سفارش رئیس كل بانك مركزی به صادركنندگان و متقاضیان دسته چك

سفارش رئیس كل بانك مركزی به صادركنندگان و متقاضیان دسته چك

رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از چک های صیادی طرح جدید، اظهار داشت: سفارش می کنم صادرکنندگان یا دریافت کنندگان چک به سمت استفاده و ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد پیش بروند و در این زمان کمتر از دو ماه باقی مانده با این روش آشنا گردند تا در ابتدای سال آینده و با الزامی شدن ثبت چک در سامانه صیاد، در تجارت و نقل و انتقال چک گرفتار مشکل نشوند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در مراسم رونمایی از طرح جدید چک اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی به منظور شفاف سازی و بازگرداندن اعتبار چک، تصمیم بسیار مهمی برای اصلاح قانون چک اتخاذ نمود و البته نیاز است بستر اجرای این طرح فراهم گردد و بانکهای مختلف هم باید آمادگی فنی لازم را در این حوزه کسب کنند.


رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در طول سال قریب ۳۵۰ میلیون فقره چک در جریان است، خاطرنشان کرد: این رقم ارزشی معادل تقریباً ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد که از مجموع نقدینگی کشور بیشتر است. ازاین رو توجه به اعتبار چک و در عین حال اطمینان بخشی به دریافت کنندگان و صادرکنندگان چک جهت استفاده از این ابزار پرداخت، برای بانک مرکزی بعنوان ناظر نظام بانکی کشور و مجری این طرح و مجلس شورای اسلامی بعنوان قانون گذار از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

وی ادامه داد: براین اساس از آغاز سال ۱۴۰۰، صدور، ثبت و انتقال چک های جدید باید در سامانه صیاد صورت گیرد و دریافت کنندگان چک هم باید اطلاعات را در سامانه صیاد تطابق دهند و نسبت به تأیید آن اقدام نمایند.

عالی ترین مقام بانک مرکزی ضمن تاکید بر فرهنگ سازی درمورد قانون جدید چک توسط شبکه بانکی اظهار داشت: به علت اهمیت این امر، «ستاد ملی مقابله با کرونا» این امکان را فراهم نمود که ثبت چک در سامانه صیاد تا آخر سال به صورت اختیاری صورت گیرد. در این زمان کمتر از دوماه، شبکه بانکی باید آمادگی لازم را برای بسترسازی لازم در این حوزه کسب کند، چونکه ثبت چک در سامانه صیاد از ۱۴۰۰ الزامی خواهد شد.

طبق اعلام بانک مرکزی، وی خاطرنشان کرد: همه بانکها موظف شدند تا آخر بهمن ماه دسترسی لازم به سامانه صیاد برای صدور، ثبت و انتقال چک از راه موبایل بانک و اینترنت بانک را برای مردم فراهم نمایند.
همتی با اشاره به اینکه از آغاز ۱۴۰۰ دیگر چک حامل نخواهیم داشت، اظهار داشت: از این تاریخ چک های که با طرح جدید به بازار عرضه می شوند هنگام صدور باید در سامانه صیاد ثبت گردد و فرد دریافت کننده هم در سامانه صیاد اعتبار صادرکننده را کنترل می کند و در صورتیکه مشکلی نداشت، چک را قبول می کند. اگر فردی خواست چکی را منتقل کند حتما باید با ورود به سامانه صیاد، نسبت به ثبت و انتقال چک اقدام نماید.

همتی تاکید کرد: بطور قطع با اجرایی شدن این طرح، اعتبار چک مجدداً به این ابزار پرداخت بازمی گردد. در اینجا جا دارد از مجلس شورای اسلامی و همکاران شبکه بانکی و بانک مرکزی به علت فعالیت در این حوزه قدردانی کنم.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر اطلاع رسانی جامع و شفاف در زمینه قانون جدید چک توسط شبکه بانکی اظهار داشت: در کمتر از دو ماه آینده ضروریست اطلاع رسانی کامل به هم وطنان توسط نظام بانکی صورت گیرد. تاکید می کنم چک های موجود فعلاً اعتبار دارد، البته سفارش می کنم صادرکنندگان یا دریافت کنندگان چک به سمت استفاده و ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد پیش بروند و در این زمان کمتر از دو ماه باقی مانده با این روش آشنا گردند تا در ابتدای سال آینده و با الزامی شدن ثبت چک در سامانه صیاد، در تجارت و نقل و انتقال چک گرفتار مشکل نشوند.
1399/11/15
18:08:09
0.0 / 5
671
تگهای خبر: ابزار , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی