سناریوی جدید سازمان بورس برای احیای بازار

سناریوی جدید سازمان بورس برای احیای بازار

لوازم فلزی: بازار سرمایه حدود 10 ماه است که با روزهای اوج خود و آن صعودهای شارپی خداحافظی کرده و می توان گفت از اواخر مرداد سال قبل تا کنون، تابلوی معاملات یک هفته پشت سر هم رنگ سبز به خود ندیده است. از همان زمان که ورق بورس از صعود به سمت نزول برگشت، سازمان بورس و اوراق بهادار، مجلس و دولت انواع و اقسام راهکارها را برای احیای بازار به کار گرفتند که هیچکدام تا کنون نتوانسته موثر باشد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، هرچند همان موقع هم حدودا همگان بر صعود غیرطبیعی بورس واقف بودند و عمر آنرا کوتاه مدت می دانستند، اما کمتر کسی پیش بینی می کرد که اصلاح بازار سرمایه بیش از ۱۰ ماه زمان ببرد و بازار روزهایی را به خود ببیند که بنیادی ترین و با ارزش ترین سهم ها هم در صف فروش بایستند؛ اتفاقی که مسئولان را بر آن داشت تا ترمز هیجان منفی در بازار را بکشند و در این راستا شگردهای مختلفی به کار بردند که حدودا هیچکدام علاج درد بورس نشد.
در همان ابتدای ریزش و اواسط شهریور سال قبل چند تصمیم همچون کاهش حدنصاب صندوق ها با درآمد ثابت، کاهش نرخ خوراک و به کارگیری فصل جدیدی از بازارگردانی توسط سازمان بورس گرفته شد که البته عمر تصمیم نخست کوتاه بود اما هیچکدام از این اتفاقات حال بورس را خوب نکرد.
در اواخر شهریور نیز بخشنامه پیشنهادی حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران مورد بحث و بررسی قرار گرفت که طبق آن منع مشارکت بانکها در ارتباط با مفاد ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور استثناء شد و بانکها از یک طرف مجاز به سرمایه گذاری در بازار سرمایه شدند و از جانب دیگر نقش بانک ها در تاسیس نهادهای مالی در بورس تقویت شد.
همچنین اعلام گردید که با تصویب و ابلاغ این بخشنامه، موضوع صیانت از بازار سرمایه طراحی و اجرائی شدن ابزارهایی مانند سهام خزانه و اوراق تبعی یعنی بیمه سهام با سهولت بیشتری صورت می گیرد. اما مهم ترین موضوع این بخشنامه پیگیری وصول منابع حاصل از یک درصد صندوق توسعه ملی به سازمان بورس بود که خود حاشیه های زیادی را در پی داشت. البته تصمیمات مذکور موجب شد شاخص کل بورس طی یک هفته از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد افزایش یابد اما این صعود ادامه نیافت.
از ممنوعیت تا تشویق!
دوم مهر معاملات الگوریتمی در بازار بمنظور حفظ شرایط تعادل عرضه و تقاضا در بازار ممنوع شد و ۲۵ آبان ماه فروش سهام عدالت که فشار عرضه را در بازار تقویت کرده بود متوقف شد. سیزدهم آذرماه نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس قوه قضاییه، فهرست شرکت هایی را که با عملکرد سوء خود موجب سقوط شاخص بازار سرمایه شدند، ارائه کرد و تیر خلاص این تصمیمات با نامتقارن کردن دامنه نوسان و تغییر آن از مثبت و منفی ۵ به مثبت ۶ و منفی دو بود. البته مدتی پیش دامنه نوسان به مثبت ۳ افزایش پیدا کرد.
اواخر سال قبل نیز سازمان بورس طرح تشویقی برای سهامداران در نظر گرفت و اعلام کرد سهامدارانی که در تاریخ ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۹ ارزش پورتفوی سهام آنها ۱۰ میلیون تومان یا کمتر است و ورود آنها به بازار سرمایه امسال تا به امروز اتفاق افتاده است، می توانند روی پورتفوی سهام خود نوعی ضمانت حداقل بازدهی از صندوق توسعه دریافت نمایند.
در هر صورت هیچ کدام از تصمیمات مذکور به احیای بورس کمک نکردند و شاخص کل بارها و بارها بین کانال های یک میلیون ۲۰۰ و یکی میلیون و ۱۰۰ هزار واحد در نوسان بود.
سناریوی جدید سازمان برای احیای بورس و جای خالی اعتماد
البته سازمان بورس همچنان سناریوهای دیگری برای احیای بازار در نظر گرفته است. سه شنبه هفته جاری بود که محمدعلی دهقان دهنوی، مدیرعامل سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نمود که بسته پیشنهادی ۳+۷ برای پشتیبانی از بازار سرمایه ارائه شده است که سه مصوبه آن از همان روز اجرائی شد و هفت مصوبه دیگر نیز در انتظار بررسی توسط سران سه قوه است.
نباید نادیده گرفت که اعلام این خبر در روز سه شنبه موجب سبزپوش شدن بازار در ایام سه شنبه و چهارشنبه شد اما باید منتظر ماند و دید آیا عمر این سبزپوشی طولانی است یا خیر.
در این میان باید گفت شاید اگر دولت و مسئولان بورسی می توانستند اعتماد را به سرمایه گذاران در این بازار برگردانند، دیگر نیازی به این همه مصوبه و قانون و کم و زیاد کردن دامنه نوسان یا دست به دامان صندوق توسعه ملی شدن نبود. اعتمادی که با دعوت های گاه و بیگاه مسئولان به سرمایه گذاری در بورس و در نهایت افت شدید شاخص بورس از بین رفت و موجب شد سرمایه خیلی از سهامداران نیز نابود شود.
منبع:

1400/02/09
14:47:42
5.0 / 5
654
تگهای خبر: ابزار , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی