افزایش صادرات گندم به وعده ها نرسید

افزایش صادرات گندم به وعده ها نرسید

لوازم فلزی: در حالیكه مسئولان وزارت جهاد كشاورزی برای صادرات گندم برنامه ریزی كرده بودند و می خواستند امسال بالغ بر یك میلیون تن گندم و مشتقات آن را به علت وجود مازاد آن صادر كنند، با وجود افزایش ۱۳۱۶ درصدی صادرات این محصولات استراتژیك، میزان تحقق این وعده مسئولان حدود ۳۰ درصد شده است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، روند تولید و خودكفایی گندم بعنوان یك محصول استراتژیك آنقدر مورد توجه وزارت جهاد كشاورزی و دولت قرار گرفت كه از سال ۱۳۹۳ تابحال این محصول به خودكفایی رسیده است و واردات آن هم ممنوع شده است، اما با عنایت به تولید و خرید تضمینی بالای گندم طی سال های گذشته وزارت جهاد كشاورزی با مازاد آن روبه رو شد و برهمین اساس از سال ۱۳۹۵ صادرات مازاد آن را آغاز كرد به گونه ای كه محمود حجتی وزیر جهاد كشاورزی از اواخر شهریورماه سال قبل مجوز صادرات آرد گندم را صادر كرد.

اما با وجود برنامه ریزی وزارت جهاد كشاورزی برای صادرات دو میلیون تنی گندم، آرد و مشتقات آن كه علی قنبری – مدیرعامل وقت شركت بازرگانی دولتی – وعده آن را داده بود، سال قبل تنها حدود ۳۱ هزار و ۸۷۰ تن گندم صادر شده بود و امسال هم با این حال كه حجتی و معاونانش وعده داده بودند بالغ بر یك میلیون تن از گندم مازاد را صادر كنند، طی ۱۰ ماهه نخست امسال تنها موفق به صادرات بیش از ۳۲۶ هزار تن شده اند.

البته برپایه آخرین آمار وزارت جهاد كشاورزی بیش از ۳۲۶ هزار تن گندم به ارزشی بالغ بر ۸۳ میلیون و ۶۵۰ هزار دلار به ۱۶ كشور مختلف صادر گردیده است كه بیش از ۱۳۱۶ درصد از نظر وزنی و ۷۲۴ درصد از نظر ارزشی رشد را نسبت به سال قبل تجربه كرده است.

ارمنستان، ازبكستان، افغانستان، آلمان، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریكا، ایتالیا، تركیه، تركمنستان، كره جنوبی، عراق، عمان، قطر، كویت، هلند و هند ۱۶ مشتری گندم ایرانی هستند كه در قالب آرد گندم، نشاسته گندم، گلوتن گندم، گندم به صورت سخت، سبوس و غیره آن را از تاجران ایرانی خریده اند. حالا باید دید با عنایت به تحقق حدود ۳۰ درصدی وعده صادرات بیش از یك میلیون تنی گندم، در ماه های باقی مانده این محصول استراتژیك چقدر صادر می گردد و آیا می توان به برنامه ریزی ها و پیش بینی های صورت گرفته نزدیك شد.
1396/12/06
14:36:30
5.0 / 5
4692
تگهای خبر: تولید , دولت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی