واردات مداد ممنوع

واردات مداد ممنوع

به گزارش لوازم فلزی رییس انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار با اعلان اینکه سهم تحریم ها از مشکلات واردات مواد اولیه و صادرات نوشت افزار 30 تا 40 درصد بوده و مشکل اصلی تحریم های داخلی است، اظهار داشت: هم اکنون فقط واردات مداد ممنوع می باشد، اما در مورد سایر کالاها با سختگیری های اعمال شده در مورد کالاهایی که تولید مشابه داخل دارند، ثبت سفارش صورت نمی گیرد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، در پی شیوع ویروس کرونا و رواج آموزش آنلاین، مصرف نوشت افزار و به تبع آن تولید کاهش چشم گیر داشته است. تا جایی که به گفته تولیدکنندگان تولید دفتر خط دار و جامدادی که بیشتر در مدرسه استفاده می شود، ۸۰ تا ۹۰ درصد کاهش داشته است اما در بخش مداد و خودکار کاهش تولید ۵۰ تا ۶۰ درصد بوده است. البته باتوجه به حضور کودکان در خانه استفاده از دفتر نقاشی و مداد رنگی بیشتر بوده، اما استفاده از پاک کن کاهش چشم گیر داشته است.
در این رابطه محمودرضا صنعت کار در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این که چرا در وضعیت کاهش تقاضا در داخل محصولات به کشورهای دیگر صادر نمی گردد، اشاره کرد: یکی از اشکالات تحریم و انتقال پول است. همین طور قوانین دست و پاگیر و تحریم های داخلی که بدتر از تحریم های خارجی بوده، تولیدکنندگان را به این روز انداخته است.
به گفته وی، قوانین دست و پاگیر داخلی هم واردات مواد اولیه و هم صادرات را با مشکل مواجه کرده است. سهم تحریم ها از این مشکلات ۳۰ تا ۴۰ است و مشکل اصلی، موانع داخلی است.
رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار با انتقاد از روند طولانی تامین مواد اولیه، اظهار داشت: برخی مسئولان همه چیز را به گردن تحریم می اندازند اما امکان ایجاد راه حل برای تحریم ها وجود دارد. در مواردی کالایی که دوماه پیش ثبت سفارش و حمل شده، دو هفته نیز در گمرک می ماند، اما بانک مرکزی تایید نمی کند که کالا ترخیص شود. این در حالیست که ارز مربوط به کالا نزدیک به نرخ ارز آزاد است. همین طور در صورتیکه سالهای قبل، شش ماه پس از تحویل کالا پول پرداخت می کردیم، حالا باید ابتدا پول را حواله بزنیم تا طرف خارجی تولید را شروع و جنس را صادر کند. علت این پدیده هم مدیریت نادرست بانک مرکزی بوده است.
با واردات حساب شده موافقیم
وی با اعلان اینکه کارشکنی های بانک مرکزی صنعت را زمین می زند، اظهار نمود: هم اکنون فقط واردات مداد ممنوع می باشد، اما در مورد سایر کالاها با سختگیری های اعمال شده در مورد کالاهایی که تولید مشابه داخل دارند، ثبت سفارش صورت نمی گیرد. بدین سبب نمی توان گفت واردات آنها ممنوع می باشد.
صنعتکار اضافه کرد: اما از نظر ما نباید جلوی واردات گرفته شود، بلکه باید با برنامه و حساب شده تنظیم شود. تولیدکنندگان اگر رقیب باکیفیت نداشته باشد انحصار صورت می گیرد و هر جس بی کیفیتی را به دست مردم می دهند، اما اگر بطور حساب شده و نه بی رویه واردات انجام و رقابت سالم ایجاد شود، تولید کننده به چالش کشیده می شود که کیفیت محصولات خودرا افزایش دهد.
منبع:

1400/06/22
23:47:58
5.0 / 5
189
تگهای خبر: آموزش , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی