مروری بر مهم ترین اخبار اقتصادی امروز

هیجان توزیع اسكناس های نو در فردوسی

هیجان توزیع اسكناس های نو در فردوسی

لوازم فلزی: همزمان با توزیع بازار اسكناس نو در شبكه بانكی، در بازار آزاد هم اسكناس فروش ها روزهای شلوغی دارند و گذری بر میدان فردوسی تا چهارراه استانبول نشان داده است كه قیمت ها گرچه اغلب با روندی كاهشی همراه شده اما برخی اسكناس فروش ها همچنان قیمت ها را بالا نگه داشته اند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، میدان فردوسی تا چهارراه استانبول برای امروز در كنار جریان ارزی شاهد هیجان توزیع اسكناس های نو و رفت و آمدهایی از این دست بود. از امروز(شنبه) تا هفتم شهریورماه توزیع اسكناس های نو در شعب منتخب بانك ها به مناسبت عید غدیر خم انجام می گردد. بر این اساس اسكناس های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ تومانی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. همزمان با توزیع بازار اسكناس نو در شبكه بانكی در بازار آزاد هم اسكناس فروش ها روزهای شلوغی دارند و تقاضا برای خرید به مناسبت عید غدیر خم بالا است.
گذری بر میدان فردوسی تا چهارراه استانبول از این حكایت داشت كه قیمت ها گرچه اغلب با روندی كاهشی همراه شده بود اما برخی اسكناس فروش ها همچنان قیمت ها را بالا نگه داشته اند. برخی عنوان كرده اند كه با شروع توزیع اسكناس در بانك ها افرادی كه این اسكناس ها را دریافت كرده اند، اغلب برای فروش به بازار می آیند. در نتیجه عرضه بیشتر شده و قیمت ها كاهشی است. این در شرایطی است كه اسكناس فروش ها می گویند در میان فروشندگان اسكناس های نو در كنار مردم عادی به نظر می آید افرادی از درون بانك ها هستند كه حجم بیشتری از دسته های اسكناس را به فروش می رسانند.
تعیین نرخ ثابت برای پروازهای داخلی تا آخر مهر
در جلسه ای كه میان مسئولان شركت های هواپیمایی داخلی و سازمان هواپیمایی كشوری برگزار شد، نرخ پروازها تا آخر مهر ماه تعیین شد و هیچ شركتی اجازه ندارد بالاتر از این نرخ ها بلیت بفروشد.
مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شركت های هواپیمایی در گفت وگو ایسنا، با اشاره به برگزاری این جلسه در بامداد امروز (شنبه)، اعلام نمود: در جریان این جلسه شركت های هواپیمایی ایرانی داوطلبانه اعلام آمادگی كردند كه با وجود آزادسازی نرخ ها به منظور كمك به شرایط اقتصادی كشور و سیاست های صنعت هواپیمایی نرخ های مشخصی برای انجام پروازهای داخلی شان نهایی كرده و تا آخر مهر ماه امسال تغییری در آنها تولید نكند. به قول وی، با اجرایی شدن این سیاست، نرخ های اجرایی شده در طول روزهای گذشته به شكل قابل توجهی كاسته می شود.
دبیر انجمن شركت های هواپیمایی با بیان این كه نرخ جدید پروازها تا ساعات آینده روی سایت شركت های هواپیمایی قرار می گیرد، توضیح داد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته نرخ پرواز تهران ـ اصفهان ۲۹۰ هزار تومان، تهران ـ شیراز ۳۸۰ هزار تومان، تهران ـ مشهد ۳۹۰ هزار تومان، تهران ـ كیش ۵۱۰ هزار تومان و تهران ـ بندرعباس ۵۴۰ هزار تومان تعیین شده است.
سامانی افزود: این نرخ ها سقف مجاز قیمت بلیت پروازها به حساب می آید و در صورت عدم كشش بازار و تصمیم گیری شركت های هواپیمایی امكان پایین آمدن آن هم وجود دارد، اما بطور قطع هیچ شركتی اجازه نخواهد داشت كه بیشتر از این قیمت بلیت فروشی كند.
شرایط سپرده گذاری ارزی در بانك ها اعلام شد
بانك مركزی در بخشنامه ای مقررات و شرایط سپرده گیری ارزی را به شبكه بانكی ابلاغ نمود كه طبق در این بخشنامه بانك ها نسبت به سپرده گیری ارزی به صورت اسكناس به ارزهای یورو با سود سه درصد، درهم امارات دو درصد و دلار با نرخ چهار درصد با تضمین بانك مركزی مجاز خواهند بود.
بنابر اعلام بانك مركزی، در جهت اجرای بند (۴) تصویب نامه شماره ۶۳۷۹۳ /ت۵۵۶۳۳ هـ مورخ ۱۶ /۵ /۱۳۹۷ هیأت وزیران، شرایط زیر در تكمیل ترتیبات سپرده گذاری ارزی مبحث قسمت «ج» بخش سوم مجموعه مقررات ارزی «خدمات ارزی و سایر مبادلات ارزی بین المللی»، برای اجرا ابلاغ می گردد.
پیش بینی نایب رییس اتاق بازرگانی درباره اقتصاد ایران
پدرام سلطانی -نایب رییس اتاق بازرگانی ایران- شرایط فعلی اقتصاد را از منظر بین المللی و داخلی تشریح و اوضاع اقتصاد را در ماه های آینده پیش بینی نمود.
وی با اشاره به اینكه در ماه های آینده برای اقتصاد و شرایط كشور چه اتفاقی می افتد، اظهار داشت: بستگی به این دارد كه در محدودیت ها، چگونه شرایط مدیریت شود، چونكه به نظر می آید آثار محدودیت ها روی حمل و نقل دریایی باعث محدود شدن حمل و نقل دریایی و همینطور گران تر شدن آن شود. علاوه براین، محدودیت های دیگر همچون بیمه و نقل و انتقال، فشار را بر واردات بیشتر می كند و می تواند سبب افت واردات شود. ضمن اینكه دولت واردات كالاهای گروه چهارم را ممنوع كرده است؛ ازاین رو از دایره واردات خارج شده و همینطور آزاد شدن ارز برخی كالاهای تولیدی داخل هم می تواند جایگزین كالاهای گروه دو و سه باشد.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اصلی ترین مشكل بخش خصوصی و اقتصاد كشور را نا اطمینانی فزاینده در محیط كسب و كار بیان كرد و اظهار داشت: نبود اعتماد، امكان پیش بینی را تا حد زیادی از تجار و فعالان اقتصادی سلب كرده و در شرایط اقتصادی كشور و با عنایت به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص «ممنوعیت مذاكره» و همینطور افزایش سودهای بانكی، پیش بینی امری سخت خواهد بود، چراكه هر مولفه جدیدی می تواند اثر مثبت یا منفی بگذارد. اما اگر در شرایط حاضر و اتفاقاتی كه در آینده همچون محدودیت های مرحله دوم كه از آبان ماه آغاز می شود، مولفه جدید به شرایط اضافه نشود، وضعیت كشور سخت تر خواهد شد.
ارز روی دست صرافی ها ماند
همزمان با اجرایی شدن بسته جدید ارزی از ۱۶ مردادماه سال جاری بانك مركزی با ابلاغ دستورالعملی به صرافی ها تصریح كرد كه كلیه صرافی های مجاز در صورتیكه قبل از اجرایی شدن بسته جدید ارزی نسبت به خرید ارز با نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومان در سامانه نظام یكپارچه معاملات ارزی (نیما) اقدام نموده اند و هنوز منابع خویش را نفروختند، باید تا اطلاع ثانوی و عرضه توضیحات تكمیلی صبر كنند. به دنبال ابلاغیه بانك مركزی در ارتباط با ممنوعیت صرافی ها برای فروش ارزهای صادراتی خریداری شده با نرخ ۴۲۰۰ تومان، صرافان عنوان می كنند امكان فروش ارزهای در اختیار را ندارند در حالیكه واردكنندگان منتظر واگذاری این ارزها هستند.
در حالی دلیل این دستورالعمل بانك مركزی و ممانعت از فروش ارزهای صادراتی خریداری شده با نرخ ۴۲۰۰ تومان از جانب صرافی ها مشخص نمی باشد كه پیگیری مبحث از صرافان مربوطه با این توضیح همراه بود كه منتظر تعیین تكلیف ارزهای خریداری شده كه در اختیار آنها قرار دارد، از جانب بانك مركزی هستند. ماجرا اینجاست كه صرافی ها تا پیش از اجرایی شدن بسته جدید ارزی بعنوان یك واسط ارز را از صادركننده خریده و به واردكننده واگذار می كردند. در این بین برخی شركت های بزرگ و هلدینگ كه هم صادركننده و هم در بخش هایی واردكننده هستند، ضمن فروش ارز خود به صرافی ها منابع را در اختیار آنها قرار می دادند كه بتوانند برای شركت های زیرمجموعه وارداتی آنها ارز خریداری و بفروشند، ازاین رو در این شرایط صرافی ها مبادرت به خرید ارز برای این شركت ها كرده اند و باید به آنها تحویل شود. ولی همزمان با این اقدام بانك مركزی طی دستورالعملی مانع از واگذاری این ارزها شده است و الان ارز مورد نیاز واردكنندگان كه تا قبل از ۱۶ مرداد با نرخ ۴۲۰۰ تومان خریداری شده بود در اختیار صرافی ها مانده است و نمی توانند آن را تحویل دهند.
گر چه صرافان و فعالان این صنف تاكید دارند كه این اقدام بانك مركزی به صورت حتم در جهت اجرای سیاستی بوده و ابعاد آن مورد بررسی قرار گرفته است اما به هر صورت باید برخی جنبه های دیگر مبحث روشن می شد و تكلیف ارزهای خریداری شده را مشخص می كردند، به گونه ای كه باید سقفی برای این ممنوعیت فروش تعیین كنند و خریداران عمده از فروش خودداری كرده و خریداران و مصرف كنندگان خرد بتوانند خدمات خویش را بعنوان واسطه ارائه نمایند.
پتروشیمی ها چقدر ارز در نیما عرضه كردند؟
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، بر مبنای بسته جدید ارزی كه ۱۴ مردادماه توسط رئیس كل بانك مركزی رونمایی و اجرای آن از بامداد ۱۵ مرداد آغاز شد، شركت های پتروشیمی موظف شدند ارز خویش را در بازار ثانویه عرضه كنند. ارزی كه نرخ آن در زمان ابلاغ سیاست های جدید ارزی در اردیبهشت ماه ۴۲۰۰ تومان بود اما طبق بسته جدید ارزی كه اواسط مردادماه رونمایی گردید نرخ آن را بازار ثانویه یا همان بازار آزاد تعیین می كند. در اولین روز اجرای بسته ی ارزی جدید، شركت های پتروشیمی ارز خویش را با نرخ ۸۰۸۰ تومانی وارد بازار كردند. نرخی كه از دو هفته گذشته تابحال ثابت نمانده و به ۷۹۰۰ و سپس به ۷۷۰۰ تومان هم رسیده است.
مساله مهمی كه در عرضه ارز صادراتی پتروشیمی ها وجود دارد قیمت خوراك است. زمانی كه این شركت ها ارز خویش را با قیمت ۴۲۰۰ تومانی عرضه می كردند قیمت خوراك آن ها ۳۸۰۰ تعیین شد. اكنون با گذشت حدود دو هفته از معرفی بسته جدید ارزی و با وجود اینكه شركت های پتروشیمی ارز خویش را در بازار ثانویه عرضه می كنند قیمت خوراك آن ها همچنان ۳۸۰۰ تومان باقی مانده است.
مسكن وارد ركود شد
آمار درج شده در سامانه های ملكی نشان داده است معاملات مسكن شهر تهران در مردادماه نسبت به ماه قبل ۳۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۶ درصد كاهش یافته است.
در شرایطی كه قیمت مسكن شهر تهران به بالاترین سطح رشد طی پنج سال قبل رسید و در تیرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۵۴ درصد افزایش پیدا كرد، معاملات روند نزولی به خود گرفته است. از جانب دیگر عنوان می گردد بخش قابل توجهی از متقاضیان مسكن طی ماههای اخیر، سفته بازان و نوسان گیران بوده اند كه برای حفظ ارزش پول خود در شرایط جهش قیمت ارز، در مناطق ۱ تا ۶ مبادرت به خرید آپارتمان كرده اند. اما به نظر می آید این گروه با اشباع بازار، عدم بازدهی متناسب با بازارهای موازی، نبود چشم انداز روشن و نبود توجیه سرمایه گذاری در بین مدت، مردادماه از بازار مسكن خارج شده اند.
بر اساس آمار، از فروردین ماه سال قبل تا كنون سكه ۲۱۹ درصد و دلار ۱۶۲ درصد افزایش قیمت داشته اند؛ اما رشد قیمت مسكن ۵۴ درصد بوده است. این در شرایطی است كه با وجود نرخ پایینتر رشد، تقاضا برای مسكن به شدت دچار افت شده است. كارشناسان علت این مورد را عدم استطاعت مالی متقاضیان واقعی مسكن عنوان می كنند؛ چون كه جهشهای ادواری قیمت زمین، مسكن و مصالح ساختمانی كه به پرش قیمت در سالهای ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ منجر شده بخش مسكن را دچار اشباع قیمتی كرده كه نتیجه آن كوتاه شدن دوره رونق سال ۱۳۹۷ و كوچك شدن حباب مسكن در این سال نسبت به بازارهای موازی بوده است.
تعرفه های جدید آب و برق ۱۲ درصد صرفه جویی می آورد
رضا اردكانیان -وزیر نیرو- گفت برنامه افزایش تعرفه آب و برق را برای مشتركان پرمصرف در دستور كار داریم كه با عنایت به مطالعات اقتصادی صورت گرفته هدف گذاری این است تا تعرفه های جدید ۱۰ درصد در بخش برق و ۱۲ درصد در بخش آب میزان مصرف را كم كند.
وی با اشاره به اینكه به صورت قطع تعرفه مصرف بطور قطع تغییر خواهد كرد، اظهار داشت: سه گروه را برای این مسئله در نظر گرفته ایم. گروه اول افرادی هستند كه زیر الگو مصرف دارند و قرار شده برای این دسته از افراد سیستم های جدید تعرفه تشویقی در نظر گرفته شود.
وزیر نیرو با اشاره به اینكه می خواهیم تا تعرفه را برای این دسته از افراد به گونه ای اصلاح نماییم كه علاقه و تمایل به كاهش مصرف داشته باشند؛ به گونه ای كه ترجیح دهند از گروه پرمصرف ها خارج شوند.
1397/06/03
18:59:16
5.0 / 5
4615
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی