دومین اخطار به بانك ها

فعلا سودهای بانكی زیاد نمی گردد

فعلا سودهای بانكی زیاد نمی گردد

به گزارش لوازم فلزی پیش از این وزیر اقتصاد به بانک ها تاکید کرده بود که سودهای مصوب بانکی را رعایت نمایند، چونکه در غیر اینصورت آنها جریمه مالیاتی می شوند. حالا رئیس کل بانک مرکزی هم اعلام نموده بانک ها باید به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند و معاونت نظارت بانک مرکزی با تخلفات برخورد خواهد نمود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، رعایت نکردن نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار توسط بانک ها همواره محل بحث بوده به صورتی که بیشترین تخلف بانک ها در زمینه سود است.
در این حوزه با ورود به سالجاری وزیر اقتصاد بانک ها را موظف به رعایت دقیق نرخ های سود سپرده و تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار کرده و به آنها اخطار داده است که نرخ های بالاتر از جز هزینه های قابل قبول مالیاتی محسوب نمی شوند و سازمان امور مالیاتی را مطابق گزارش سازمان حسابرسی موظف به انجام اقدام مورد نظر دانسته است.
به عبارت دیگر، از این پس تخلفات بانک ها در زمینه سودهای بانکی، برای آنها درآمد محسوب و مالیات درآمد کسب شده از بانک ها دریافت خواهد شد و دیگر بانک ها نمی توانند درآمدزایی نامتعارفی از سودهای بانکی داشته باشند.
علاوه براین، اخیرا هم همتی پایبندی بانک ها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار تاکید کرده و گفته است که ضروریست در این حوزه معاونت نظارت بانک مرکزی، نظارت خویش را تشدید و با بانک هایی که نرخ ها را رعایت نمی کنند، برخورد لازم را به عمل آورد.
با این تفاسیر، برنامه مسؤلان برای سود بانکی این است که فعلاً سود سپرده و تسهیلات بانکی را نه تنها تغییر ندهند بلکه نظارت های بیشتری بر بانک ها برای رعایت سودهای مصوب شورای پول و اعتبار داشته باشند؛ بگونه ای که طبق گفته دژپسند با عنایت به شرایط طبیعی است که سودهای بانکی تغییر کنند اما این امر باید به تدریج صورت گیرد.
گفتنی است؛ سود مصوب برای سپرده های یک ساله ۱۶ درصد و دو ساله ۱۸ درصد و سقف سود تسهیلات ۱۸ درصد تعیین شده است.1400/01/29
21:03:18
5.0 / 5
609
تگهای خبر: اقتصاد , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی