عراق بالاخره با اوپك به سازش رسید؟

عراق بالاخره با اوپك به سازش رسید؟

به گزارش لوازم فلزی عراق دومین تولیدكننده بزرگ عضو اوپك و بزرگترین ناقض پیمان كاهش تولید گروه اوپك پلاس از زمان آغاز اجرای این پیمان در سال ۲۰۱۷ بوده اما به نظر می آید این كشور سرانجام تعداتش را جدی گرفته است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، منابع آگاه به بلومبرگ نیوز گفتند: شرکت بازرگانی نفت دولتی سوموی عراق از بعضی از خریداران آسیایی گریدهای نفت بصره درخواست کرده است از تحویل بخشی از محموله های قراردادی که مقرر است ماه جاری و آینده تحویل داده شوند، صرفنظر کنند.

درخواست عراق از خریداران نفت برای انصراف از تحویل بخشی از محموله های نفت نشان داده است که عراق بعنوان بزرگترین متخلف در ادوار قبلی کاهش تولید اوپک پلاس امکان دارد این دفعه پیمان این گروه را جدی بگیرد.

عدم پایبندی عراق و نیجریه به توافق کاهش تولید اوپک پلاس در ماه مه نزدیک بود نشست اخیر این گروه را گرفتار شکست کند چونکه عربستان سعودی و روسیه اصرار داشتند که تمدید یک ماهه کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز تا آخر ژوییه به تضمین پایبندی تولیدکنندگان مذکور و جبران بدعهدی آنها مشروط شود.

اوپک پلاس شنبه هفته جاری با تمدید کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز تا آخر ژوییه موافقت نمود و این توافق به پایبندی ۱۰۰ درصدی همه اعضا به سهمیه تولید و جبران پایبندی ضعیف اعضای نامبرده شده در ماه های ژوییه، اوت و سپتامبر مشروط شد.

علی علاوی، معاون نخست وزیر و وزیر نفت موقت وقت عراق قبل از نشست قول داد که کشورش تولید نفت را به میزان بیشتری کم کند و بر پایبندی عراق به توافق کاهش تولید اوپک پلاس تاکید نمود. وی یکشنبه هفته جاری در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: تصمیم عراق برای عمل به توافق کاهش تولید نفت اوپک پلاس خوب است و ما تا زمان انقضای این پیمان به آن متعهد هستیم. اما ما همینطور خواستار مقررات آینده جدیدی هستیم تا این دفعه روی کشورها تقسیم شود و شرایط اقتصادی کشورها و استانداردهای زندگی آنها در زمان اعمال کاهش تولید مورد ملاحظه قرار گیرد.

شرکت بازرگانی نفت دولتی سوموی عراق روز یکشنبه اعلام نمود این کشور در ماه مه ۴.۲۱۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید و ۳.۶۳ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرده است. این آمار بالاتر از سهمیه تولید ۳.۵۹۲ میلیون بشکه در روز عراق برای ماه تحت توافق اوپک پلاس بود.

در کنفرانس خبری ویدیویی، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی تصریح کرد که این گروه فضایی برای عدم پایبندی اعضایش ندارد.

احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت جدید عراق در مکالمه تلفنی با شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان بر پایبندی کامل کشورش بر توافق کاهش تولید و جبران مازاد تولید اخیرش در ماههای آینده تصریح کرد.

عراق در سه سال قبل که همچنان با نتایج ناشی از جنگ با گروه تروریستی داعش در فاصله سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ و مشکلات مالی ناشی از آن دست و پنجه نرم می کرد، موفق نشد به تعهدش برای کاهش تولید به صورت کامل عمل کند. این کشور همینطور از اکتبر سال قبل با ناآرامیهای داخلی روبرو شد که به استعفای دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر سابق عراق منجر گردید. شیوع کرونا هم به این کشور ضربه زده است.
1399/03/21
20:43:17
5.0 / 5
2418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی