رئیس سازمان صمت استان تهران:

افزایش قیمت تخم مرغ نداریم

افزایش قیمت تخم مرغ نداریم

به گزارش لوازم فلزی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران درباره قیمت تخم مرغ اظهار داشت: روند تامین مواد اولیه برای واحدهای تولید تخم مرغ با ثبات نبوده و تولیدكنندگان معتقدند قیمت اعلام شده برای آنها مقرون به صرفه نیست كه این مساله در ستاد تنظیم بازار كشور در حال بررسی است، البته قرار نیست تخم مرغ گران تر شود، بلكه مقرر شده شرایط پشتیبانی از تولیدكنندگان برای ارائه قیمت های با ثبات تقویت شود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، یدالله صادقی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، اظهار نمود: سازمان صمت تهران در دو محور شامل کمک به واحدهای تولیدی برای باقی ماندن در مدار تولید و افزایش تولید آنها برای تامین نیاز بازار فعالیت می کند که در شرایط تحریم دشوار است. طبیعتا حل مشکلات واحدها نیازمند به مکانیزم هایی است. برای مثال بسیاری از واحدهای تولیدی امکان پرداخت دیون شان را ندارند، چونکه به دنبال اعمال تحریم ها و شیوع ویروس کرونا با کاهش درآمد و مشکلاتی در زمینه تامین مواد اولیه مواجه گشته اند.
وی با اعلان اینکه دستگاه های دیگر مثل سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی و سازمان های ارائه دهنده خدمات برق، گاز و غیره نیز بنگاه هستند و مطالبات و پرداخت های خودرا دارند، اشاره کرد: تنظیم روابط واحدهای تولید و سازمان های یاد شده با همکاری ستاد رفع موانع تولید انجام می شود. دراین زمینه بازدید میدانی از واحدهای صنعتی، میزهای کاری و پیگیری در جهت تغییر ضوابط و مقررات هیئت وزیران و حتی قوانین مجلس انجام می شود.
۷۰ درصد ثبت سفارش ها در تهران انجام می شود
این مقام مسئول با اعلان اینکه ۷۰ درصد ثبت سفارش های کشور در تهران انجام می شود، اظهار داشت: اغلب واحدهای تولیدی دارای کارت بازرگانی و دفتر در تهران هستند؛ بدین سبب روزانه درخواست حدود ۷۰۰ سوداگر متقاضی ثبت سفارش مواد اولیه و ماشین آلات تولید با در نظر گرفتن صرفه جویی های ارزی و صادر نوردن مجوز واردات محصولاتی که مشابه داخلی دارند در سازمان صمت استان تهران انجام می شود.
بگفته صادقی، هم اکنون تلاش می شود ثبت سفارش واحدهای تولیدی بزرگ، پرجمعیت از نظر اشتغال و موثر از نظر زنجیره ارزش طی یک هفته، واحدهای که خیلی بررگ ظرف سه روز صورت گیرد. اولویت دوم این سازمان هم تامین مواد اولیه واحدهای کوچکتر ظرف ۱۵ روز است.
صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات ریالی شان ناچار به خربد ارز از کف بازار هستند
وی با اعلان اینکه مضایق بانک مرکزی برای تامین ارز بر کسی پوشیده نیست، اشاره کرد: مهم ترین خواسته فعالان اقتصادی این است که در جهت وصول مطالباتش از تولیدکنندگان و صادرکنندگان پیشنهادات آنها رعایت شود. برای مثال کار درستی است که بانک مرکزی ارزهای معوق را مطالبه می کند که صادرات آنها قبلا انجام شده است، چونکه تولیدکنندگان با بهره گیری از همین ارز می توانند مواد اولیه خودرا وارد کنند، اما در مواقعی که مربوط به سنوات گذشته بوده یا کالا به صورت ریالی صادر شده، امکان بازگرداندن ارز نیست. هم اکنون تعداد زیادی از واحدهای تولیدی برای سرپا نگه داشتن چرخه تولید کالای خودرا بواسطه هایی که برای خرید به کشور می آیند یا مستقیم به تجار عراقی و افغانستانی می فروشند و ریال دریافت می کنند، اما الزام دارند که ارز حاصل از صادرات شان را بازگرداندنند. برای اجرای این الزام، آزاد شدن کارت بازرگانی و سایر اقدامات بازدارنده ناچارند از کف بازار ارز خریداری کنند که این مسئله فشار تقاضا برای ارز را بالا می برد. در اصل خریداران هم نمی توانند ارز تامین کنند و ترجیح می دهند با ریال معامله انجام دهند؛ بدین سبب تقاضای صادرکنندگان این است که در مواردی که نمی توانند ارز پرداخت کنند، با ریال تسویه کنند که دراین زمینه باید امکاناتی فراهم گردد.
وی با اعلان اینکه ابطال کارت بازرگانی بخش از افرادی که ارز خودرا باز نگرداندند در دستور کار قرار گرفته است، اشاره کرد: ارقام اعلام شده از طرف بانک مرکزی مربوط به برنگشتن ارز حاصل از صادرات به کشور ارقام قابل توجهی است. بدین سبب در صورتیکه صادرات با ارز خارجی انجام شده باشد ورود ارز حاصل از آن می تواند در تامین نیازمندی افرادی که در صف دریافت ارز هستند موثر باشد. خواهش ما از تولیدکنندگان و صادرکنندگان این است که اگر کالای خودرا به ارز فروختند و برای آنها مقدور است که ارز خودرا بازگردانند حتما این کار را برای نجات تولید کشور و جلوگیری از التهابات انجام دهند. از طرفی هم از بانک مرکزی درخواست داریم با تحقیق و بررسی مساعدتی برای کسانی که بازگشت ارز برای آنها امکان پذیر نیست در نظر بگیرند تا آنها بتوانند رفع تعهد کنند و در چرخه تولید باقی بمانند.
رئیس سازمان صمت استان تهران همین طور درباره درآمدهای ارزی سال های گذشته صادرکنندگان اظهار داشت: اگر واردکنندگان کالاهایی را که با ارز حاصل از صادرت خود وارد کردند قیمت گذاری کرده باشند یا در پروسه تولید به کار گرفته باشند و مورد تایید سازمان حمایت باشد از آنها رفع تعهد خواهد شد.
صادقی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان مجاز هستند ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات را صرف واردات مواد اولیه کنند، اظهار نمود: در گذشته این مقدار بیشتر بود و از جانب دیگر خیلی از تولیدکنندگان در واردات واردات ندارند، بدین سبب بهتر است یک سری واردکننده مجاز باشند با ارز حاصل از صادرات بقیه تولیدکنندگان مواد اولیه وارد کنند. همین طور بسیاری از تولیدکنندگان گله مندند که در زمینه مسائل مربوط به تعهدات ارزی مرکز مشخصی به جهت اینکه آنها با تکریم یک پاسخ منطقی از طرف بانک مرکزی دریافت نمایند وجود ندارد.
اقرار می نماییم وام کرونا تناسبی با خسارات وارد شده به اصناف ندارد
او همینطور درباره جبران لطمه های تعطیلی واحدهای صنفی به دنبال شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: ۱۴ رسته صنفی برای دریافت وام برای جبران خسارات ناشی از کرونا تعیین شده است، اما اصناف معتقدند این منابع کافی نیست و کارمزد آن زیاد است و امکان بازپرداخت آن با سود ۱۲ درصد را نیز ندارند. عده ای هم هنوز در صف دریافت در بانک هستند که مسئولیت اجرای آن وزارت کار، تعاون و رفاه تجتماعی است. ما پیگیری هستیم منابع تخصیص داده شده پرداخت گردد، اما اقرار می نماییم منابع محدود است و تناسبی با خسارات وارد شده با اصناف ندارد.
تخم مرغ چرا گران شد؟
رئیس سازمان صمت تهران در آخر درباره دلیلهای افزایش قیمت تخم مرغ نیز اظهار داشت: روند تامین مواد اولیه برای واحدهای تولید تخم مرغ با ثبات نبوده و تولیدکنندگان تخم مرغ معتقدند قیمت اعلام شده برای آنها مقرون به صرفه نیست. این مساله در ستاد تنظیم بازار کشور در دست بررسی می باشد. در ماه اخیر نرخ مصوب تخم مرغ دو بار تغییر کرده که علت آن نوسان در تامین نهاده های تولید بوده که امیدواریم از سرمنشا آن یعنی تخصیص بموقع ارز و توزیع مناسب نهاده بین تولیدکنندگان حل شود.
وی در پاسخ به اینکه آیا تخم مرغ باردیگر گران می شود؟ اشاره کرد: قرار نیست تخم مرغ گران تر شود، بلکه مقرر شده شرایط پشتیبانی از تولیدکنندگان برای ارائه قیمت های با ثبات تقویت شود که دراین زمینه ستاد تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کرده نهاده تولید را در ازای تزریق مرغ و تخم مرغ به شبکه توزیع به تولیدکنندگان تحویل دهند.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، اوایل تیرماه سقف قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری حداکثر ۹۵۰۰ تومان و قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی برای مصرف کننده بسته به وزن آن در حدود ۲۰ هزار تومان تعیین شده بود اما در شهریور ماه قیمت هر شانه تخم مرغ در خرده فروشی ها به ۴۰ هزار تومان هم رسید. رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی صادرات را علت اصلی این افزایش قیمت دانسته و گفته بود که علاوه بر آن برخی نیز با سو استفاده از اهرم صادرات قیمت ها را به شکل کاذب بالا می برند و حباب ایجاد می کنند. اما سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کاهش واردات کنجاله به کشور به سبب مشکلات ارزی و تشکیل بازار سیاه نهاده های تولید را علت افزایش قیمت تخم مرغ عنوان کرده است.
در نهایت هفته گذشته ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب تخم مرغ را افزایش داد و اعلام نمود که تخم مرغ ۳۰ عددی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱ هزار تومان، تخم مرغ ۲۰ عددی ۲۲ هزار تومان، تخم مرغ ۱۵ عددی ۱۸ هزار تومان، تخم مرغ ۹ عددی ۱۱ هزار تومان و تخم مرغ شش عددی ۷۰۰۰ تومان ارائه شود. اما آخرین گزارش میدانی ایسنا در روز دوشنبه هم نشان میدهد که در خرده فروشی های سطح شهر تهران هر شانه تخم مرغ با قیمت ۳۵ تا ۳۸ هزار تومان و هر کیلو مرغ گرم نیز با قیمت ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان عرضه می شود.
منبع:

1399/07/14
13:19:14
5.0 / 5
1412
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی