یك كارشناس عنوان كرد

دلیل پایین بودن اشتغال بخش كشاورزی

دلیل پایین بودن اشتغال بخش كشاورزی

لوازم فلزی: كارشناس حوزه كار معتقد می باشد با وجود آنكه متقاضیان اشتغال در جامعه روز به روز در حال افزایش می باشد و با مازاد نیروی فارغ التحصیل در رشته های كشاورزی مواجهیم اما به علت تقسیم اراضی به جای یكپارچه سازی و پایین آمدن درآمد سرانه این بخش، سهم اشتغال بخش كشاورزی در سال های گذشته به شدت كاهش یافته است.علیرضا حیدری در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی كاهش سهم اشتغال در بخش كشاورزی اظهار نمود: یكی از عوامل موثر در این باره، پایین بودن درآمد سرانه بخش كشاورزی نسبت به بخشهای دیگر است.از طرفی برداشت محصول در سطح هكتار در بخش باغی یا زراعی به علت آنكه عموما فعالیت ها در زمین های كوچك انجام می شود، مقرون به صرفه نیست.

وی از تقسیم اراضی بعنوان مهمترین عامل سطح اشتغال بخش كشاورزی نام برد و اضافه كرد: با وجود آنكه باید تجمیع و یكپارچه سازی اراضی را داشته باشیم ولی متاسفانه سیاست تقسیم اراضی را در پیش گرفته ایم و ارزش فعالیت اقتصادی در بخش كشاورزی را پایین آورده ایم، بنابراین افراد به سرعت از این بخش خارج می شوند.

به گفته این كارشناس حوزه كار، سهم بخش كشاورزی نسبت به تعداد شاغلان آن هیچگونه همخوانی ندارد و نشان داده است كه یك بیكاری پنهان در بخش كشاورزی وجود دارد كه با كاهش سطح اشتغال، خویش را به بیكاری آشكار تبدیل نموده است.

وی تصریح كرد: بخشی از تولید محصولات كشاورزی ناشی از بارندگی های فصلی است كه اگر به شكل مطلوبی اتفاق بیفتد، ممكن است میزان تولیدات كشاورزی را افزایش دهد ولی اشتغال در این بخش همچنان پایین است.

حیدری نبود الگوی كشت مناسب، بحران آب و خشكسالی و تقسیم اراضی را بزرگترین آفت در بخش كشاورزی عنوان نمود كه مانع از كسب درآمد شاغلان آن می گردد.

این كارشناس حوزه كار در انتها با اشاره به آمار بالای فارغ التحصیلان بیكار رشته های كشاورزی اضافه كرد: در حالیكه تعداد متقاضیان اشتغال در كشور روز به روز افزایش می یابد ولی به علت نبود مكانیسم های لازم برای توسعه و كشت و عدم تجمیع و یكپارچه سازی اراضی، اشتغال و درآمدزایی در بخش كشاورزی كاهش یافته و دیگر مقرون به صرفه نیست.

به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، در سال های اخیر تعداد فارغ التحصیلان بخش كشاورزی بیش از نیاز بازار اعلام شده است. كارشناسان دلیل بیكاری این دسته فارغ التحصیلان را عدم آشنایی با فعالیت های كشاورزی، نبود زیرساخت ها و مكانیسم های لازم و نداشتن مهارت برای ورود به بازار كار عنوان می كنند.

بخش كشاورزی در توسعه اقتصاد ملی، افزایش تولید ناخالص ملی و تولید اشتغال سهم بسزایی دارد و بر همین مبنا در برنامه ششم توسعه، رشد ۸ درصدی بخش كشاورزی پیش بینی شده است.
1397/02/18
12:48:00
5.0 / 5
5481
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی