اردكانیان تشریح كرد:

برنامه های وزارت نیرو برای تامین برق سال آینده

برنامه های وزارت نیرو برای تامین برق سال آینده

لوازم فلزی: وزیر نیرو اظهار داشت: از حدود سه ماه پیش برای تامین برق سال آینده برنامه ریزی كرده ایم. ۲۵ نیروگاه حرارتی به ظرفیت ۵۲۰۰ مگاوات در دست تكمیل، ۶۵۰ مگاوات نیروگاه تحدیدپذیر و ۲۰۰ نیروگاه آبی در دست ساخت است و ۳۰۰۰ مگاوات برنامه مدیریت مصرف را در نظر گرفته ایم.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان امروز در كنفرانس بین المللی برق در جمع خبرنگاران اظهار نمود: این ۳۰۰۰ مگاوات شامل ۱۱ زیربرنامه است؛ یكی از آن برنامه ها اصلاح مصرف است؛ ما مدیریت مصرف را مساوی اصلاح قیمت و تغییر تعرفه نمی دانیم؛ مثلا ۱۵ میلیون لامپ را در دستگاه های دولتی و غیردولتی تعویض می كنیم؛ روشنایی معابر را به نحوی مدیریت نماییم كه بدون هرگونه اخلال، برق كمتری مصرف شود.
وی افزود: در اوج بار ۱۳۹۸، بخشی در ارتباط با شبكه های انتقال است كه از حیث برنامه ریزی تفصیلی انجام شده و دنبال تامین منابع مالی لازم هستیم؛ سازمان برنامه همكاری خوبی را با ما آغاز كرده است و تلاش می نماییم از همه منابع موجود استفاده نماییم.
وزیر نیرو اظهار نمود: بطور قطع از بخش خصوصی كمك می گیریم و نقش عمده ای دارد؛ هم اكنون ۶۰ درصد برق تولیدی را بخش خصوصی تامین می كند و جزو لاینفك صنعت برق هستند.
وی باتاكید به این مساله كه در مورد قیمت آب و برق، ما باید مقداری بیشتر صحبت نماییم و بشنویم؛ به این معنا كه مبحث جای خویش را در جامعه به درستی باز كند، اظهار نمود: اصلاح تعرفه ها در دو جا مهم است؛ یكی اینكه به پایدار بودن عرضه آب و برق كمك نماید یعنی اگر قیمت یك كیلووات ساعت برق ۱۰۰ تومان است و ما ۶۰ تومان می گیریم، تا جایی قابل تحمل است و از جایی به اختلال در عرضه برق تبدیل می گردد و خدمت رسانی را مختل می كند.
وزیر نیرو اضافه كرد: یك تاثیر دیگر تعرفه دارد و آن اینكه فرض نماییم در عرضه برق مشكلی وجود نداشته باشد و دولت بتواند از منابع دیگری به صنعت برق كمك بدهد و یك برق یارانه ای كماكان ارائه شود، چون در بخش های مختلف الگوی صحیح مصرف رعایت نمی گردد، این قیمت تكلیفی به این مفهوم خواهد بود كه بدمصرف ها از یارانه بیشتری بهره مند می شوند و این یارانه یك بی عدالتی محض است و اثرش را روی خدمت رسانی می رساند.
اردكانیان با اشاره به اینكه اگر مبحث اصلاح قیمت را طرح می نماییم، یادمان باشد كه در یك جا به خصوص برای پر مصرف ها این قیمت و تعرفه بیشتر از این كه نقش منبع مالی را داشته باشد، باید نقش بازدارندگی را ایفا كند، اظهار داشت: وقتی قیمت آب بیش از اندازه متعارف ارزان باشد، طبیعی است كه آن آب آشامیدنی به هر كاری می آید و این شیوه درست و قابل ادامه ای نیست.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا مقرر است از فردا قیمت ها به صورت زیادی تغییر كند؟ پاسخ داد: خیر؛ بطور قطع در این زمینه باید بیشتر كار كنیم؛ باید بیشتر صحبت نماییم و بیشتر به حرف كسانی كه در عرصه های مختلف اجتماع صاحب نظر هستند گوش كنیم؛ این مورد باید به یك مطالبه اجتماعی تبدیل شود؛ آن زمان همه در یك راستا صحبت می نماییم.
وی اظهار داشت: در وزارت نیرو بیشتر به منابع داخلی یعنی پول و آب و برق متكی هستیم؛ در بودجه سال قبل مقداری مذیقه هایی جهت استفاده به موقع از منابع داخلی بوجود آمد كه با مبحث پرداخت یارانه ها ارتباط داشت؛ امیدواریم كمك مجلس در بودجه ۱۳۹۸ به گونه ای باشد كه مذیقه سال قبل را مرتفع كند و اجازه دهد مثل ۴۴ سال قبل وزارت نیرو دسترسی به موقع به منابع داخلی خود داشته باشد.
او در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران در مورد این كه آیا شما نامه ای تند به رئیس جمهوری در مورد دخالت معاون علمی رئیس جمهوری در آب های ژرف نوشته اید، اظهار داشت: «چه كسی گفته تند؟ وقتی من یك حرف هیجان انگیز نمی زنم و از آن تیتر در نمی آید، همكار شما نباید خودش نمك و فلفل به آن اضافه كند!»
وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش كه «آیا شما هیچ نامه ای ننوشته اید؟» اظهار داشت: «من كار و كاسبی ام نامه نوشتن است، سر تند بودن آن بحث دارم. من اخلاقی دارم كه وقتی به شما یك نامه می نویسم و در آن اشاره ای به ایشان می كنم، حتما رونوشتی به ایشان می زنم كه ایشان از فرد دیگری راجع به چیزی كه به شما گفتم نشنود.
اردكانیان همینطور در سخنرانی این مراسم اظهار داشت: ما در بخش برق در ارتباط با مدیریت مصرف نیازمند این هستیم كه برای مصرف كنندگان سیاست ها و ساز و كارهای تشویقی داشته باشیم و به همین نسبت در بخش اجرا هم دست اندركاران نیازمند برخورداری از سازوكارهای تشویقی و انگیزشی هستند.
وی با بیان این كه در صنعت برق، ایران علی رغم مبحث قیمت تكلیفی توانسته است نیازها را به هر شكل و با هر زحمت جوابگویی كرده باشد، اظهار نمود: انتظار من بعنوان مسوول وزارت نیرو این است كه بخصوص در این دوره كه برنامه وزارت نیرو بر مبنای مدیریت توامان تولید و مصرف تعریف شده است، از همه ظرفیت ها برای برنامه مدیریت توامان عرضه و تقاضا استفاده گردد.
اردكانیان خطاب به فعالان صنعت برق اظهار داشت: حتی در مبحث قیمت تكلیفی هم سهم عمده در حل شدن یا نشدن مبحث بر عهده ماست؛ آنچه تابستان سال قبل در صنعت برق و آب گذشت و بعنوان كارنامه مثبت و قابل اعتنا به ثبت رسید و مورد تقدیر مردم و مسئولان قرار گرفت، تنها یك نمونه و مثال از توانمندی و مسوولیت ما در ارتباط با حل و فصل چنین مسایلی است.
وی افزود: با نادیده گرفتن عرصه مسایل اجتماعی و ارتباط با مصرف كننده و پرداختن به ساز و كارهای آن و استفاده نكردن از تجربیات سایر كشورها، فرصت را از دست می دهیم.
او با اشاره به برگزاری كنفرانس برق، تصریح كرد: صنعت برق از زیربنایی ترین عرصه های فعالیت و توسعه در همه جا بخصوص در كشورهای در حال توسعه است؛ این صنعت همیشه در ارتباط نزدیك با جامعه علمی بوده و از ظرفیت های علمی بهره مند شده است.
وزیر نیرو تصریح كرد: كنفرانس برق صرفا یك رویداد علمی یا اجرایی نیست و پیوند هر دو حوزه است؛ جایی كه انتظار می رود یافته های علمی از یك سو و شناخت مسایل صنعت برق از جانب دیگر منجر به ارائه راهكارهای كارآمد برای مشكلات موجود شود.1397/07/30
13:11:45
5.0 / 5
4750
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی