نرخ ارزهای دیگر به حساب پول جدید

نرخ ارزهای دیگر به حساب پول جدید

به گزارش لوازم فلزی یك اقتصاددان تاثیرات تغییر در وضعیت ظاهری واحد پولی بر نرخ سایر ارزها در بازار را شرح داد و اظهار داشت: بر مبنای نرخ فعلی دلار، هر دلار ۱۲ واحد پول جدید خواهد بود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، جدی شدن اعمال تغییرات در وضعیت ظاهری واحد پولی كشور سبب گمانه زنی های زیادی درباره علت و تبعات این تصمیم جدید دولت شده است. یكی از مسائلی كه در اینباره مطرح می شود وضعیت مبادلات ارزها در بازار با معیارهای جدید پولی است.
در اینباره كمیل طیبی - كارشناس اقتصادی - در گفتگو با ایسنا، با تاكید بر اینكه حذف صفرها از پول ملی به تنهایی اثرات اقتصادی محسوسی ایجاد نخواهد كرد، اظهار نمود: این تصمیم جدید دولت جز اینكه سبب ایجاد دردسر جدیدی برای پول ملی شود نتیجه دیگری ندارد. با حذف صفرها اقتصاد شاهد چند نرخ جدید خواهد بود كه یكی از این نرخ ها نرخ دلار است كه بر مبنای حذف چهار صفر، هر دلار حدودا معادل ۱۲ واحد جدید تعیین خواهد شد.
این اقتصاددان با اشاره زمان بر بودن تغییرات در واحد پولی كشور افزود: تغییرات جدید نیازمند پیمودن یك فرایند زمانی دو تا چهار ساله است تا به این صورت بتواند خویش را با اقتصاد كشور هماهنگ كند.
او با اشاره به مستقل بودن پدیده تورم از وضعیت ظاهری واحد پولی بیان كرد: تورم معمولا در بستری بروز خواهد نمود كه قبل از آن ركود اقتصادی اتفاق افتاده باشد. این ركود است كه در نهایت علاوه بر تورم سبب از بین بردن انگیزه های تولید و سرمایه گذاری خواهد شد؛ ازاین رو حذف چند صفر از واحد پولی نمی تواند هیچ تاثیری بر این چرخه تورمی بگذارد.
طیبی همینطور به هزینه های ناشی از ایجاد تغییر در واحد پولی كشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: به لحاظ هزینه های محاسباتی این تغییر و تحولات هزینه هایی خواهد داشت. از جانب دیگر تغییرات در وضعیت ظاهری اسكناس ها و سكه ها هم مطرح است كه آن هم حتما هزینه هایی خواهد داشت.
او با اشاره به احتمال حذف تدریجی اسكناس ها و سكه ها از چرخه مبادلات اقتصادی هم اظهار نمود: واقعیت این است كه وجود اسكناس ها و سكه ها باوجود ارزش پولی كه دارند به لحاظ ذاتی وجودشان برای حفظ هویت و كیان پول ملی ضروری می باشد.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، قبل از این عبدالناصر همتی - رئیس كل بانك مركزی - با اشاره به برخی انتقادات نسبت به هزینه بر بودن حذف چهار صفر و چاپ مجدد اسكناس گفته بود كه تبدیل واحد پولی برای ما هزینه ای ندارد. چونكه سالانه ۷۰۰ میلیون اسكناس امحا و چاپ مجدد می شود. علاوه بر این هفت میلیارد قطعه اسكناس رایج در كشور داریم كه با این كار به سه میلیارد قطعه تبدیل خواهد شد. در واقع هزینه امحاء و چاپ جایگزین می گردد و هزینه خیلی زیادی تحمیل نمی گردد.
رئیس كل بانك مركزی همینطور اظهار كرده كه مسكوكات در كشور از رده خارج شده و كسی پول سكه ای را قبول نمی كند و بالاترین سكه ما كه سكه ۵۰۰ تومانی است قیمتش ۸۲۰ تومان می شود؛ یعنی هر چه سكه ضرب می نماییم از رده خارج می شود تا آنرا آب كنند و از آن استفاده دیگری داشته باشند.1398/05/28
15:34:05
5.0 / 5
4440
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی