از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد؛

آیین نامه مبادله در بازارچه های غیررسمی، تخفیف تعرفه ای مرزنشینان

آیین نامه مبادله در بازارچه های غیررسمی، تخفیف تعرفه ای مرزنشینان

لوازم فلزی: معاون اول رئیس جمهور، مصوبه هیأت وزیران در مورد اصلاح آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی را، به دستگاه های اجرایی ابلاغ نمود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، تصویب نامه هیات وزیران در مورد اصلاح آئین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی در مورد «نحوه واردات توسط كوله بران» ابلاغ گردید.
هیات وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۳/۹ به پیشنهاد مشترك وزارتخانه های كشور، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز و به استناد اصل یكصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب كرد:
آئین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی مبحث تصویب نامه شماره ۵۴۲۳۱/ت۵۳۲۴۲هـ مورخ ۱۳۹۶/۵/۷ به شرح زیر اصلاح می شود:
متن این تصویبنامه به شرح زیر است:
۱ـ متن زیر بعنوان تبصره به ماده (۲) اضافه می شود:
تبصره ـ استانداری های مشمول این آئین نامه می توانند با رعایت ملاحظات امنیتی و توجیه اقتصادی و بعد از تامین زیرساختهای لازم نسبت به جابه جایی بازارچه های مصوب در مواد (۱) و (۲) این آئین نامه در محدوده شهرستان های ذی ربط با هماهنگی وزارت كشور و گمرك جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند.
۲ـ ماده (۶) و تبصره (۱) آن به شرح زیر اصلاح و یك تبصره بعنوان تبصره (۳) به ماده یاد شده اضافه می شود:
ماده ۶ـ كولبرانی كه دارای سه سال اقامت (قبل از ابلاغ این تصویب نامه) در روستاهای حدفاصل حداكثر (۲۰) كیلومتری از نقطه صفر مرزی در استان های آذربایجان غربی، كردستان و كرمانشاه و حداكثر (۵۰) كیلومتری صفر مرزی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند می توانند برای واردات فهرست اقلام كالاهای مبحث ماده (۹) این تصویب نامه و تبصره آن از تخفیف سود بازرگانی ماهانه به مبلغ هفت میلیون ریال و برای هر خانوار مرزنشین مشمول این تصویب نامه حداكثر تا سقف بیست و هشت میلیون ریال بهره مند گردند.
تبصره ۱ـ سقف كلی میزان تخفیف این ماده حداكثر چهل و دو هزار میلیارد ریال در سال خواهد بود كه متناسب با تعداد مرزنشینان شناسایی شده و مورد تایید وزارت كشور تخصیص می یابد.
تبصره ۳ـ وزارت كشور موظف است سازوكاری را فراهم نماید كه به محض اقامت افراد مشمول برخوردار از مزایای این ماده در خارج از محدوده تعیین شده، نسبت به ابطال امتیازات آنها اقدام نماید.
۳ـ در ماده (۸)، پس از عبارت «سایر مبادی» واژه «نیز» اضافه می گردد.
۴ـ متن زیر بعنوان تبصره به ماده (۹) اضافه می شود:
تبصره ـ وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد كشاورزی ضوابط و فهرست كالاهای مشمول دریافت نمایندگی را ظرف سه ماه تعیین و ابلاغ می كنند. تا زمان ابلاغ فهرست مذكور و در اجرای قانون ساماندهی مبادلات مرزی ـ مصوب ۱۳۸۴ـ اقلام وارده بر مبنای این تصویب نامه مشمول ضوابط ماده (۴) قانون پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان ـ مصوب ۱۳۸۸ـ (داشتن نمایندگی رسمی برای كالای سرمایه ای) نمی باشد.
۵- در ماده (۱۱) پس از عبارت «وزارت كشور»، عبارت « و ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز» اضافه می گردد.
۶- متون زیر بعنوان مواد (۱۲) تا (۱۵) اضافه می شود:
ماده ۱۲-تا زمان استقرار نمایندگی سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمان های مجوز دهنده بهداشتی، ایمنی و قرنطینه ای و تجهیز آزمایشگاه های مورد نیاز در شهرستان های مشمول اجرای این آیین نامه، رعایت ضوابط استاندارد، بهداشتی و قرنطینه ای كالاهای وارداتی در سطح عرضه و بازار توسط سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمان های ذیربط (حسب مورد) انجام می گردد.
ماده ۱۳- عمده فروشی، حمل یا خروج تجمیعی و تجاری كالاهای وارداتی از شهرستان های مشمول این آیین نامه به سایر نقاط استان مربوط و كشور ممنوع می باشد. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مكلف است نسبت به شناسایی و كنترل محورهای خروج كالا از شهرستان های مشمول اقدام نماید.
ماده ۱۴- استانداران كردستان، كرمانشاه و سیستان و بلوچستان مكلفند ظرف مدت یك سال با همكاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و در اجرای قانون تولید یك منطقه آزاد تجاری- صنعتی و بیست و سه منطقه ویژه اقتصادی- مصوب ۱۳۸۹- و قانون تولید مناطق جدید ویژه اقتصادی –مصوب ۱۳۸۹- و قانون تولید مناطق ویژه اقتصادی سهند مراغه، آستارا و سهلان- مصوب ۱۳۸۹- نسبت به عملیاتی نمودن و فعال سازی مناطق ویژه اقتصادی مصوب و دارای مجوز شامل مناطق ویژه اقتصادی بانه و مریوان در استان كردستان، قصر شیرین و اسلام آباد غرب در استان كرمانشاه و سیستان و میرجاوه- زاهدان در استان سیستان و بلوچستان اقدام نمایند.
۱۵- كارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه تجارت ایران) و عضویت وزارتخانه های كشور، جهاد كشاورزی، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، سازمان های برنامه و بودجه كشور و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم كشور و ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز مكلف است با هدف تولید اشتغال پایدار و زودبازده در مناطق مشمول این آیین نامه ظرف شش ماه برنامه های جامع و موردنیاز و جایگزین را بررسی و به هیات وزیران ارائه نماید.

1397/03/17
21:21:31
5.0 / 5
4996
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی