بهتر بود به جای واردات مرغ، رصد و پایش در توزیع بیشتر می شد

بهتر بود به جای واردات مرغ، رصد و پایش در توزیع بیشتر می شد

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه تصمیم گیری در مورد واردات مرغ آن هم با فوریت فاجعه بزرگی است، اظهار داشت: دولت با تخصیص نهاده های دولتی به مرغداران یارانه می دهد و با واردات مرغ مجدد در این بخش هزینه می کند در حالیکه بهتر بود به جای هزینه مجدد نظارت، رصد و پایش در توزیع بیشتر می شد.حبیب اسدالله نژاد در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه کشور پتانسیل صادرات بیشتر از یک میلیون تن مرغ را دارد، اظهار نمود: این تصمیم گیری در مورد واردات مرغ با فوریت فاجعه بزرگی است و صرف نظر از ارز تخصیص یافته، در مدت کوتاه نمی توان مرغ با کیفیت وارد کشور کرد و مسلم است که مرغ بی کیفیت و با تاریخ انقضای کم از کشورهایی مانند ترکیه وارد کشور خواهد شد.

وی ضمن اشاره به اینکه این مرغ ها زمانی وارد بازار می شوند که شرایط پایدار شده و کمبودی در مرغ نداریم، اظهار داشت: احیانا قیمت مرغ تا ماه رمضان عادی خواهد شد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزود: در عدد قرار بود ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی داشته باشیم و براین مقدار هم نهاده تخصیص داده شده است. اگر این تعداد جوجه واقعا به مرغ تبدیل شوند و تحت فرایند درستی به دست مردم برسد نه تنها کمبودی نخواهیم داشت بلکه مازاد تولید هم داریم.

به گفته وی، دولت با تخصیص نهاده های دولتی به مرغداران یارانه می دهد و با واردات مرغ مجدد در این بخش هزینه می کند در حالیکه بهتر بود به جای هزینه مجدد نظارت، رصد و پایش بیشتر می شد.

اسدالله نژاد خاطرنشان کرد: علاوه براینکه باید میزان جوجه ریزی راستی آزمایی شود بایستی بررسی شود که آیا همان میزان مرغ ساخته شده هم به درستی در شبکه توزیع می شود. به نظر می آید وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی در اینجا قصور دارند.

وی در پاسخ به اینکه گفته می شود چون مرغداران نرخ مصوب مرغ را قبول ندارند مرغ هایشان را در موعد مقرر وارد بازار نمی کنند، اظهار داشت: با عنایت به هزینه های تولید برای مرغداران توجیه ندارد مرغ را بیشتر ازحد معمول نگه دارند. از طرفی در بعضی استان های مانند اصفهان، یزد و خوزستان به علت شرایط آب و هوایی مرغ در ۴۵ روز وزن مناسب نمی گیرد و قابل عرضه به بازار نیست. ازاین رو مرغداران مجبورند مرغ را حتی تا ۵۵ روز هم نگه دارند تا به وزن حدود ۲۶۰۰ کیلو که مناسب عرضه به بازار است، برسد.
1400/01/06
13:20:23
5.0 / 5
621
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی