تحلیل رئیس كمیسیون عمران از دلیل سقوط هواپیمای آسمان

تحلیل رئیس كمیسیون عمران از دلیل سقوط هواپیمای آسمان

لوازم فلزی: رئیس كمیسیون عمران مجلس با اشاره به تحلیل این كمیسیون ازحادثه سقوط هواپیمای آسمان اظهار داشت: برپایه اطلاعات موجود فرضیه مان این است كه هواپیما به طورمعمول برپایه طرحی كه سازمان هواپیمایی كشوری عرضه كرده، مسیر را نپیموده است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، محمدرضا رضایی در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران پارلمانی خلبان هواپیما را به صورت تلویحی اصلی ترین مقصر حادثه سقوط هواپیمای تهران یاسوج دانست و اضافه كرد: هواپیماها باید به صورت معمول برپایه طرحی كه سازمان هواپیمایی كشوری دارد در ارتفاع ۱۵ هزار پایی از روی قله دنا عبور كند چراكه ارتفاع این قله ۱۴ هزار پا است.

وی ادامه داد: اگر این طرح توسط خلبانان رعایت شود، فورا باید طرح تقرب را اجرا و در فرودگاه یاسوج فرود بیایند. اما در شرایطی كه هوا بسیار صاف باشد و خلبان دید مستقیم داشته باشد خلبانان ترجیح می دهند از دره یو شكل كنار فرودگاه یاسوج به روی باند بنشینند.بنابراین طرح سازمان هواپیمایی كشوری را رعایت نمی كنند.

نماینده مردم جهرم اظهار نمود: به نظر می رسد خلبان هواپیمای یاسوج هم خودش مسیرش را انتخاب كرده و در مسیر كه انتخاب كرده با ابرهای متراكم و توربالانس مواجه و دچار چنین حادثه ای شده است.
رضایی با اشاره به ابهامات موجود در سقوط هواپیمای آسمان اظهار داشت: سوال اینجاست كه آیا با وجود اطلاع از وضعیت نامناسب جوی به خلبانان اجازه انتخاب مسیر یو شكل داده می شود؟ آیا در این باره سخت گیری های لازم انجام می شود؟ چراكه صرف تجربه خلبان، كفایت نمی نماید. گاهی اعتماد به نفس بالا كار دست انسان می دهد؛ بخصوص زمانی كه شرایط جوی خراب باشد و خلبان دید كافی نداشته باشد. در چنین وضعیتی طبیعی است كه مسیری انتخاب گردد كه دید بهتری برای خلبان داشته باشد.
رئیس كمیسیون عمران مجلس ادامه داد: برپایه اطلاعات دریافتی در فرودگاه یاسوج تا سال ۹۰ مقرر شده بود اگر هوا ابری باشد و خلبان دید كافی نداشته باشد، پروازها لغو است اما پس از این سال شرایطی برای پروازها اعلام گردید كه در چارچوب رعایت این شرایط خلبانان اجازه پرواز داشتند. سوال اینجاست كه آیا شركت آسمان خلبانان را ملزم به رعایت این شرایط كرده بود یا خیر؟
نماینده مردم جهرم در مجلس با اشاره به تاثیر عمر بالای هواپیمای atr سقوط كرده در حادثه اخیر اظهار داشت: طبیعتا هواپیما هم مثل خودرو هرچه نوتر باشد عملكرد بهتری دارد. هواپیمای atr هواپیمای خوبی است و باید مقررات رعایت می شد. البته هواپیما در لحظه پرواز هیچ نقص فنی نداشت اما مسیری كه خلبان برگزید شاید از پس هواپیمای نو بر می آمد.
رضایی درعین حال از تشكیل جلسه كمیسیون عمران در مورخ ۲ اسفند (چهارشنبه هفته جاری) اطلاع داد و اضافه كرد: پیرو ماموریتی كه رئیس مجلس به كمیسیون داد، جلسه ای را روز چهارشنبه با حضور وزرای راه و تعاون، مسئولان شركت هواپیمایی آسمان، مدیرعامل سازمان هواپیمایی كشوری و تیم امداد و نجات حاضر در محل حادثه تشكیل می گردد. وزیر راه در این جلسه توضیحاتی درباره علل حادثه بیان خواهد نمود و بحث های كارشناسی و عواملی كه در بروز این حادثه موثر بود هم مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.1396/11/30
14:14:08
5.0 / 5
6253
تگهای خبر: شركت , كمیسیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی