رئیس كنفدراسیون صادرات :

شرایط برای تك نرخی كردن ارز فراهم نیست

شرایط برای تك نرخی كردن ارز فراهم نیست

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اعلان اینکه تک نرخی کردن ارز در وضعیت فعلی امکانپذیر نیست، اظهار داشت: در صورت اعلام یک شبه ارز تک نرخی، دقیقا همان اتفاقی می افتد که با ارز 4200 تومانی رخ داد.محمد لاهوتی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب تک نرخی شدن ارز که این روزها در محافل مختلف مطرح می شود، گفت: حتی این روزها در مجلس نیز بر سر این مساله چالش به وجود آمده و صحبت های مختلفی مطرح می شود، اما من فکر نمی کنم که هیچیک از مسئولین اقتصادی کشور و حتی مجلسی ها به دنبال این باشند که بخواهند ارز را تک نرخی کنند چونکه این مسئله نیازمند مقدماتی است که هم اکنون فراهم نیست.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اشاره کرد: هم اکنون فاصله نرخ ارز آزاد و ارز دولتی بسیار زیاد است، درآمدهای کشور با محدودیت هایی مواجه می باشد که در صورت افزایش تقاضا، عرضه ارز با مشکل مواجه می شود.
لاهوتی اظهار داشت: تورم در کشور بالا است و نقدینگی به شدت افزایش یافته و به نظر من تک نرخی کردن ارز در این شرایط فعلاً امکانپذیر نیست.
وی گفت: در صورت اتخاذ چنین تصمیم اشتباهی و اعلام یک شبه آن، دقیقاً همان اتفاقی می افتد که درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی رخ داد؛ تک نرخی کردن ارز نیازمند شرایطی است که بتواند ماندگاری داشته باشد و اگر به صورت دستوری صورت گیرد، برای مدت کوتاهی دوام خواهد داشت و به سرعت نرخ فاصله خواهد گرفت.
رئیس کمیسیون تسهیل تجارت اتاق تجاری تهران اظهار داشت: این تجربه قبلاً هم وجود داشته که اگر نرخ های پایین تر از نرخ معقول برای ارز تعیین شود، حتی در آن هفته های اول هم به صورتی محکوم به شکست است برای اینکه دولت قادر نخواهد بود تمام تقاضاها را پاسخ دهد و بلافاصله، قیمت در بازار آزاد افزایش می یابد.

1399/11/16
18:04:55
0.0 / 5
675
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , دولت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی