دبیر انجمن سیمان ؛

حذف دلالان از صنعت سیمان در ۱۴۰۰

حذف دلالان از صنعت سیمان در ۱۴۰۰

دبیر انجمن سیمان با اعلان اینکه همه صنوف همچون مصالح فروش و بتن فروش باید شناسنامه دار شوند، اظهار داشت: تفاهم نامه ای با وزارت صمت امضا خواهیم کرد که به حذف دلالان کمک بسیاری می کند.عبدالرضا شیخان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه دلالی فعلی در صنعت سیمان یک تاریخچه دارد و به گذشته مربوط می شود، گفت: پیش از سال ۹۱ بحث دلالی در صنعت سیمان به این شکل نبود که شخص دلال به آسانی از درب کارخانه محصول را بخرد و در بازار با قیمت بسیار بالاتری بفروشد؛ این شرایط زمانی به وجود آمد که ما گرفتار رکود اقتصادی و به تبع آن رکود ساخت و ساز شدیم و دلالی در این بازه زمانی رشد کرد.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اضافه کرد: در آن زمان به سبب نبود بازار و کاهش تقاضا، کارخانجات سیمان مجبور شدند با ۶۰ درصد ظرفیت خود تولید کنند. در این بین هم صنوف شناسنامه دار مثل مصالح فروشان، بتن سازان و … به سبب اینکه می خواستند وارد سیستم خرید و فروش سختی نشوند از دلالان خرید کردند.
وی افزود: دلالان در این زمان رشد کردند؛ در حقیقت خود این صنوف و مصرف کننده واقعی دلال را به درب کارخانه سیمان فرستاد و سبب پرورش و گسترش دامنه فعالیت دلالان شدند و حال همین دلالان تبدیل به معضل برای خود این صنوف و مصرف کننده نهایی شده اند.
حذف دلالان در سال ۱۴۰۰
شیخان اظهار داشت: در جلسه ای که با مسئولان وزارت صمت داشتیم، پیشنهاد دادیم که در سال ۱۴۰۰ همه صنوف در رابطه با صنعت سیمان را شناسنامه دار نماییم و بر طبق این شناسنامه دار شدن به آنها سیمان بفروشیم. مصرف کننده نهایی بصورت اینترنتی می تواند سیمان بخرد که خود ضوابطی دارد اما بعنوان مثال مصالح فروش که باید کسب وکار خودرا بچرخاند باید شناسنامه دار شود. در این صورت صنف، شخص، انبار و … بصورت شفاف مشخص می شود و باتوجه به ایجاد یک سیستم سالم، سازمان امور مالیاتی هم می تواند از این طریق مالیات بگیرد.
وی اشاره کرد: کارخانجات سیمان می توانند از خریدار بخواهند که پروانه و سابقه کار داشته باشد که بعد از طی این ضوابط به خریدار کد خرید می دهند که در اینجا می توان صنف را شناسنامه دار کرد. البته با وزارت صمت در این خصوص تفاهم نامه ای تنظیم کرده ایم.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اظهار داشت: از این طریق دلالی بسیار کمرنگ می شود؛ دلال شخصی است که با پول خرید می کند و ممکنست با هر کارت ملی برود سیمان بخرد و کسی هم این شخص را نشناسد. می خواهیم با کمک وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ به این مساله نظم دهیم.
لزوم ذخیره مازوت در انبار کارخانجات
وی در ادامه با اعلان اینکه یکی از اصلی ترین وظایف وزارت صمت حفظ ظرفیت تولید صنایع است، اظهار داشت: در جلسه با وزارت صمت پیشنهاد دادیم که مازوت را ذخیره نماییم تا در فصل زمستان اگر با کمبود سوخت موجاه شدیم، بموقع بتوانیم از سوخت دوم استفاده کنیم؛ در این رابطه وزارت نفت می تواند به طوری برنامه ریزی کند که با نظر خودش اجازه ذخیره سازی به واحدها بدهد.
شیخان اضافه کرد: امکان ذخیره سازی مازوت در کارخانجات فراهم گشته است و اگر مازوت را دپو کنند در زمان استفاده، پول مازوت را برمبنای نرخی که دولت تعیین می کند می دهند.
قیمت گذاری دستوری سیمان اشتباه است
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در مورد قیمت گذاری نیز اظهار داشت: در جلسه با وزارت صمت الگوهای مختلفی را برای قیمت گذاری ارائه دادیم و در آن جلسه نیز موضوع ضرورت حفظ صنعت سیمان برای حفظ تولید و اشتغال که بیشتر هم در مناطق محروم است، مورد تاکید همه قرار گرفت؛ امیدواریم پروسه طوری شود که قیمت واقعی شود.
وی اشاره کرد: ما مخالف قیمت گذاری دستوری هستیم برای اینکه برای حفظ صنعت سیمان باید قیمت شناور مدنظر باشد.
شیخان گفت: اگر جای دولت بودم قیمت گذاری سیمان را آزاد می کردم، برای اینکه در کشور ظرفیت سازی تولید سیمان به میزان ۸۸ میلیون تن ایجاد شده، این در حالیست که نیاز کشور حداکثر ۶۲ میلیون تن و صادرات میز حدود ۶ میلیون تن است؛ بدین جهت نیازی به قیمت گذاری دستوری نیست و سیمان خود می تواند بازار را متعادل و عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کند.

1400/01/15
11:35:06
5.0 / 5
815
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی