اقتصاددان:

نوسانات ارز بازار دلالی را فعال كرده است

نوسانات ارز بازار دلالی را فعال كرده است

لوازم فلزی: دكترای اقتصاد دانشگاه مازندران اظهار داشت: نوسانات ارز و افزایش آن بازار دلالی یا بورس بازی را فعال كرده است.


قاسم نوروزی در گفت و گو با ایسنا با مقایسه دلار در فاصله سالهای 1355 تا 1397 با عنوان اینكه ارزش دلار حدودا هزار برابر شده است تصریح كرد: این افزایش معنا دار به شدت بر اقتصاد كشور تاثیر گذار بوده و ارزش پول ملی را به پائین ترین مقدار ممكن در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی رسانده است.
وی، تبعات ناشی از افزایش قیمت ارز در ایران را این گونه بیان كرد: هرچه قیمت دلار بالاتر رود تورم داخلی افزوده می شود. این امر باعث از بین رفتن انگیزه برای سرمایهگذاری داخلی و خارجی شده و منتج به خروج سرمایه از كشور می ‎شود.
دكترای اقتصاد دانشگاه مازندران با بیان این كه نوسانات ارز و افزایش آن بازار دلالی یا بورس بازی را فعال كرده است، تصریح كرد: در این موقعیت سرمایه گذاران با تبدیل پول ملی به ارزهای خارجی سبب تشدید این ناهنجاری می شوند و در نهایت سرمایه به سمت تولید حركت نخواهد كرد.
این محقق و پژوهشگر حوزه اقتصاد از تاثیرات منفی نوسانات ارز بر قدرت خرید مردم سخن به‎میان آورد و خاطرنشان كرد: با بالا رفتن قیمت ارز بخصوص ارز رایج یعنی دلار، بالطبع قیمت اجناس وابسته به آن در داخل كشور افزایش پیدا خواهد كرد، در نتیجه تاثیرات این افزایش قیمت بر انواع كالاهای دیگر اثرگذار بوده و منتج به تورم داخلی میشود.
وی اضافه كرد: تورم داخلی هم تورم وارداتی را به همراه داشته و همه این عوامل سبب كاهش قدرت خرید مردم در بازار خواهد شد.
نوروزی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص تعویض ارز خارجی رایج خاطرنشان كرد: تغییر ارز رایج زمانی اثرگذار خواهد بود كه شركای تجاری ایران هم همان ارز معرفی شده را برای مبادلات و معاملات خود با كشورمان انتخاب كرده باشند. بعنوان مثال اگر اعضای سازمان كشورهای صادركننده نفت یا "اُپك" همگی با هم حاضر شوند به جای "دلار" از "یورو" استفاده كنند این تغییر ارز به سود ایران بوده اما اگر ایران به تنهایی ارز خارجی خویش را تغییر دهد بطور قطع راهگشا نخواهد بود.
نوروزی ضرورت همكاری كشورهای دیگر و شركای تجاری ایران برای تغییر ارز داخلی را ضروری دانست و خواهان ورود عاجل دولت بویژه بانك مركزی به بازار ارز برای ثبات در آن شد.1397/03/21
19:10:50
5.0 / 5
5086
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , سرمایه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی