گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر؛

میوه ۷۵ درصد گران گردید، افزایش ۱۶۵ درصدی نرخ دخانیات

میوه ۷۵ درصد گران گردید، افزایش ۱۶۵ درصدی نرخ دخانیات

لوازم فلزی: نرخ اقلام و خدمات در مهر ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل، با افزایش قابل ملاحظه ای مواجه بوده كه در این میان دخانیات، میوه، سبزیجات، گوشت و گروه تفریح، بیشترین رشد قیمت را داشته اند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، اتفاقات رخ داده طی ماههای اخیر نشان داد كه ۹۷، سال پر پیچ و خمی برای اقتصاد ایران بود. افزایش نرخ ارز و بعد از آن بالا رفتن خارج از كنترل قیمت كالاهای مصرفی مردم، از بارزترین خصوصیت های ۷ ماه ابتدایی سال جاری بود.
البته در كنار این تغییرات، متولیان امر همواره بر جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت ها تاكید داشته و اعلام می كردند كه در نهایت آرامش، بازار را كنترل خواهند كرد تا بیشتر از این مردم متضرر نشوند؛ اما با این وجود، بازار رویه خویش را ادامه داد و قیمت ها را گاها به صورت غیرمنطقی افزایش داد. این در حالی بود كه اگر دولت می توانست جهش قیمت كالاها و خدمات را به صورت علمی و منطقی كنترل كند، بطور قطع دیگر فرصتی برای جولان افراد سودجو باقی نمی ماند.
بر این اساس؛ گزارش مركز آمار از تورم منتهی به مهرماه نشان داده است نرخ كالاها و خدمات مورد نیاز مردم، با افزایش محسوسی مواجه بوده است؛ به گونه ای كه در گروه خوراكی ها و آشامیدنی ها شاهد رشد ۸.۱ درصدی نسبت به شهریورماه و رشد ۴۵ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل هستیم.
در این گروه، رشد نرخ كالاها نسبت به شهریورماه به ترتیب برای خوراكی ها ۸ درصد، نان و غلات ۵ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۳ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماكیان ۲.۴ درصد، ماهی ها و صدف داران ۷.۴ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۵.۶ درصد، روغن ها و چربی ها ۱۴.۱ درصد، میوه و خشكبار ۵.۷ درصد، سبزیجات ۱۶.۸ درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۶.۹ درصد و چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آب میوه ۱۰.۲ درصد بوده است.
همچنین نرخ كالاهای این گروه نسبت به مهرماه سال قبل با رشد چشمگیری مواجه بوده؛ به گونه ای كه به ترتیب برای خوراكی ها ۴۴.۷ درصد، نان و غلات ۲۲.۳ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۴۵.۶ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماكیان ۴۴.۸ درصد، ماهی ها و صدف داران ۵۱.۶ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۴۳.۱ درصد، روغن ها و چربی ها ۴۲.۳ درصد، میوه و خشكبار ۷۵ درصد، سبزیجات ۵۳.۸ درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۳۰ درصد و چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آب میوه ۵۰.۷ درصد رشد را شاهد بودیم.

از سوی دیگر، بخش پوشاك و كفش هم با رشد ۷.۳ درصدی نسبت به شهریورماه سال جاری و رشد ۳۴.۹ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل مواجه بوده است.
گروه مسكن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها به صورت كلی رشد ۵ درصدی نسبت به ماه قبل و رشد ۱۹.۸ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل داشته است؛ در این گروه، بخش مسكن ۴.۷ درصد نسبت به شهریور ماه و ۲۱.۹ درصد نسبت به مهرماه سال قبل با رشد قیمت مواجه شده است.
دخانیات هم ۲۲.۷ درصد نسبت به شهریورماه و ۱۶۵.۸ درصدی در مقایسه با مهر ماه سال قبل رشد قیمت داشته است.
قیمت مبلمان و لوازم خانگی هم نسبت به شهریورماه سال جاری و مهرماه سال قبل به ترتیب با رشد ۱۲ درصدی و ۵۲.۷ درصدی رو به رو بوده است.
بخش مربوط به بهداشت و درمان و حمل و نقل هم به ترتیب ۴.۲ و ۲.۲ درصد نسبت به شهریورماه و ۱۸.۸ و ۳۳.۳ درصد نسبت به مهرماه سال قبل رشد داشته است.
همچنین گروه تفریح و فرهنگ با رشد ۱۴.۶ درصد نسبت به شهریور ماه و ۵۹ درصد نسبت به مهر ماه سال قبل مواجه بوده است.

1397/08/08
15:41:51
5.0 / 5
4645
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی