معاون استاندار تهران اعلام كرد

تهران در معرض مواجهه با خطرات ناشی از كم آبی

تهران در معرض مواجهه با خطرات ناشی از كم آبی

معاون استاندار تهران اظهار داشت: باتوجه به مصرف بی رویه و تداوم برداشت غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی، تهران در معرض خطرات ناشی از کم آبی و فرونشست قرار گرفته است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت نیرو، عبدالرضا چراغعلی در جلسه سازگاری با کم آبی استان تهران، گفت: متوسط ارتفاع بارش در استان تهران ۲۸۰ میلی متر است که اندکی بالاتر از میانگین کشوری شمرده می شود.
وی میزان سرانه آب مصرفی استان تهران را حدود ۳۵۵ مترمکعب در سال عنوان نمود و اظهار داشت: باتوجه به جمعیت مستقر در استان و منابع آب موجود، این میزان سرانه بسیار پایین بوده و استان تهران دومین استان فقیر کشور از نظر منابع آبی شمرده می شود.
معاون استاندار تهران با اشاره به اینکه استان تهران سالانه به طور متوسط ۲۰۰ میلی متر پایین می رود، اظهار داشت: نتیجه این فرونشست ها در بلندمدت تخریب ابنیه ها و زیرساخت ها است.
وی رشد اقتصادی، توسعه کارهای صنعتی، انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش تولید پسماند را از با اهمیت ترین رخدادهای اجتماعی و اقتصادی چند سال اخیر نام برد و اضافه کرد: افزایش سیلاب های مخرب، افزایش نسبی درجه حرارت و تبخیر و تعرق، ذوب سریع برف، افزایش بی رویه مصرف منابع آب و بحران آب از نتایج این رخدادهاست.
چراغعلی با اعلان اینکه مصرف بی رویه منابع آب زیرزمینی موجب ایجاد چالش های بسیاری برای استان شده است، اظهار داشت: افت کیفیت مخازن آب زیرزمینی و شور شدن منابع آبی و خاک، کاهش پتانسیل و ظرفیت آبخوان ها و بروز مشکلات تامین آب در بخش های مختلف مصرف به ویژه شرب، فرونشست زمین و تخریب ابنیه و زیرساخت های شهری و روستایی و تخریب اراضی کشاورزی و افزایش آلودگی های زیست محیطی همچون تبعات مصرف بی رویه منابع آب زیرزمینی است.
معاون استاندار با تاکید بر لزوم تعامل همه دستگاه های اجرائی برای مدیریت مصرف آب، اشاره کرد: بالا بودن سطح تحصیلات بهره برداران منابع آب، امکان جایگزینی پساب تصفیه شده برای مصارف کشاورزی و همکاری دستگاه قضائی و انتظامی از پتانسیل های خوب موجود در استان است که از آنها می توان جهت صیانت از منابع آب استفاده نمود.
همچنین یوسف رضاپور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در این نشست با اعلان اینکه منابع آب در دسترس استان حدود ۴۸۵۴ میلیون متر مکعب است، اظهار داشت: متأسفانه حدود ۸۶.۵ درصد از این منابع مورد استفاده قرار می گیرد که همین موضوع استان را در معرض بحران شدید آبی قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه برمبنای استانداردها فقط باید ۴۰ درصد منابع آب در دسترس مورد استفاده قرار گیرد تا خللی از نظر تامین آب به وجود نیاید، اظهار داشت: مصرف ۴۰ تا ۶۰ درصد منابع نشانگر وجود تنش آبی و مصرف بیش از ۶۰ درصد بیان کننده بحران آبی است که این رقم حالا در استان تهران افزون بر ۸۶.۵ درصد است


منبع:

1399/12/07
12:28:30
0.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی