رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی:

قراردادهای نفتی و اقتصادی با اروپایی ها ادامه خواهد داشت

قراردادهای نفتی و اقتصادی با اروپایی ها ادامه خواهد داشت

لوازم فلزی: رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان كرد كه به نظر نمی رسد كه قراردادهای نفتی و اقتصادی با اروپا پس از خروج آمریكا از برجام تحت تاثیر قرار گیرد مگر آنكه برخی شركت های اروپایی بخواهند به صورت محافظه كارانه موضع آمریكا را اجرا كنند.


بعد از برجام یكی از بخش هایی كه توانست از ظرفیت های به وجود آمده دوران پسابرجام بهره ببرد، حوزه نفت و گاز بود كه گسترش روابط در این زمینه سبب امضای تفاهم نامه و قراردادهایی با طرف های اروپایی شد كه مهمترین آن قرارداد با شركت توتال فرانسه در فاز ۱۱ پارس جنوبی بود. از سوی دیگر تولید و صادرات نفت ایران افزایش چشمگیری پیدا كرد و به دو میلیون بشكه در روز رسید. اما این روزها تحلیل ها و صحبت هایی شنیده می گردد كه بعضی از این قرادادها را در هاله ای از ابهام قرارداده است.
رضا پدیدار در این باره در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: همه به این مورد آگاه هستند كه آمریكا هیچ زمان طرف مستقیم قرارداد با ایران نبوده است. از سال ۱۹۹۵ به بعد كه نخستین تحریم های آمریكا شروع شد تا به امروز رابطه ما عموما با كشورهای اروپایی، آسیایی و كشورهای منطقه بوده است.
وی اضافه كرد: آن چیزی كه در دوره تحریم ایران صورت گرفت موضوعی بود كه مسیر خویش را در شورای امنیت طی كرد. بر همین مبنا در این مرحله كه ایران موضع خویش را به صورت مستقیم در ارتباط با فعالیت های اقتصادی و سایر فعالیت های مرتبط اعلام نمود كه در این راستا به نظر می رسد تاثیر و واكنش خاصی در قراردادهایمان داشته باشیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: مگر آنكه آن بخشی از تعهدات بین المللی ما كه عموما در ارتباط با كشورهای اروپایی، تاثیر دستورات مستقیم آمریكا به آن كشورها بازتاب خویش را در قراردادهای نشان دهد و یا اینكه تعدادی از شركت های بین المللی به شكل محافظه كارانه بخواهند پس از گذشت ۹۰ یا ۱۸۰ روز كه آمریكا برای بازگشت تحریم ها تعیین كرده است بخواهند موضع آمریكا را در ارتباط با كشور خودشان از منظر سیاسی و اقتصادی تایید كنند و پس از آن از هر گونه همكاری با ایران خوداری كنند.
قرارداد با شركت "پرگس" با وجود تهدیدهای آمریكا امضا شد
پدیدار با اشاره به یكی از قرادادهای مهم نفتی در حوزه توسعه میادین جنوب اظهار داشت: موضوعی كه اكنون خیلی مهم است این است كه باید هیجانات سیاسی و اقتصادی را از جامعه دور نماییم كه این كار باید توسط مسئولان و رسانه صورت گیرد. وقتی كه هیجان زدایی شود آن زمان مبانی عقل و منطق حاكم می گردد. شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب بر مبنای مذاكراتی كه در دو سال قبل با كنسرسیومی به سرپرستی و مسئولیت شركت "پرگس" كه یك شركت مدیریت انرژی در اروپا است انجام داده قراردادی را امضا نموده است و این قرارداد با وجود تهدیدهایی كه از جانب آمریكا مطرح بود انجام شده است.
وی افزود: برای این قرارداد دو سال كار كارشناسی انجام شده بود. این شركت شش یا هفت شركت دیگر را هم برای همكاری دعوت كرده است كه آن شركت ها دستیار یا شریك پروژه توسعه میادین نفتی در مناطق جنوب هستند. این قرارداد با وجود فضا سازی هایی كه انجام شده بود مسیر خویش را طی كرده است.
رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران اضافه كرد: اظهار نظرهای غیر حرفه ای است در این فضا خیلی زیاد شده است. لازم است كه رسانه ها از دریافت نظرات غیر حرفه ای در موارد حرفه ای خودداری كنند.1397/02/28
15:10:02
5.0 / 5
5043
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی