علت اصلی التهابات بازار ارز

علت اصلی التهابات بازار ارز

لوازم فلزی: یك اقتصاددان با اشاره به اینكه باید بتوانیم از كارت هایی كه در فضای بین الملل در اختیار داریم خوب استفاده نماییم، اظهار داشت كه از این طریق می توان احیانا بدبینی ها به شرایط اقتصادی را كمتر كرد.سیدعزیز آرمن - عضو هیات علمی دانشگاه چمران اهواز - در گفت وگو با ایسنا، علت اصلی التهابات پیش آمده در بازار ارز را مشكلات ساختاری از پیش موجود ارزیابی و اظهار نمود: واقعیت این است كه انباشتی از سیاست های اشتباه اقتصادی در كشور وجود دارد كه سبب می گردد هر از چند گاهی به علت بروز شوك هایی خویش را نشان دهند.

وی با اشاره به اینكه دولت ها باید در طول زمان نرخ ارز را تعدیل می كردند، افزود: با این وجود دولت ها به خاطر درآمد ارزی كه دارند، از تعدیل نرخ ارز جلوگیری می كنند كه این عدم تعدیل ها انباشت شده و مانند شرایط فعلی كه آمریكا از برجام خارج شده است، به حالت یك شوك اقتصادی خویش را نشان داده است.

او با اشاره به اینكه در شرایط حاضر بدبینی مردم نسبت به شرایط اقتصادی بیشتر شده است، اضافه كرد: تجربیات مردم از اتفاقات گذشته همانند شوك های ارزی اواخر سال ۱۳۹۱ سبب شده است كه آن ها در شرایط فعلی پیش بینی بهتری از آینده سرمایه خود داشته باشند. در چنین شرایطی است كه حتی بانك ها، خیلی از نقدینگی های خویش را وارد بازار ارز كرده اند كه البته می تواند به دامن زدن به بحران بینجامد.

وی با اشاره به راهكارهای پیش رو برای حل شرایط فعلی بازارهای سرمایه ای اظهار نمود: ما باید به یكسری از قوانین برای تنش زدایی ها رجوع نماییم. همینطور در روابط بین المللی باید بتوانیم بازی كردن با كارت های كه در اختیار داریم را شروع نماییم و از این طریق بتوانیم بدبینی ها را كاهش دهیم. همینطور تولید یك بازار نفتی كه بتواند نقدینگی های در گردش داخلی را جذب نماید، می تواند در كنترل شرایط فعلی سرمایه های سرگردان موثر واقع شود.

وی در ادامه با اشاره به اینكه برای ادامه وضعیت فعلی نمی توان مرزی را تعیین كرد، اظهار نمود: برای مثال كشوری مانند ونزوئلا، تورم یك میلیون درصدی را تجربه می كند. هرچند مردم آن كشور ظاهرا زنده هستند و زندگی می كنند اما واقعا زندگی وحشتناكی دارند؛ با این وجود ما در كشورمان توان اقتصادی و هوش بالاتری نسبت به ونزوئلا داریم كه این می تواند از ادامه بحران جلوگیری كند.

به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، التهابات بازار ارز سبب اثرگذاری بر سایر بخش های دیگر اقتصاد و گران شدن اقلام مختلف در چند هفته گذشته شده است. التهابات ارزی از هفته دوم فروردین ماه شروع شد و هنوز هم ادامه دارد؛ موضوعی كه به گمان خیلی از كارشناسان تنها به خاطر خروج آمریكا از برجام نیست بلكه ناشی از وجود حجم عظیم نقدینگی ها در جامعه است.
1397/05/11
22:39:12
5.0 / 5
4847
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی