در كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران مطرح شد؛

آخرین وضعیت تامین واكسن كرونا

آخرین وضعیت تامین واكسن كرونا

به گزارش لوازم فلزی عضو اتاق تهران اظهار داشت: برای سال آینده، 8.5 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای ضروری و اساسی و دارو پیش بینی شده که از این مقدار،  2.5 میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از اتاق تجاری تهران، فعالان اقتصادی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، طی سی امین نشست این کمیسیون که به صورت مجازی برگزار شد، به بررسی ظرفیت های تولید و واردات واکسن کرونا به کشور پرداختند.
در این جلسه، محمدرضا نجفی عرب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران از جمع بندی بررسی ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی برای سال آینده در جلسات اخیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور نمایندگان بخش خصوصی آگاهی داد که بر طبق این تصمیم، قرار شد تا برای سال آینده نیز ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و تجهیزات پزشکی پابرجا باقی بماند.
ماندگاری ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو در سال ۱۴۰۰
به گفته وی در لایحه بودجه سال آینده، ۸.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای ضروری و اساسی و دارو پیش بینی شده که از این مقدار، ۲.۵ میلیارد دلار برای بخش دارو و تجهیزات پزشکی است و بعد از بحث و گفت وگوهای صورت گرفته در مجلس، به احتمال فراوان بودجه ۲.۵ میلیارد دلاری با نرخ ۴، ۲۰۰ تومان برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی برای سال ۱۴۰۰ تصویب خواهد شد.
تولید ۱۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا خرداد ۱۴۰۰
همچنین حمیدرضا جمشیدی دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در سخنانی، با اشاره به اینکه برنامه کشور برای طرح واکسیناسیون کرونا و تهیه و تامین این واکسن روی سه حوزه، تولید داخل، خرید از کوواکس و تامین از شرکت های خارج از کوواکس است، اضافه کرد: در عرصه تولید داخلی واکسن کرونا هم اکنون حدود ۱۰ شرکت و تولیدکننده داخلی فعال شده اند.
وی دراین زمینه به انستیتیو پاستور اشاره نمود که قرارداد همکاری و مشارکت این گروه داروسازی با کوبا برای انتقال دانش فنی ساخت واکسن کرونا از این کشور به ایران منعقد شده و مرحله سوم این واکسن در ایران صورت خواهد گرفت.
به گفته وی، تولیدکنندگان دیگری همچون انستیتیو رازی، شرکت هایی از وزارت دفاع، بیمارستان بقیه الله، گروه دارویی برکت از ستاد اجرائی فرامین حضرت امام (ره) و چند شرکت دانش بنیان مراحل تولید و ساخت واکسن کرونا را آغاز نموده اند.
وی با اشاره به اینکه برآوردها تا حالا نشان میدهد که گروه دارویی برکت، انستیتیو پاستور و انستیتیو رازی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا خواهند کرد، اضافه کرد: تا اواخر خرداد ماه سال آینده، خط تولید کامل واکسن کرونا با حجم ساخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز در سال در کشور راه اندازی شده و آغاز به کار خواهدنمود. بگفته وی، تمامی تجهیزات این خط تولید از خارج از کشور خریداری شده است.
جمشیدی با تاکید بر اینکه بر خلاف برخی اظهارنظرها، ایران کشور واکسن ساز است و دراین زمینه نیز تجربیات خوبی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: واکسن ساخت انستیتیو رازی نیز در مرحله آزمایش انسانی قرار دارد.
واریز ۵۲ میلیون دلار به حساب کوواکس
دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ادامه به کوواکس اشاره نمود که بگفته وی، تا دو هفته پیش، ایران مبلغ ۵۲ میلیون دلار بوسیله یک بانک سوئیسی به حساب کوواکس واریز کرده است.
وی با اعلان اینکه حدود ۱۰ شرکت تولیدکننده واکسن کرونا در کوواکس حضور دارند که در بین آنها شرکت هایی از آمریکا، انگلیس و سایر کشورها نیز هستند، اضافه کرد: در کوواکس، برای تامین واکسن کرونا دو گزینه اختیاری و الزامی وجود دارد که کشورها می توانند برمبنای آن اقدام نمایند که ایران گزینه اختیاری را انتخاب نموده است.
وی در ادامه با این توضیح که خرید واکسن کرونا از غیر از کوواکس نیز در برنامه های کشور قرار دارد، اضافه کرد: هم اکنون چندین پیشنهاد از طرف برخی تولیدکنندگان واکسن کرونا خارج از کوواکس به دست ما رسیده که هنوز تصمیم گیری روی آن صورت نگرفته است.
بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید واکسن کرونا آماده شود
عبدالحسین روح الامینی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نماینده این کمیسیون جهت شرکت در جلسات کمیته واکسن وزارت بهداشت نیز در این جلسه، تحویل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا برای ایمنی ۵۰ میلیون نفر در کشور را همچون اولویت های وزارت بهداشت عنوان نمود و اظهار داشت: به رغم هشدارهای قبلی درباب ضرورت حمایت کافی و کامل از شرکت های دانش بنیان و سازندگان واکسن در کشور، این اتفاق خیلی دیر رخ داد و از این حیث دست کم شش ماه عقب افتادگی وجود دارد.
وی در همین رابطه، به همکاری ایران با کوبا برای ساخت واکسن کرونا اشاره نمود و تصریح کرد که دراین زمینه نیز تأخیر صورت گرفت.
روح الامینی همین طور با اشاره به اینکه برمبنای یکی از مصوبات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از صندوق نوآوری و شکوفایی خواسته شده تا سقف اعتبارات این صندوق برای توسعه زیرساخت ها و خطوط جدید تولید واکسن کرونا در کشور تا ۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد، اضافه کرد: بخش خصوصی باید در زمینه تامین و تدارک واکسن کرونا از خارج از کشور برای نیاز داخل، فعال شده و کاملاً آماده شود.
وی از کشورهای چین، روسیه، هند، کوبا، تعدادی از کشورهای اروپای شرقی همچون مجارستان و لهستان و همین طور کشورهای آلمان و سوئیس بعنوان پایگاه هایی برای تامین واکسن کرونا یاد کرد و اضافه کرد: بخش خصوصی همین طور باید برای سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های واحدهای تولیدی ساخت واکسن کرونا در داخل، آماده شود و از این فرصت برای تامین و صادرات واکسن کرونا ساخت داخل به کشورهای همسایه استفاده نمود.
در همین رابطه، محمدرضا نجفی عرب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با اشاره به اینکه بخش عمده ای از خطوط تولید واکسن در کشور دارای ظرفیت خالی است که می توان آنرا فعال کرد، اضافه کرد: بخش خصوصی این آمادگی را دارد تا از محل ارز نیمایی یا ارز حاصل از صادرات، مبادرت به واردات واکسن های کرونا تأیید شده کند.
خرید واکسن کرونا از شرکت های تأیید شده خارجی
سید حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز طی سخنانی، به آمادگی انستیتیو رازی برای تولید واکسن کرونا اشاره نمود و تصریح کرد که مراحل اعطای مجوزهای لازم به این تولیدکننده در حال انجام می باشد.
وی اضافه کرد: هم اکنون و تاکنون، هیچ کدام از شرکت های خارجی که مبادرت به تولید واکسن کرونا کرده اند، مستندات تأییدی خودرا ارائه نداده اند تا نسبت به بررسی تامین واکسن از این شرکتها اقدام نماییم.
به گفته وی، شرکت های داروسازی فایزر و مدرنا از لیست تامین واکسن کرونا ایران خارج شده اند، هرچند قبل از دستور صادر شده از طرف مقام معظم رهبری برای عدم خرید واکسن کرونا از این دو شرکت، به سبب شرایط دشوار نگهداری و حمل واکسن های فایزر در دمای ۷۰- درجه سانتی گراد نیز، امکان واردات آن برای ایران وجود نداشت.
محمدی در عین حال، اشاره کرد که برای تامین واکسن کرونا ساخت یک شرکت از هند نیز ابتدا باید از دفتر مقام معظم رهبری استعلام لازم گرفته شود، هرچند این شرکت اعلام نموده است که واکسن ساخت خودرا به ایران تحویل نمی دهد و ممکنست مقدار محدودی از آنرا طی ماه فوریه (بهمن- اسفند) تحویل دهد.
به گفته وی، به رغم آنکه تولید داخل واکسن کرونا و تحویل آن از طرف شرکت های سازنده داخلی ممکنست زمان بر باشد، واردات این واکسن از خارج از کشور یکی از اولویت ها است و هر یک از شرکت های سازنده واکسن کرونا به غیر از فایزر و مدرنا، که تاییدیه و مستندات خودرا به ایران و وزارت بهداشت عرضه کنند، پروسه خرید و تامین آن مورد بررسی و اقدام قرار می گیرد.


منبع:

1399/11/05
21:41:27
0.0 / 5
1053
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تولید , چین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی