رئیس سازمان توسعه تجارت:

تعرفه كالا بین ایران و سوریه باید صفر درصد شود

تعرفه كالا بین ایران و سوریه باید صفر درصد شود

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه با سوریه روابط اقتصادی زیادی نداریم، اظهار داشت: موافقت نامه تجارت آزاد با سوریه باید اصلاح گردد و تعرفه کالاها باید از ۴ به صفر درصد برسد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، حمید زادبوم امروز در کنفرانس فرصت ها و راهکارهای تجارت با سوریه که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، عنوان کرد: ما با سوریه از جنبه های سیاسی و اعتقادی تفاهم های زیادی داریم اما با این وجود هنوز اتفاقات بزرگ اقتصادی بین دو کشور رخ نداده است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: لزوم دارد که کارهای جدی تری با سوریه انجام دهیم که البته زمینه ها چیده شده و باید به مرحله اجرا برسد.
وی افزود: یکی از اقدامات خوبی که در سوریه انجام شده تأسیس مرکز تجاری بود. همینطور موافقت نامه تجارت آزاد با سوریه هم منعقد شده است، از طرفی هم وزارت امور خارجه سرکنسولگری خویش را در شهر حلب بازگشایی کرده است؛ این مسائل زیرساخت های خوبی هستند که بهره برداری از آنها باید توسط بخش خصوصی و فعالان اقتصادی صورت گیرد چون که به میزانی که دستگاههای دولتی در سوریه ایفای نقش کرده اند هنوز فعالان اقتصادی از آن بهره ای نبرده اند.
معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه در دوره پساداعش ظرفیت های زیادی در سوریه بوجود آمد اظهار داشت: با عنایت به شرایط تحریمی ایران لازم است یک همکاری دوجانبه بین ایران و سوریه شکل بگیرد که البته شرایط فراهم است و فقط فعالان اقتصادی باید کار را شروع کنند.
تعرفه بین ایران و سوریه باید صفر درصد شود
زادبوم ضمن اشاره به موافقت نامه تجارت آزاد با سوریه خاطرنشان کرد: در این موافقت نامه تعرفه ها روی ۴ درصد بسته شده که تلاش داریم با نظر مجلس شورای اسلامی و طرف سوری این تعرفه ها را به صفر درصد برسانیم.
وی اضافه کرد: همینطور در این موافقت نامه ۸۸ قلم کالا ممنوعیت دارند که تلاش داریم این تعداد را کاهش دهیم.
زادبوم همینطور عنوان کرد: به علت شیوع کرونا طی یک سال گذشته رفت و آمدهای دیپلماتیک بین دو کشور به حداقل رسیده که این مسئله روی تجارت، صادرات و واردات تأثیرگذار بوده است.
وی افزود: البته باوجود تحریم و کرونا صادرات ایران به صورت کلی (به تمام کشورها) در یازده ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها ۱۹ درصد و واردات هم تنها ۱۵ درصد کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: البته همزیستی با کرونا در همه کشورها شکل گرفته و تقاضا و تجارت در حال ریکاوری شدن است که انتظار می رود در سال ۱۴۰۰ روابط تجاری ما با تمام کشورها همچون سوریه جدی تر شود.
زادبوم اضافه کرد: ایران برای توسعه روابط با سوریه آمادگی دارد که در همین راستا در سازمان توسعه تجارت برنامه افزایش همکاری با سوریه در سال ۱۴۰۲ را تدوین کرده ایم.
وی خاطرنشان کرد: توسعه روابط بانکی با سوریه، رساندن تراز تجاری با سوریه به حد معقول، تسهیل حمل و نقل کالا و استفاده از خط ترانزیت کالا از عراق تا سوریه و رفع موانع غیرتعرفه ای در دستور کار قرار دارد.
زادبوم اظهار داشت: همینطور باید در بحث تهاتر کار شد که در همین راستا کارگروه تهاتر کشوری در سازمان توسعه تجارت تشکیل شده که برای هر کشور یک کارگروه جداگانه تشکیل داده ایم.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: در بهار سال ۱۴۰۰ هم در شهر حلب سوریه یک نمایشگاه برگزار خواهیم کرد.

1399/12/11
20:30:25
0.0 / 5
674
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی