جزئیات تجارت ایران با ۲۷ كشور اروپایی

جزئیات تجارت ایران با ۲۷ كشور اروپایی

به گزارش لوازم فلزی اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به عرضه آمارهایی از وضعیت تجارت ایران با كشورهای اروپایی در هفت ماهه سال میلادی جدید پرداخته است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، براوردها نشان داده است که در هفت ماهه سالجاری میلادی، میزان تجارت انجام شده میان ایران و ۲۷ کشور اروپایی به مرز دو میلیارد و ۶۵۰ میلیون یورو رسیده است. این عدد در مقایسه با هفت ماهه نخست سال قبل، کاهشی ۹ درصدی را نشان داده است. این در شرایطی است که پیش از این افت تجارت مشترک ایران و اروپا، تحت تأثیر تحریم های جدید ترامپ در آمارهای قبل خویش را نشان داده بود و ازاین رو بخش قابل توجهی از این کاهش جدید تحت تأثیر انتشار کرونا بوده است.
بررسی آمارها نشان داده است که در ژانویه ۲۰۲۰ که هنوز خبری از انتشار ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان نبود، میزان تجارت ایران و اروپا بیشتر از ۱۷ درصد رشد داشته است اما این آمار در ماه دوم کاهش یافته و از ماه سوم منفی شده است. بیشترین کاهش ثبت شده در این تجارت مشترک به ماه جولای بازمی گردد که همکاری ها حدودا ۲۰ درصد کاهش یافته است.
در حوزه صادرات، فعالیت ایران در دو ماه ابتدایی سال جدید بسیار مثبت بوده و طبق آمارهای به ثبت رسیده در ماه نخست بیشتر از ۴۵ و در ماه دوم بیشتر از ۴۲ درصد صادرات ایران به اروپا افزایش یافته است اما این عدد در ماه های بعدی منفی شده و در آوریل رکورد منفی ۶۴ درصد را به ثبت رسانده است. با این وجود در دو ماه اخیر، بار دیگر صادرات ایران به اروپا رشد داشته است.
در حوزه واردات هم تنها در ماه های ژانویه و آوریل، روند واردات ایران از اروپا مثبت بوده و در سایر ماه ها نسبت به عملکرد سال ۲۰۱۹، کاهش را نشان داده است. در مجموع هم میزان واردات ایران از اروپا بیشتر از ۱۱ درصد کاهش یافته اما با این وجود بخش قابل توجهی از کل تجارت دو طرف به شمار می آید و تراز تجاری ایران در معامله با اروپا با فاصله ای زیاد منفی است.
گزارش اتاق بازرگانی تهران نشان داده است که مانند سال های گذشته، آلمان اصلی ترین شریک اروپایی ایران به حساب می آید و به تنهایی بیشتر از ۴۱ درصد از کل تجارت میان دو طرف را به خود مختص کرده است. بعد از آن ایتالیا، هلند، اسپانیا و فرانسه قرار دارند.



1399/07/04
20:15:09
5.0 / 5
1832
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی