نقش موثر كاریابی ها در معرفی شغل مناسب به كارجویان

نقش موثر كاریابی ها در معرفی شغل مناسب به كارجویان

طبق گزارش ها بیشتر از ۵۰ درصد نیروی کار مورد نیاز در کشورهای توسعه یافته توسط کاریابی ها جذب می شوند در حالیکه این میزان در کشور ما حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد است، با این وجود کاریابی ها سهم بسزایی در تأمین نیروی کار مورد نیاز و معرفی فرصتهای شغلی مناسب برای جوانان و جویندگان کار دارند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، بدون شک ورود به عرصه کار در زندگی هر فردی یکی از مهم ترین مراحل زندگی او به حساب می آید و افراد برای بقای خود به کار و تلاش نیاز دارند. در این بین یافتن شغل مناسب که بتواند ضمن تأمین درآمد و رفع نیاز مالی، رضایت شغلی فرد را برانگیزد، دغدغه ای است که غالب افراد با آن روبه رو هستند؛ بنابراین شناسایی استعدادها، توانایی ها و شرایط روحی و جسمی فرد برای پذیرش یک شغل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و در این راستا مشاوره شغلی می تواند با بررسی و انطباق خصوصیت های فردی با شغل مورد نظر در یافتن شغل مناسب نقش موثری داشته باشد.

کشورهای پیشرفته از بدو ورود نیروی کار به بازار، تا کاریابی و سپس سازگاری با محیط کار و به پایان رساندن مسیر شغلی را مورد مطالعه قرار داده و پژوهش های بسیاری در این حوزه صورت داده اند؛ در کشور ما هم رشته مشاوره شغلی با این هدف شکل گرفته اما به علل گوناگونی از عرضه خدمات به متقاضیان بازمانده و بهره گیری از توانمندی ها و پتانسیل های بالای مراکز مشاوره شغلی و کاریابی ها مغفول مانده است ازاین رو شایسته است مراکز کاریابی با ایجاد تحول و تغییر رویکرد نقش فعالتری در بازار کار کشور ایفا کنند.

تخصصی شدن مراکز مشاوره شغلی و کاریابی باعث می شود تا کارفرمایان برای تأمین نیروی کار مورد نیاز خود به دفاتر کاریابی رجوع کنند و تمایل بیشتری به جذب نیروی کار از راه موسسات مشاوره شغلی و کاریابی ها نشان بدهند.

به اعتقاد کارشناسان، مشاوره شغلی نه تنها در زمان کاریابی بلکه در افزایش بهره وری و تثبیت نیروی کار هم به کمک کارفرمایان می آید و تخصصی شدن دفاتر کاریابی به تمرکز فعالیت کاریابی ها در یک حیطه شغلی خاص و شناخت دقیق تر از بازار کار منجر می شود.

در واقع تخصصی شدن مراکز مشاوره شغلی و کاریابی، افزایش اطلاعات شغلی، ارتباط مناسب با کارفرما و در عین حال کسب فرصتهای شغلی و سود بیشتر را به دنبال دارد و باعث می شود تا کارفرما هم برای تأمین نیروی کار مورد نیاز خود به دفاتر کاریابی رجوع کند و تمایل بیشتری به جذب نیرو از راه موسسات مشاوره شغلی و کاریابی ها نشان بدهد.

حسین محمودی سفیدکوهی ـ مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار ضمن اشاره به افزایش ورود نیروهای جوان به بازار کار طی سال های گذشته می گوید: این مسئله مبحث اشتغال جوان را بیشتر از پیش مهم و ضروری کرده است. خوشبختانه بازار کار ایران فضای خوبی برای فعالیت کاریابی ها دارد ازاین رو موسسات مشاور شغلی و دفاتر کاریابی باید نیازهای بازار کار را به صورت مستمر شناسایی و رصد کنند و از ظرفیتها و توانایی های خود برای جذب و بکارگیری نیروی مورد نیاز بازار استفاده کنند.به گفته وی وزارت کار سامانه ملی اشتغال و کسب و کار را به صورت آزمایشی راه اندازی کرده که در این سامانه اطلاعات شغلی همه شاغلان، جویندگان کار و مشاغل و کسب و کارها درج می شود و از راه نتایج حاصله امکان تصمیم گیری و برنامه ریزی در سیاستگذاری ها فراهم می شود.

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار درباره سهم کاریابی ها از بکارگماری نیروی ها کار پارسال هم می گوید: مطابق آمارهای موجود در سامانه اشتغال بازار کار، پارسال بیشتر از ۱۰۸ هزار نفر از کارجویان از راه کاریابی های خصوصی و دولتی جذب بازار و بیشتر از ۷۷ هزار نفر از جویندگان کار از راه دفاتر کاریابی مشغول کار شدند که از این تعداد ۳۶ درصد را زنان و ۶۴ درصد را مردان تشکیل داده اند.

سال گذشته بیشتر از ۷۷ هزار نفر از جویندگان کار از راه دفاتر کاریابی مشغول کار شدند که ۳۶ درصد آنها را زنان و ۶۴ درصد را مردان تشکیل داده اند.

به گفته وی بیشتر از ۴۸۴ هزار فرصت شغلی هم توسط مراکز کاریابی شناسایی شده و ۳۶۰ هزار و ۵۵۸ نفر از جویندگان کار برای یافتن شغل به کاریابی های غیر دولتی رجوع و ثبت نام کرده اند.

آمارهای موجود از سامانه اشتغال بازار کار نشان داده است که طی ۹ ماهه سال جاری دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی های غیردولتی بیشتر از ۱۸۶ هزار و ۵۹۰ نفر از بیکاران را ثبت نام کرده و باعث جذب ۴۶ هزار و ۶۵۱ نفر به بازار کار شده اند.

بر اساس آخرین آمارها بیش از۸۲۰ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی داخلی و ۱۷۳ مرکز کاریابی خارجی در کشور مشغول فعالیت هستند که شیوع کرونا همچون بخشهای دیگر بر فعالیت آنها اثرگذار بوده است به نحوی که امسال حدود ۵۰ مرکز کاریابی به علل مختلف همچون غیر فعال بودن کسب و کار، کم کاری، کرونا و... گرفتار رکود و تعطیلی شده اند.

وزارت کار در سال های گذشته مبحث شناسایی و عرضه فرصتهای کسب و کار از راه مراکز مشاوره شغلی و کاریابی ها با هدف ایجاد شغل مناسب برای جویندگان کار را در دستور کار قرار داده است. در این راستا از جانب معاونت اشتغال وزارت کار با هدف پشتیبانی از کاریابی ها و به منظور اجرای برنامه های اشتغال و پیشبرد اهداف مورد نظر در سیاستهای فعال بازار کار، اهتمام ویژه ای جهت استفاده از ظرفیت کاریابی ها به شکل مطلوب صورت گرفته است.

به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، کاریابی ها و مراکز مشاوره شغلی بازوی توانمندی برای دولت در شناسایی فرصتهای شغلی و تأمین نیروی کار به شمار می روند و سهم بالایی در ایجاد اشتغال، کاهش بیکاری و برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار دارند ازاین رو با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت اشتغالزایی برای جوانان و مقابله با بیکاری و اهمیت مراکز کاریابی در برنامه های توسعه، شایسته است در بکارگیری توان و ظرفیت کاریابی ها و موسسات مشاوره شغلی به شکل مطلوبتر، معرفی بهتر این مراکز به جامعه هدف، کارجویان و کارفرمایان و افزایش سهم آنها در اقتصاد ملی از راه توسعه کمی و کیفی این بنگاهها اقدامات لازم صورت گیرد.

منبع:

1399/11/24
23:10:05
0.0 / 5
674
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , ثبت نام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی