مشاور بانك مركزی:

رفع مشكلات بانكی یك شبه شدنی نیست

رفع مشكلات بانكی یك شبه شدنی نیست

لوازم فلزی: مشاور بانك مركزی با اشاره به اینكه برای رفع مشكلات بانكی باید در روش های مطالعه تجدیدنظر كرد، اظهار داشت: نباید انتظار رفع یك شبه مشكلات نظام بانكی را داشته باشیم.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، احمد عزیزی مشاور بانك مركزی در پنل تخصصی نظام بانكی در همایش اقتصاد ایران اظهار داشت: اگر فضای سیاستی و تمایل سیاستگذار، به معنای اراده سیاستگذار شكل بگیرد، مشكل اصلی این می گردد كه آیا مطالعات كافی صورت گرفته و این آمادگی برای حركت سریع وجود دارد یا خیر. این امر مهمی است.
مشاور بانك مركزی با اشاره به اینكه ضعف های نظام بانكی، یك شبه برطرف نمی شود، اضافه كرد: اگر تك تك موسسات مالی در یك اقتصاد، سالم باشند، این طور نیست كه برآیند این موسسات در نظام بانكی مثبت باشد. همانطور كه یك شبه بازار بین المللی بانكی سقوط كرد. یعنی بانكها به هم قرض نمی دادند. ازاین رو در ایران، با پدیده های مشكل زا در نظام بانكی مواجه هستیم.
وی خاطرنشان كرد: مطالعات پراكنده صورت گرفته است، ولی به نظر من ما دو اشكال و ضعف در این حوزه داریم كه به افراد یا نهادهای مجری برنمی گردد، بلكه روش های مطالعه باید مورد تجدیدنظر واقع شود، چراكه در دنیا روش های قابل قبولی وجود دارد كه ضعف های ما را برطرف می كند؛ ضمن اینكه باید سازماندهی را هم جهت استفاده از ابزارها صورت داد.
همچنین علی دیواندری در پنل سیاستهای بانكی در همایش اقتصاد ایران اظهار داشت: وضعیت نظام بانكی، یك اوضاع خاص است و نگرانی هایی در رابطه با آن وجود دارد؛ این در شرایطی است كه در قالب یك طرح كلان كه مطالعات جامع اقتصاد ایران را دنبال می كند، نظام بانكی مورد تحلیل قرار گرفته است. این طرح اكنون در اختیار بانك مركزی قرار داده شده و البته این بانك هم به دستور رئیس جمهوری، اقداماتی را در رابطه با اصلاح نظام بانكی انجام داده است.
در این پنل، امینه محمودزاده، پژوهشگر اقتصادی بیان كرد: روند تولید ناخالص داخلی از ابتدای دهه ۸۰ تا سال ۱۴۰۰ متغیر بوده و اگر قرار باشد كه رشد اقتصادی پایدار صورت گیرد، هیچگاه به روند قبلی كه رشد بالا داشته است، بازنخواهیم گشت.
محمودزاده بیان كرد: اگر رشد در اقتصاد ایران رخ نمی دهد، به علت عدم سرمایه گذاری كافی است، این در شرایطی است كه سرمایه گذاری هایی كه در كشور انجام می شود، منفعت پایینی را برای كارآفرین بوجود آورده و در نهایت، هزینه تامین مالی هم بالا می رود، البته منابع پس اندازی و ورودی بازارهای مالی ممكن است اندك باشد و همین امر، نرخ را بالا برد، یا اینكه واسطه گرهای كارایی در اقتصاد ایران وجود نداشته باشند تا منابع را به تسهیلات تبدیل كنند.
وی اظهار داشت: در كوتاه مدت مانع رشد، عدم تامین مالی مناسب بوده است كه سبب می گردد نرخ رشد صورت نگیرد. ایران با كشورهای با درآمد متوسط، فاصله زیادی به لحاظ رشد اقتصادی داشته است، ازاین رو وقتی ایران در بستر مقایسه با سایر كشورهای منطقه قرار می گیرد، وضعیت مالی مناسبی رقم نمی خورد.
پژوهشگر اقتصادی اظهار نمود: تسهیلات به خالص سپرده، در حال كاهش بوده و این قدرت وام دهی بانكها را تقلیل می دهد، علاوه بر آن، نرخ سود تسهیلات هم بالا رفته است؛ ضمن اینكه نسبت مطالبات غیرجاری از نرم بین المللی كه ۵ درصد است، بسیار بالا است، در كنار این بدهی بانكها به بانك مركزی هم در حال افزایش بوده و بانك ها امكان تامین مالی خویش را هم نداشته اند. اینجاست كه وضعیت نامناسب نظام بانكی، رقم می خورد كه حاصل یك شوك نیست، بلكه در یك روند، این اتفاق رخ داده است.
محمودزاده اظهار داشت: در حالی كه نرخ در بازار بین بانكی، بالا رفته است، بانكها وجوه بیشتری را از بازار بین بانكی طلب می كنند، یعنی نرخ تامین مالی افزایش می یابد و رجوع به آن شیوه تامین مالی همزمان زیاد می شود، پس اینجاست كه سودآوری بانكها كاهش یافته و در مواردی حتی منفی شده است، پس منبع مالی اختیار شده است كه قادر به پاسخگویی آن در آینده نخواهیم بود.
وی بیان كرد: جریان نقدینگی كاهش یافته و بانكها به بازار سپرده رجوع كرده و موسسات غیرمجاز هم بعنوان لیدر عمل كرده بودند، پس جنگ قیمتی سبب شده بود كه جریان هزینه ای بانكها افزایش یابد. این در شرایطی است كه منابع بازار سپرده و منابع بانكی تكافو نخواهد داشت و بانكها از منابع بانك مركزی این منابع را تامین می كنند. پس نسبت بدهی بانكها به بانك مركزی در حال افزایش است و قدرت اعطای تسهیلات از جانب بانكها هم كاسته می شود.
پژوهشگر نظام بانكی اظهار داشت: داستان فقط سودآوری بانكها نیست، بلكه باید جنبه های دیگر را هم در نظر گرفت. به نحوی كه قدرت تسهیلات دهی بانكها كاهش پیدا كرده، این در شرایطی است كه توسعه مالی هم نامتوازن شده است.1396/09/25
13:53:42
5.0 / 5
4661
تگهای خبر: اقتصاد , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی