یعنی افزایش ۳.۵ میلیون تنی در عملکرد داشته ایم و ارزش زمین بالا رفته است و به شکلی به اقتصاد خانواده در روستاها کمک شده است.

خاوازی بیان نمود: اگر دولت ورود نمی کرد، امکان نداشت بتوان خاک های شور و قلیایی را اصلاح کرد. همینطور امکان کشت خیلی از گیاهان همچون ذرت علوفه ای وجود نداشت و الان شرایط برای انجام این کار مهیا شده است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با اجرای این طرح، تراکم کشت حداقل ۳۰ درصد افزایش یافته است یعنی می توانیم بخشی از فصل کشت را به گیاهان دیگر اختصاص دهیم. ۶۲۵ میلیون مترمکعب هم در سال صرفه جویی در آب داریم.

وی ضمن اشاره به هزینه ۵ هزار میلیارد تومانی در اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی بیان نمود: هر چه سرمایه گذاری در این حوزه شده است، در دو کشت برنج برگشت داده شده است.

خاوازی بیان نمود: بخش اول فاز دوم مطالعات هم شروع شده و امیدواریم با تأمین منابع مالی و تخصیص کامل وزارت نیرو، این طرح را ادامه دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی بیان نمود: در فاز دوم باید بسته آموزشی و ترویجی دیده شود. همینطور بسته ورود تکنولوژی در نظر گرفته شود. حتی اگر ۵۰ هزار هکتار کمتر سرمایه گذاری شود اما باید این بسته ها به صورت کامل در فاز دوم در نظر گرفته شوند؛ تغییر رفتار کشاورزان باعث افزایش عملکرد سریع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه یکی از شاخصهای مهم در کشاورزی بحث آبیاری تحت فشار است، اظهار داشت: در خوزستان ۱۲۶ هزار هکتار سیستم نوین آبیاری وجود دارد که ۵۶ هزار هکتار از این میزان از مسیر توسعه آبیاری تحت فشار برای سایر استان ها و ۷۰ هزار هکتار آن در دل فاز اول پروژه ۲۹۵ هزار هکتاری بوده است. سال جاری هم سهمیه خوزستان ۴ هزار هکتار بوده که صددرصد جذب شده و آبیاری تحت فشار در این ۴ هزار هکتار انجام شده است.

خاوازی افزود: مجتمع پرورش ماهی در شهرستان کارون هم به راه افتاده است و الان ۳۰ مزرعه آبگیری شده و در اختیار ۲۰۰ تعاونی قرار دارد.

وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به تولید ۱۴ میلیون تن محصولات کشاورزی در خوزستان، اضافه کرد: بحث زراعت بسیار مهم می باشد و باید مورد توجه قرار بگیرد.
1399/11/12
21:13:40
0.0 / 5
989
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی