چالش های صنعت رزین و كامپوزیت كشور

چالش های صنعت رزین و كامپوزیت كشور

به گزارش لوازم فلزی استایرین مونومر و اسید ترفتالیک دو ماده اصلی و حیاتی صنعت رزین و کامپوزیت کشور هستند که اگر برنامه درست و دقیقی برای عرضه، خروج از محدودیت و یا توقف عرضه این دو ماده اتفاق نیافتد عملا چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰شرکت تولیدکننده انواع رزین، پلی استر، آلکید و پلی استر پودری گرفتار چالش می شود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، محمد حاجی بابا - عضوهیات مدیره رنگ و رزین و کامپوزیت ایران در حاشیه نمایشگاه ایران پلاست در جمع خبرنگاران در مورد محدودیت عرضه دو ماده اولیه و اساسی صنعت رنگ رزین و کامپوزیت کشور اظهار داشت: استایرین مونومر نخستین ماده ای است که به تازگی اطلاع یافتیم عرضه آن با محدودیت روبرو شده است؛ صنایع پتروشیمی تولیدکننده خاص آن در ایران بوده و به صورت انحصاری این محصول را تولید می کند.

وی ادامه داد: متاسفانه به تازگی باتوجه به راه اندازی شرکتی در منطقه آزاد ماهشهر، توافقی صورت گرفته که ۳۰ درصد از ظرفیت پتروشیمی به یک شرکت خاص تحویل شود و تحویل این حجم از تولید به این شرکت به صورت ذکرشده، عملا پنجاه کارخانه که در زمینه تولید رزین پلی استر فعال می باشند و محصولاتشان در صنایع مختلف و زیادی چون صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، خودروسازی، آب رسانی کشور و... مورد مصرف است را با مشکل مواجه خواهد نمود.
حاجی بابا اظهار نمود: اگر عرضه این محصولات با عنایت به توضیحات ارائه شده گرفتار معضل شود، قاعدتا این پنجاه شرکت و ۵۰۰۰ نفر نیروی کار آن که به صورت مستقیم در این صنایع فعال می باشند، گرفتار مشکل خواهند شد و تولید این صنایع با چالش و حتی توقف مواجه می باشد.
عضو هیات مدیره انجمن رنگ و رزین ایران در ادامه توضیح داد: در شرایطی که این مورد حل نشده، مساله دیگری در ارتباط با یک محصول انحصاری دیگر تولید پتروشیمی صنعت کشور به نام اسیدترفتالیک مطرح شده است؛ این ماده هم در صنعت تولید رزین های پلی استر و صنایع وابسته به این محصول و هم در صنعت رزین آلکید و رزین های پودری مورد نیاز است.
حاجی بابا خاطرنشان کرد: کل صنعت رنگ مانند رنگ های ساختمانی، دریایی و گریل ‎های مختلف صنعت رنگ، وابسته به رزین آلکید است که اگر بخواهیم تعداد شاخصهای این صنعت را بشماریم چیزی بالغ بر۲۰۰ الی ۳۰۰ صنعت رنگ در کشور خواهد بود؛ همینطور رزین پلی استر پودری که در رنگ های پودری استفاده می شود و صنایع مصرف رنگ های پودری، کلیه تجهیزات فلزی لوازم خانگی و قطعات خودرویی است.
وی با تکیه بر اینکه اگر برنامه درست و دقیقی برای عرضه، خروج از محدودیت و یا توقف عرضه این دو ماده تا آخر سال اتفاق نیافتد عملا چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ شرکت تولیدکننده انواع رزین، پلی استر، آلکید و پلی استر پودری گرفتار چالش می شود و حدود ۱۰هزار نفر نیروکار مستقیم و صنایع وابسته گرفتار مشکل خواهند شد که نمی توان گفت میزان نیروی شاغل به کار در صنایع وابسته چه میزان است.
عضو هیات مدیره انجمن رنگ و رزین و کامپوزیت ایران، تصریح کرد: نکته حائز توجه این است که عرضه این دو محصول انحصارا در اختیار پتروشیمی ها و تحت نظارت صنایع پایین دستی است. متاسفانه اخبار خوشایندی در ارتباط با تعامل با این مورد پیشنهاد نشده و مطمئنا باتوجه به شرایط کنونی کشور امکان واردات برای این تعداد صنایع به صورت خرد عملا ناممکن است و اگر تا آخر سال تمهیداتی برای این مورد اندیشیده نشود، از آغاز سال چالش سنگینی خواهیم داشت و در صورتیکه صنایع مطرح شده به دلگرمی نرسند که مشکل حل خواهد شد، باتوجه به نزدیکی آخر سال، امکان دارد در جهت تعدیل نیروهای خود اقدام نمایند که مبحث تاسف آوری است.

وی در پاسخ به این سؤال که کدام صنایع پایین دستی بیشتر تحت تأثیر هستند، توضیح داد: رزین سازان جز صنایع پایین دستی پتروشیمی ها هستند و مواد و محصولات پتروشیمی ها را مصرف می کنند. در ارتباط با رزین آلکید کل صنعت رنگ کشور، تولیدکننده های ریزن پلی استر و استر کل صنعت نفت و پتروشیمی مجبورند برای تأمین مخازنی که دارند از لاینینگ و پوشش های پلی استری استفاده کنند. همینطور کل صنعت آب رسانی کشور که پروژه هایش از این طریق اجرا می شود، وخودروسازی و... با مشکل مواجه خواهند شد.

همینطور امیرحسین خاتمی- عضو انجمن رنگ و رزین و کامپوزیت ایران اظهار داشت: عدم تأمین استایرین مونومر و ترفتالیک اسید دو چالش اساسی در صنعت رنگ و رزین کشور است که در صورتیکه تمهیداتی برای حل آن اندیشیده نشود، صنعت رنگ و رزین کشور به جد با مشکل مواجه خواهد شد.

عضو انجمن رنگ و رزین و کامپوزیت ایران، خاطرنشان کرد: متاسفانه صنعت رنگ و رزین کشور گرفتار دو چالش بسیار بزرگ شده است؛ چالش اصلی درمورد مصرف استایرین مونومر است که صنعت رنگ و رزین کشور به آن وابسته بوده و حدود ۴۰درصد حلال رنگ رزین کشور، استایرین مونومر است و در صورتیکه استایرین مونومر تأمین نشود، گرفتار چالش خواهیم شد و حدودا بین ۷۰ تا ۸۰ واحد به صورت مستقیم و ۵۰۰۰ واحد به صورت غیر مستقیم گرفتار چالشی بزرگ خواهند شد.

خاتمی تصریح گرد: استایرین مونومر و ترفتالیک اسید مواد اولیه رزین سازی هستند و اگر این اتفاق بیافتد در صنعت خودروسازی، مخازن سازی، پالایشگاه ها و قطعات، کامپوزیت کشور و... چالش خواهیم داشت.

او اظهار نمود: همینطور در کشور حدود شش کارخانه تولیدکننده الیاف شیشه فعال است. الیاف شیشه و رزین پلی استر لازم و ملزوم هم در صنایع پایین دستی هستند. اگر رزینی درکار نباشد، به غیر از این که صنایع مصرف کننده رزین که باید الیاف هم استفاده کنند به مشکل می خورند، این شش کارخانه هم گرفتار مشکل خواهند شد. صنایع مورد اشاره، عملا نیاز واردات به محصول را به صورت کامل مرتفع کردند.

او در آخر خاطرنشان کرد: به صورت مشخص تا به امروز هیچ یک از دست اندرکاران و سازمان های مرتبط در ارتباط با این مورد اظهار نظر روشنی انجام نداده اند. تمامی سازمان های ذیربط از تغییر و تحولات اطلاع دارند و اظهار شده که در حال بررسی مشکلات هستند اما تابحال خبر امیدوارکننده ای نرسیده است.
1399/11/20
13:43:59
0.0 / 5
684
تگهای خبر: تولید , خودرو , شركت , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی