رئیس اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی:

آزاد شدن صادرات، مرغ را گران تر نمی كند

آزاد شدن صادرات، مرغ را گران تر نمی كند

لوازم فلزی: در حالیكه روز گذشته خبر آزاد شدن صادرات گوشت مرغ از جانب گمرك اعلام شد، رئیس اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی اظهار داشت كه با عنایت به ظرفیت های اسمی و رسمی تولید گوشت مرغ در كشور، آزاد شدن صادرات گوشت مرغ تاثیری بر كمبود و گرانی احتمالی این محصول پروتئینی نخواهد داشت.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، روز گذشته گمرك اعلام نمود كه به دنبال نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به این سازمان، ممنوعیت صادرات گوشت مرغ و احشاء آن به صورت سرد، گرم و منجمد لغو شده كه البته پیشنهاد لغو ممنوعیت صادرات این محصول پروتئینی از جانب وزارت جهاد كشاورزی و بر مبنای اصل صادرات مازاد بر مصرف، در جهت پایداری تولید مطرح گردیده است.

در نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت كه به گمرك ارسال شده، وزارت جهاد كشاورزی متعهد شده كه با پایش بازار در صورت بروز نشانه هایی از صادرات بی رویه این محصول، بار دیگر پیشنهاد ممنوعیت یا محدودیت صادرات مرغ را مطرح كند.

این لغو ممنوعیت در حالی ابلاغ گردید كه برپایه آخرین آمار گمرك طی شش ماهه نخست امسال بالغ بر ۲۶ هزار و ۸۰۰ تن گوشت مرغ به ارزش بیشتر از ۲۶ میلیون و ۲۷۰ هزار دلار به كشورهای مختلف صادر شده كه از نظر وزنی ۱۷.۰۲ درصد و از نظر ارزشی ۵۱.۳۲ درصد رشد نسبت به همین بازه زمانی در سال قبل داشته است.

نه تنها صادرات گوشت مرغ بیشتر شده، بلكه آخرین آمار بانك مركزی از متوسط قیمت خرده فروشی این محصول پروتئینی هم گویای افزایش قیمت آن است، چون كه قیمت هر كیلوگرم گوشت مرغ در هفته منتهی به ۲۷ مهر ماه ۹۴۰۷ تومان بوده است كه نسبت به هفته پیش از آن ۰.۶ درصد و نسبت به هفته مشابه ماه قبل ۵.۵ درصد و نسبت به هفته مشابه سال پیش از این بررسی ۵۰.۷ درصد افزایش یافته است.

در این شرایط محمدعلی كمالی سروستانی - رئیس اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی - به ایسنا اظهار داشت: ظرفیت اسمی تولید گوشت مرغ در كشور ۳ میلیون تن است كه به راحتی می توانیم به آن ظرفیت برسیم چون كه واحدهای پرورش گوشت مرغ به جای شش دور جوجه ریزی در سال، چهار دور جوجه ریزی می كنند و خیلی از سالن ها عملا خالی می مانند.

وی با تاكید بر این كه آزاد شدن صادرات گوشت مرغ نگرانی بابت كمبود یا گرانی این محصول تولید نخواهد كرد، اضافه كرد: مصرف داخلی گوشت مرغ و آن چه كه تولید می شود، حدودا بین یك میلیون و ۹۰۰ هزار تن تا دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن است، اما باید بازارهای صادراتی را كه سرمایه بزرگی است حفظ نماییم چون كه صادرات چیزی نیست كه بتوان با آن بازی كرد و باید آن قدر تلاش نماییم كه بتوانیم اعتماد خریداران خارجی را جلب نماییم اما با اعمال ممنوعیت و محدودیت این اعتماد یك شبه از بین می رود.

كمالی سروستانی افزود: امسال آنفولانزا به كنترل كامل در آمده و باید باردیگر در بازارهای جهانی حضور پیدا نماییم چون كه حضور اقتصادی كمتر از حضور سیاسی نیست و اگر آنرا حفظ نماییم، به نفع تولید و بازار گوشت مرغ است.

رئیس اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی در پاسخ به سوالی در خصوص این كه با عنایت به افزایش ۵۰ درصدی قیمت گوشت مرغ نسبت به سال گذشته، آیا قیمت این محصول با آزاد شدن صادرات بیشتر نمی شود؟ تصریح كرد: باید به این مسئله توجه كرد كه هزینه تولید برای یك كیلوگرم گوشت مرغ چقدر نسبت به سال قبل و قبل از نوسانات ارزی، افزایش یافته است، چون كه بعنوان مثال هر كیلوگرم سویا كه در سال قبل ۱۲۰۰ تومان بود به ۲۵۰۰ تومان رسیده است و دیگر نهاده های تولید هم به همین ترتیب گران تر شده اند. همینطور كامیون داران پشت بارنامه ای از مرغداران دریافت می كنند كه در سال قبل مطرح نبود.

وی افزود: به غیر از بهای حمل باری كه كامیون داران از مرغداران دریافت می كنند، هزینه های اضافی دیگری از مرغداران می گیرند كه هیچ جا ثبت نمی شوند و به آن پشت بارنامه می گویند.

كمالی سروستانی درباره این كه آیا قیمت گوشت مرغ بعنوان یك محصول پروتئینی ارزان قیمت منطقی است یا خیر؟ اظهار داشت: در گذشته فاصله قیمت گوشت مرغ با گوشت قرمز سه برابر بوده است، اما امروز شاهدیم كه چندین و چند برابر این فاصله افزایش یافته اما باز هم مرغداران متهم به گران فروشی می شوند و به افزایش چند هزار تومانی گوشت مرغ، گرانی اطلاق می گردد.1397/08/06
15:26:34
5.0 / 5
5251
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی