مدیركل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی خبر داد

قطعات رسوب شده در گمرك با ارز متقاضی ترخیص می شوند

قطعات رسوب شده در گمرك با ارز متقاضی ترخیص می شوند

به گزارش لوازم فلزی مدیركل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اظهار داشت: در مسافرت اخیر معاون اول رئیس جمهوری به هرمزگان، مقرر شد قطعات شامل مواد اولیه تولید و همینطور قطعات مورد نیاز خط تولید كه تا پنجم مهر سال جاری در گمركات كشور قبض انبار شده و منتظر اعطای كد ترخیص هستند، با گزینه ارز متقاضی ترخیص شوند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، امیرمحمد امیرمحمد پرهام فر امروز (دوشنبه) در نشست خبری با انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور با بیان اینکه ۱۶۳۹ میلیارد ریال لوازم یدکی قاچاق خودرو از آغاز سالجاری تا آخر مرداد ماه کشف شده است، اظهار نمود: کشفیات قاچاق در حوزه لوازم یدکی خودرو در سال ۱۳۹۷ به میزان ۱۶۳۵ میلیارد ریال بوده و پارسال به ۴۳۱۱ میلیارد ریال رسیده که نشان از رشد ۶۳ درصدی دارد. بررسی ها حاکی می باشد پارسال در حوزه لوازم یدکی خودرو، کسری ۲.۴ میلیارد دلاری وجود داشته که ناشی از شکاف عرضه و تقاضا است.
مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: تنها اتفاقات مثبت در عرصه تولید می تواند کاهش کالای قاچاق در این عرصه را به دنبال داشته باشد که از سال ۱۳۹۷ به بعد به علت محدودیت های ارزی و ممنوعیت های وارداتی رشد قابل ملاحظه ای داشته است. برآوردهای سال ۱۳۹۷ نشان داده است نیاز بازار لوازم یدکی خودرو حدود ۸.۱ میلیارد دلار است که بیشتر از ۶.۵ میلیارد دلار آن برای تأمین لوازم یدکی و بقیه برای بحث تولید بوده است.
وی با اشاره به سفر روز شنبه هفته جاری معاون اول رئیس جمهوری به استان هرمزگان، خبر داد: در این سفر مقرر شد کالای رسوب شده در گمرک که تا پنجم مهرماه قبض انبار شده اند و منتظر کد تخصیص ارز بوده اند، با ارز متقاضی ترخیص شوند. این مواد شامل همه مواداولیه تولید و قطعات مورد نیاز در خطوط تولید خودروسازان می شود که با این تصمیم، گشایش خوبی در صنعت ایجاد خواهد شد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه با تلاشهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تابحال ۱۷ ردیف تعرفه در حوزه لوازم یدکی خودرو تعریف شده که ۱۹ هزار و ۵۰۰ شناسه کالا را شامل می شود، اظهار داشت: اقدامات پیشگیرانه در جهت شفاف سازی بازار و با هدف جلوگیری از قاچاق کالا صورت گرفته است. باتوجه به اینکه قطعات یدکی با استاندارد و ایمنی هم سروکار دارد؛ بنابراین برای شفاف سازی مبحث و قابل رصد کردن بازار، شناسه و کد رهگیری برای این گروه کالایی در نظر گرفته شده است. از سال ۱۳۹۲ به باعث قانون مبارزه با قاچاق کالا، دریافت شناسه کالا الزامی شده است.
در ادامه، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور اظهار داشت: این آمار در مقایسه با متوسط سال های گذشته که حدود ۱.۳ میلیارد دلار بود، رشد قابل ملاحظه ای را نشان داده است.
محبی نژاد ضمن تاکید براینکه صرفه اقتصادی، سهولت قاچاق و قرار نگرفتن ارز کافی در اختیار واردکنندگان رسمی، همچون علل رشد قاچاق در حوزه قطعات خودرو است، اظهار نمود: خواسته این انجمن و فعالان و تولیدکنندگان قطعه سازی اجازه واردات یک میلیارد دلاری بدون ذکر منشأ برای کاهش مشکلات و تحقق جهش تولید است که این رقم تنها نیمی از آمار قاچاق در این عرصه را تشکیل می دهد.
منبع:

1399/07/07
23:30:49
5.0 / 5
1499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی