طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی

کلنگ 860 هزار واحد نهضت ملی مسکن زده شده است

کلنگ 860 هزار واحد نهضت ملی مسکن زده شده است

به گزارش لوازم فلزی وزیر راه و شهرسازی از تأمین زمین برای ۱.۵ میلیون واحد نهضت ملی مسکن اطلاع داد و اظهار داشت: عملیات اجرایی ۸۶۰ هزار واحد در این طرح شروع شده است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، امروز نشست تعیین تکلیف واحدهای قابل افتتاح تعاونی های مسکن مهر با حضور رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی و حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون - برگزار گردید. در این جلسه حدود ۵۰۰۰ واحد مسکونی با دستور وزیر راه و شهرسازی و به نام حضرت علی اکبر(ع) راه اندازی شد. هم چنین سه استان البرز، خوزستان و لرستان به عرضه گزارش خود در خصوص تعیین تکلیف مسکن مهر و تعاونی های باقی مانده در استان خود پرداختند.
رستم قاسمی با اشاره به اینکه در نهضت ملی مسکن امروز بیشتر از یک ونیم میلیون واحد زمین آماده بارگذاری است، اظهار داشت: این رقم بزودی به دو میلیون و ۴۰۰ واحدی که پیش از این قول داده بودیم، خواهد رسید.
قاسمی اضافه کرد: همینطور تعیین تکلیف سقف چهار میلیون مسکنی که مقرر است طی چهار سال ساخته شود را در دستور کار قرار داده ایم و عملیات اجرایی بخش زیادی از آن هم شروع شده است.
وزیر راه و شهرسازی از آغاز عملیات اجرایی ۸۶۰ هزار مسکن اطلاع داد و اظهار داشت: از این تعداد مسکن ملی نزدیک به ۱۰۰ هزار واحد متعلق به نیروهای مسلح است؛ همینطور برآنیم بر مبنای دستور رئیس جمهوری و با منابعی که برای مسکن مهر پیشبینی کرده ایم، این مسکن هم تعیین تکلیف شود.
قاسمی مسئله مسکن را یکی از موضوعات جدی و اساسی مردم خواند و اظهار داشت: دولت سیزدهم تصمیم دارد مشکل را در کشور حل کند و معتقدم با هماهنگی و همدلی که در حوزه دولت وجود دارد، این امر محقق خواهد شد و این کار را تا آخر دولت و برپایه دستور و تاکید رئیس جمهوری اجرا خواهیم کرد.
وی روند آغاز عملیات اجرایی ساخت مسکن در کشور را قابل قبول برشمرد و اظهار داشت: حتما از وزارت خانه های مختلف خصوصا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بهره خواهیم گرفت و امیدوارم عملیات اجرایی توافق ساخت ۴۰۰ هزار واحدی که توافقنامه آنرا امضاء کرده ایم هم شروع شود و گامی در برای کمک به تکمیل طرح نهضت ملی مسکن باشد.

ساخت ۸۴۰ هزار مسکن توسط تعاونی ها
هم چنین حجت الله عبدالملکی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ از زمان آغاز کار دولت سیزدهم تمرکز ما بر روی تعاونی بوده است و در همین راستا ۶۰۰ تعاونی بزرگ مشکل دار را شناسایی و مسأله آنها را حل کردیم.
وی ادامه داد: ۱۰ هزار تعاونی مسکن داریم که ۹۵۰۰ تعاونی موفق بودند و بقیه تعاونی ها دارای مشکلاتی هستند که ناشی از رسیدگی نکردن به موضوعات آنها بوده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در بخش تعاونی از نمره ۲۰، ۱۹ گرفته ایم، اظهار داشت: مدیران کل ادارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در استان ها مستقر کرده ایم که در استان ها مسئولیت دارند مشکلات تعاونی ها را بررسی نمایند.
وی افزود: ۸۴۰ هزار واحد مسکن توسط تعاونی ها ساخته شده است که ۳۸ هزار و ۹۰۰ واحد به مشکل برخورده اند که باید برطرف شود؛ امروز هم شاهد بهره برداری از ۵۵۰۰ واحد مسکن در چارچوب تعاونی هستیم.
وزیر کار، بخش تعاون را بخش مهم در اقتصاد کشور دانست و اظهار داشت: باید تعاونی ها به جایگاه اصلی خود برسند و به سهم ۲۵ در اقتصاد ملی کشور دست یابند.

نهضت ملی مسکن در یک نگاه
ازاین رو گزارش، قانون جهش تولید و تأمین مسکن (نهضت ملی مسکن) مصوب ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ یکی از برنامه های کلان دولت سیزدهم به حساب می آید. دولت با تلفیق دو طرح «نهضت ملی مسکن» و «اقدام ملی مسکن» می خواهد چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال راه اندازی کند. بانکها موظف شده اند سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح جهش تولید و تأمین مسکن اختصاص دهند.
طبق آخرین آماری که محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ ارائه داده تا روز ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۰ تعداد ۵۳۴ هزار واحد در چارچوب اقدام ملی و ۳۳۰ هزار واحد در چارچوب نهضت ملی مسکن، مجموعا ۸۶۴ هزار واحد یا تکمیل شده یا آماده عملیات اجرایی می باشد. گفته می شود تابحال حدود ۴۰ هزار واحد در دو طرح مذکور افتتاح شده است. بنا به قول وزیر راه و شهرسازی برای یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد هم زمین تأمین شده است. مجموعا در دو طرح حمایتی نهضت ملی مسکن و اقدام ملی ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تابحال ثبت نام کرده اند.
وام این واحدها در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، دیگر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون، سایر مناطق شهری ۳۰۰ میلیون و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود حداکثر ۱۸ درصد تعیین شده است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن ۴.۷ میلیون تومان خواهد بود.
منبع:

1400/12/22
20:13:41
5.0 / 5
460
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , ثبت نام , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی