تشخیص كووید-19 در 45 دقیقه با كیت جدید محققان كشور

تشخیص كووید-19 در 45 دقیقه با كیت جدید محققان كشور

محققان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با استفاده از یك روش نوین كیت های تشخیص كووید-۱۹ را ارائه كردند كه در مدت ۴۵ دقیقه قادر به تشخیص این ویروس می باشد و به قول آنها برنامه توسعه ای برای كاهش زمان تشخیص در دستور كار آنها قرار دارد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا دکتر محسن واعظ، عضو هیات علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران امروز در وبینار روش های تشخیص سریع و حساس ویروس کرونا که در پژوهشگاه ملی زیست فناوری برگزار شد، ضمن اشاره به خصوصیت های کرونا ویروس جدید (کووید-۱۹) اظهار داشت: از آنجایی که این ویروس ارگان های مختلفی را درگیر می کند، ازاین رو علایم بالینی بروز این بیماری در افراد مختلف، متفاوت می باشد.
وی ردیابی این ویروس و تشخیص هوشمند را از الزامات مهار این بیماری نام برد و خاطرنشان کرد: با شرایط عالم گیر بیماری، فقدان واکسن و داروی موثر یکی از سفارش های سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) تاکید مکرر در انجام حداکثری آزمون های تشخیصی و غربالگری افراد قرار گرفته است. در این بین علاوه بر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با علایم حاد تنفسی، ناقلین بدون علامت یکی از چالش های پیشرو در جوامع جهت کنترل این همه گیری بوده و به کارگیری روش های غربالگری سریع و ساده در جهت مدیریت و کنترل بیماری نقش مهمی را ایفا می کند.
واعظ با تکیه بر اینکه برای ساخت کیت های تجاری و تشخیصی کووید-۱۹سه روش وجود دارد، اظهار نمود: "واکنش زنجیره های پلیمراز همپا Real Time PCR "، "سرولوژیکی" و "تکثیر همدما به واسطه حلقه (LAMP)" همچون روش های تولید کیت های تشخیصی کووید-۱۹ به شمار می روند.
عضو هیات علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ضمن اشاره به اجرای پروژه "طراحی و ساخت کیت میدانی تشخیص ساده و سریع کرونا ویروس بر پایه روش تکثیر همدما به واسطه حلقه یا رونویسی" در این سازمان، خاطرنشان کرد: ما در این پروژه برای ساخت این کیت تشخیصی از روش "لمپ (LAMP) یا روش تکثیر همدما بواسطه حلقه بهره بردیم.
این محقق روش لمپ را یک روش شناسایی مولکولی نوظهور در هزاره سوم میلادی دانست که جای خویش را در تشخیص میکروارگانیسم ها بخصوص عوامل بیماری های عفونی همچون ویروس ها باز کرده است.
واعظ افزود: این روش در مقایسه با روش واکنش زنجیرهای پلیمراز (PCR) از حساسیت، اختصاصیت و سرعت بالاتر در تکثیر اسید نوکلئیک برخوردار است، ضمن آنکه انجام چرخه تکثیر DNA در شرایط همدما را جهت شناسایی میدانی میکروارگانیسم ها مناسب می کند.
به قول مجری طرح از آنجائیکه در این روش کلیه مراحل تکثیر در یک دما صورت می گیرد، ازاین رو به دستگاه ها و تجهیزات پیچیده و گرانقیمت نیازی ندارد و همینطور امکان انجام آزمون به صورت میدانی با قابلیت افزایش مقیاس جهت بهره برداری هم فراهم است.
وی ضمن اشاره به مزایای استفاده از این روش اظهار داشت: اختصاصی بودن بالا به دلیل استفاده از ۶ تا ۸ پرایمر به جای ۲ پرایمر، حساسیت بالاتر در حضور کمتر از ۱۰ نسخه از ژنوم ویروس، عدم احتیاج به دستگاه گرانقیمت، قابل استفاده توسط پرسنل با حداقل آموزش، امکان افزایش مقیاس و اجرا در شرایط میدانی، تاثیرپذیری کمتر روش در مقابل مهارکنندگان واکنش مانند ممانعت کننده های موجود در نمونه بیمار، قابلیت ساده تولید انبوه، قابلیت قرائت ساده و سریع نتایج همچون مزایای استفاده از این روش برای تشخیص کووید-۱۹ در بیماران است.
واعظ ضمن اشاره به نتایج به دست آمده از اجرای این طرح، تصریح کرد: کیت ساخته شده برای تشخیص وجود کووید-۱۹ در مدت ۴۵ دقیقه بهینه سازی شده و اقدامات توسعه ای برای کاهش زمان تشخیص در دستور کار قرار دارد.
منبع:

1399/08/28
13:49:41
5.0 / 5
1318
تگهای خبر: آموزش , تولید , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی