باید مراقب كارگران چینی بود!

باید مراقب كارگران چینی بود!

یک کارشناس اقتصادی درباره تفاهم نامه ایران و چین با اعلان اینکه این تفاهم نامه در بازگشت آمریکا به تعهدات خود نیز بسیار موثر است، اظهار داشت: ضمن اینکه ایران در این تفاهم نامه باید به اشتغال توجه ویژه کند، باید در زمینه ورود کارگران چینی مراقب باشد و بیشترین سختگیری و خط قرمز را بگذارد؛ به شکلی که نباید همه کارگران چینی باشند بلکه حدودا 10تا 20 درصد آنها ایرانی باشند.


صادق الحسینی در گفت و گو با ایسنا، درباره سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین اظهار نمود: تفاهم نامه ایران و چین باید زودتر از این امضا می شد، برای اینکه از آنجائیکه هیچ گاه ایران بطور مستقیم مستعمره هیچ کشوری نبوده، باید بتواند در دنیایی که در حال حرکت به سمت دو قطبی شدن است، برای ارتباط مستقل با ابر قدرت دنیا با کشورهای دیگر به ویژه بلوک شرق از این قبیل تفاهم نامه ها امضا کند.
وی ادامه داد: این تفاهم نامه ها به ایران کمک می نماید تا فرصت های بیشتری برای مذاکره با آمریکا داشته باشد. تفاهم نامه با چین فارغ از اینکه ابعاد سیاسی گسترده ای در زمینه ارتباط با جهان دارد، می تواند به کاهش تحریم پذیری ایران، افزایش سرمایه گذاری خصوصاً در صنایع زیربنایی، جاده، ریل و بنادر، فولاد و انتقال تکنولوژی کمک نماید.
این تحلیلگر اقتصادی افزود: سیاستگذار کشور باید قبل از نهایی شدن بندهای قرارداد، تعیین کند که چینی ها در کدام قسمت و به چه صورت از بنادر، جاده ها و ریل ها ایران اجازه حضور داشته باشند و چه خطوط قرمزی را نیز باید رعایت نمایند. چین می تواند با سرمایه گذاری در صنعت خودرو و فولاد ایران، تحولی دراین زمینه بوجود آورد.
الحسینی با اعلان اینکه در این تفاهم نامه باید اهتمام شود تا بیشترین امتیاز نصیب کشور شود، اظهار داشت: در حوزه بندری باید با سرمایه گذاری ها بندر جاسک مثل بندر جبل علی امارات با همان حجم عملیاتی شود. در امتداد شراکت شرکت های ایرانی و چینی باید به جاده ابریشم توجه ویژه شود و ایران باید در زمینه ورود کارگران چینی مراقب باشد و بیشترین سختگیری و خط قرمز را بگذارد؛ به شکلی که نباید همه کارگران چینی باشند بلکه باید ۱۰تا ۲۰ درصد آنها ایرانی باشند.
او در آخر با تاکید براینکه ایران در این تفاهم نامه باید به اشتغال توجه ویژه کند، اضافه کرد: در کل این تفاهم نامه اثرات سیاسی قوی خواهد داشت و اثرات اقتصادی آن بستگی به این دارد که سیاستگذار ایرانی چه قدر با هوش عمل کند. همچنین، این تفاهم نامه در بازگشت آمریکا به تعهدات خود نیز بسیار موثر است.1400/01/14
23:03:40
5.0 / 5
699
تگهای خبر: اقتصاد , چین , خودرو , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی