دژپسند مطرح كرد

شكست دشمن در ایجاد شكاف دولت و ملت با وجود اعمال تحریمهای ظالمانه

شكست دشمن در ایجاد شكاف دولت و ملت با وجود اعمال تحریمهای ظالمانه

به گزارش لوازم فلزی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: دشمن در ایجاد شکاف بین دولت و ملت با اعمال تحریم های ظالمانه شکست خورده است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از بانک ملی ایران، فرهاد دژپسند که در مراسم چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بعنوان سخنران ویژه شهر گرگان سخن می گفت، ضمن مرور دشمنی های مخالفان انقلاب اسلامی از آغاز انقلاب و متعاقب آن شکل گیری جدی تحریم های اقتصادی از سال ۱۳۹۱ اظهار نمود: دشمن در مواجهه با اراده و عزم جدی مردم و مسؤلان نظام از این سال وارد مرحله دیگری شد و تحریم های مالی، تحریم به معنای انقطاع نظام و اقتصاد از نقل وانتقال مالی ما و کشورهای دیگر را وضع کرد.
وی اظهار داشت: در گذشته، وقتی نفت را تحریم می کردند، ما نفتمان را از مجاری دیگری صادر و منابع آنرا صرف توسعه عمرانی و اداره کشور می کردیم اما وقتی که تحریم مالی صورت گرفت، هدف این بود که جریان انتقال وجوه مسدود شود.
دژپسند خاطرنشان کرد: آنها به خوبی دریافته بودند که قدرت دور زدن تحریم ها با تاکید بر هوش ایرانیها آن قدر زیاد است که تمام سیستم های آنها را مختل می کند.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه این تجربه ای بود که آنرا در جنگ تحمیلی به دست آورده بودیم، اضافه کرد: ما یادمان است که جنگ را چطور اداره کردیم با کمترین منابع و تجهیزات و چه پیروزی هایی به دست آوردیم.
وی اظهار داشت: آنها با اعمال تحریم های مالی، به خیال واهی خود قصد به زانو در آوردن ما را داشتند و شما می دانید، سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ از این ناحیه چه فشار زیادی به ایران وارد شد. این فشار بگونه ای شد که متغیرهای کلان اقتصادی بشدت صدمه دید و گرفتار روند منفی شد.
دژپسند با طرح این سوال که آیا "استراتژی دشمن فقط انقطاع جریان وجوه بود؟" پاسخ این سوال را منفی ارزیابی کرد و اظهار داشت: دشمن می دانست منشاء مقاومت و منشأ پیروزی ما همین است و می خواست مردم را نسبت به نظام بدبین و فاصله ایجاد نماید و شکاف دولت و ملت را آن گونه عمیق کند که قابل پر کردن نباشد.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه این دفعه هم دشمن نتوانست موفق به اجرای برنامه و تحقق اهدافش شود و این روند و بعد از مذاکراتی که راجع به مباحث هسته ای شکل گرفت و بعد از برجام، گرفتار تعویق شد اما آن هم طولانی نبود.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: سال ۱۳۹۷ با تغییر رئیس جمهور آمریکا، تحریم ها متأسفانه با شدت و حدت بیشتری برگشت و باردیگر یک سلسله توطئه های دیگر ضد ایران طراحی شد.
وی خاطرنشان کرد: در طول ۴۲ سال پس از انقلاب، هیچ وقت آسوده از توطئه ها و برنامه های شیطانی دشمن نبوده ایم و خدا را شکر هیچ وقت از این برنامه ها به اهدافشان نرسیده اند. البته متأسفانه فشار زیادی به مردم وارد شده ولی آنها قدرت شناخت مردم ما را نداشته اند.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: این مردم که نظام را یاری کرده اند، شهدای زیادی داده اند، جانبازانی دارند که هنوز که هنوز است بعد از سال ها نتوانسته اند به زندگی عادی خودشان برگردند؛ ازاین رو چنین مردمی، هیچگاه به این سهولت دست از پشتیبانی از این نظام برنمی دارند.
وی خاطرنشان کرد: ازاین رو این دفعه تحریم، ابعاد بیشتر و پیچیدگی های بیشتری پیدا کرد؛ چنان که رئیس جمهور ناکام آمریکا که خوشبختانه بخشی از انتقام برای ایشان تحقق پیدا کرد و ان شاءالله ادامه پیدا خواهد کرد، در سال ۱۳۹۷ با تمام وقاحت به روسای بعضی از کشورها گفته بود، شما فقط سه ماه به ما وقت دهید، ما با برنامه هایی که داریم نظام ایران را سرنگون خواهیم کرد.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: اما همه این توطئه ها، باز هم به لطف الهی و به همت مردم عزیز با وحدت و تدبیر مقام معظم رهبری به شکست انجامید.
وی ادامه داد: اما چرا ما می گوییم به شکست انجامید؟ آیا من بعنوان وزیر اقتصاد نمی دانم که مردم در چه شرایطی از نظر اقتصادی قرار دارند؟ آیا مشقات و سختی ها را نمی فهمم؟
دژپسند خاطرنشان کرد: آنچه که بنده عرض می کنم این است که به رغم تمام مسائل و همه مشکلات، درست عکس این صورت گرفت و آنچه که دشمن می خواست، یعنی اجماع ضد ایران، رخ نداد و اتفاقاً اجماع ضد خود آمریکا درست شد.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: خودتان شاهد بودید، چندین پرونده ای که آمریکا شاکی آن بود در مراجع حقوقی و شورای امنیت، بارها و بارها در انزوای کامل آمریکا، به نفع ایران رای صادر شد.
وی اظهار داشت: به رغم تصور رئیس جمهور پیشین آمریکا، خوشبختانه این سومین سال است که جشن پیروزی انقلاب با درخشش برگزار می گردد. او می گفت، اقتصاد ایران از هم می پاشد اما باید بدانید که در شرایطی که هم تحریم ظالمانه و هم شرایط کرونا وجود داشت، رشد اقتصادی ایران، خوشبختانه در ۹ ماهه سال جاری مثبت بوده است و این در شرایطی است که درآمد نفتی ما به کمترین مقدارش رسیده است و هیچ اختلالی هم در اجرای طرح های عمرانی و اداره نظام و حکومت رخ نداده است.
دژپسند خاطرنشان کرد: اتفاقاً سال جاری نسبت به سال قبل در پرداخت های عمرانی، اعتبارات بیشتری تخصیص یافته و در ۱۰ ماهه اول ۶۱ هزار میلیارد تومان پرداخت طرح های عمرانی را داشته ایم.
وی ادامه داد: سال جاری هم در ماه های اول پیشبینی کرده بودند که دولت حداقل ۱۲۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض خواهد کرد؛ در حالیکه امروز بعنوان وزیر اقتصاد عرض می کنم بجز تنخواهی که برپایه قانون گرفته می شود، حتی یک ریال استقراض صورت نگرفته است.
وی ضمن اشاره به شکست دشمن در تمامی نقشه های خود برای نظام، دلیل این امر را حضور مردم در تمام عرصه ها خواند و اظهار داشت: سال جاری ما برای تأمین مالی دولت، اوراق را بگونه ای منتشر کردیم که نیاز نداشته باشیم به سیستم بانکی و انتشار پول پرقدرت متصل باشیم.
وزیر اقتصاد افزود: شما نگاه کنید، شرکتهای دانش بنیان مان چه معجزه ای کرده اند. به پشتوانه همین شرکت ها و اراده مردم، ما که در اسفندماه سال گذشته و فروردین ماه همین سال جاری، به زحمت ماسک و دستگاههای کنترل و تشخیص بیماری کرونا را وارد کشور می کردیم، امروز در مقام صادرکننده قرار گرفته ایم.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه تعداد شرکتهای دانش بنیان به ۵۰۰۰ واحد رسیده است؛ اظهار داشت: دلیل این امر آن است که ما توانسته ایم آموزش عالی را به جایی برسانیم که از نظر تعداد دانشگاه ها در میان کشورهای منطقه رتبه برتر را داشته باشیم و از نظر تعداد دانشجویی به یک روایت رتبه دوم و از یک روایت رتبه پنجم را بدست آوریم.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: شما نگاه کنید پیشرفتی که در صنایع فضایی داشته ایم چقدر عظیم، نو، چشم گیر و خیره کننده است؟ چرا دشمن امروز چپ و راست، به بهانه های مختلف به توان موشکی ما می پردازد؟ برای این که دشمن می داند ما خوشبختانه به مرتبه ای از توان اجرایی و ساخت و پرتاب رسیده ایم که برنامه های آنها را کاملاً عقیم خواهد گذارد. اینکه صادرات غیر نفتی ما در ۱۰ ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۲۸ میارد دلار بوده است.
وی خاطرنشان کرد: ما در بحث کشاورزی، یک روزی داشتیم برای تأمین محصولات اولیه و اساسی مشکل داشتیم، اما امروز با اقتدار می گوییم، در استراتژیک ترین محصول مانند گندم هم احتیاج به واردات نداریم و اگر واردات انجام می دهیم برای کیفی سازی و نه بخاطر نیاز است. ما امروز همینطور توانسته ایم در بخش صنایع نو و فناوری های نو، مرتبه ای داشته باشیم که صادرکننده باشیم.
دژپسند با تکیه بر اینکه این نظام بیمه شده است، خاطرنشان کرد: باید بدانید روند تعالی و رشد این نظام با برنامه های مذبوحانه دشمن، هیچ موقع گرفتار صدمه نمی گردد و حضور مردم، حضور دانشمندان ما و حضور علاقمندان به تداوم تعالی این نظام با رهبری های مدبرانه مقام معظم رهبری به حرکت خودش ادامه می دهد.
وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: دشمنان از آنچه که از سال ها قبل، از ۱۳۰۴ از ۱۳۲۰ و از ۱۳۴۲ به صورت مستمر در مقام غارت منابع ایران عزیز بودند، نمی توانستند دل برکنند. آنها به خیال خام خویش فکر می کردند آنچه در مرداد سال ۳۲ بر سر ایران عزیز آورده بودند، باردیگر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم می توانند انجام دهند اما این خیال باطلی بیش نبود چونکه این دفعه، رهبری انقلاب و نظام به عهده کسی بود که هم تاریخ، هم فقه، هم دیانت و هم سیاست را کاملاً مسلط بود و در غرب شناسی ید طولایی داشت.
وی ادامه داد: رهبری ها و درایت های امام عزیز مانع از آن شد که کوچک ترین لطمه ای به نظام و انقلاب وارد شود.
وزیر اقتصاد افزود: امام که سالهای سال نظام مطلوب جمهوری اسلامی را طراحی نموده بود، دقیقاً می دانست که در چه شرایطی این امر بزرگ را عهده دار است؛ ازاین رو با فرمان تشکیل بسیج مستضعفین، تمام آحاد جامعه را پشت نظام سازمان داد.
وی اظهار داشت: امام می دانست حرکت دشمن فقط حرکات مذبوحانه داخلی نیست. چنان که دیری نگذشت که جنگ بر کشور عزیز ما تحمیل شد. چون دشمن به یقین رسیده بود که با حرکات داخلی هیچگاه توان صدمه رساندن به نظام را ندارد.
دژپسند اظهار داشت: اگر دقت داشته باشیم، دشمن در میان همسایگان ما شرور ترین و البته مسلح ترین و طماع ترین آنها را برای تحمیل جنگ به ما برگزید.
وی ادامه داد: صدام به طمع منطقه ای مملو از ذخایر زمینی و زیرزمینی و یکی از بهترین نقاط جغرافیای ایران در ارتباطات آبی و خاکی و بین المللی با کشور عزیزمان وارد جنگ شد.

دژپسند اظهار داشت: دشمنان دقیقاً در نخستین اشاره هایشان، در اتاق فرماندهی، نقشه های مخازن نفتی را بررسی می کردند چون می خواستند شاهرگ اقتصاد را قطع کنند تا نظام را گرفتار مشکل کنند اما بازهم به اهداف خود نرسیدند. چرا؟ چون این دفعه نظام متفاوتی روی کار بود.
وی ادامه داد: نظام ما، نظامی با پشتوانه گسترده و وسیع مردم و نظامی با حمایت نیروهای مسلح منبعث از مردم بود و نظامی که در آن یک بسیجی که وارد جبهه می شد بعنوان یک مأموریت مقدس به آن نگاه می کرد نه بعنوان یک وظیفه و ماموریت؛ نظامی که اگر در جبهه پر بود از نیروهای داوطلب، در پشت جبهه اش پر بود از داوطلبانی که با تمام وجود پشتیبانی می کردند.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: این نظام توسط خداوند باری تعالی و خون شهدا بیمه شده بود، شهدایی که از سال ۱۳۴۲ این نهال را با خون پاکشان آبیاری کرده بودند؛ شهدایی که تا به امروز در عرصه های مختلف ادای وظیفه کرده اند و برای استمرار این نظام برخاسته از انقلاب، در جبهه ها جنگیدند و مانع از آن شدند که تا در نخستین جنگ طی ۴۰۰ سال گذشته حتی یک وجب از خاک ما به دشمن داده شود.
دژپسند با اشاره به اینکه خوشبختانه همدلی، وحدت، پشتکار و تابعیت مطلق از رهبری، مانع از کوچک ترین آسیب به ایران شد، اظهار داشت: این روند حتی بعد از جنگ هم خاتمه نیافت و پس از این که امام خمینی به ظاهر از میان ما رفت، توطئه های دشمنان باز پشت سر هم طراحی شد اما همچنان نظام تابحال در بهترین شرایط قرار دارد.
چرا؟ به خاطر این که خوشبختانه رهبری نظام را پس از امام، کسی عهده دار شد که خود از روزهای اول شکل گیری انقلاب در زمره رهبران این نظام بود و کسی که در مکتب امام خوب پرورش یافته بود؛ کسی که خود قائل بود همواره حضور مردم مانع از کوچک ترین صدمه به نظام خواهد شد.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: نگاه کنید توالی تفکر عمیق نسبت به مردم را، امام می فرماید: رای مردم میزان است و جانشین خلف او می فرماید، رأی مردم حق الناس است.
وی ادامه داد: امام می فرمود این نظام با پشتوانه مردم شکل گرفته است، مقام معظم رهبری هم بارها و بارها به این نکته تکیه کرده اند که اگر خواستار استمرار تعالی و رشد و بالندگی نظام هستیم، باید مردم محوریت داشته باشند.
منبع:

1399/11/25
23:26:12
0.0 / 5
836
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , برجام , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی